"Поверніть людям вибори": Як у Дніпрі коронавірус став епіцентром політичної боротьби

У Дніпрі прірва у стосунках між міською та обласною радою стає все більш глибокою, а риторика – все більш жорсткою

Журналіст регіональної редакції Depo.Дніпро
"Поверніть людям вибори": Як у Дніпрі ко…
Фото: прес-служба Дніпровської міської ради

З самого початку року на Дніпропетровщині відчувається загострення політичної боротьби з прицілом на місцеві вибори. Стосунки між міською владою Дніпра і обласними керівниками поки що не є відкритою дуеллю і більше нагадають спаринг, коли один б’є, а інший просто тримає удар, але у наступ не йде.

Сьогодні ніхто не може сказати, чи однозначно відбудуться місцеві вибори цього року, але боротьба за серця виборців триває повним ходом. Тактика протистояння зрозуміла – збити рейтинг "Слуги народу", передусім, у Дніпрі. А головний меседж – "зелені" профукали все, що тільки можна, а їхня кадрова політика не витримує жодної критики.

Наступ по всіх фронтах

Інформаційна атака з боку влади Дніпра триває одразу на двох фронтах. З одного боку, міський голова Борис Філатов, який ледь не щодня у соціальних мережах просуває одну й ту саму тезу – таких дилетантів, як "слуги", країна ще не бачила. До речі Філатова обурила звістка, що при коригуванні держбюджету можуть забрати фінансування місцевих виборів.

"Спочатку ви лякаєте всіх достроковими виборами, то на жовтень, то на весну, то в обласних центрах, то в окремих неугодних містах, –зазначив він. – У підсумку намагаєтеся скасувати місцеві вибори через відмову фінансувати їх проведення, тому щоу у нас в країні грошей немає і вірус напав. Вибори людям поверніть. Поборемося в чесній боротьбі".

Другий фронт – це "легалізований" Геннадій Корбан, який став головою громадської ради при міський раді Дніпра, яку він офіційно очолив 4 березня. І це не просто формальна структура, як сприймається це зазвичай, а ледь не цілий передвиборчий штаб. У громадській раді передбачений бек-офіс, до якого зможуть звертатися мешканці. При об’єднанні також працюватимуть дванадцять різнопрофільних комітетів

Тобто все облаштовано так, що Корбан є голосом громади Дніпра, а тому може дозволити собі жорстку риторику. І спрямована вона передусім у бік губернатора – Олександра Бондаренка. Однією з перших заяв Корбана стала вимога від голови Дніпропетровської ОДА віддати гроші, які Кабмін своєю постановою виділив у якості субвенції з держбюджету за програмою "Спроможна школа для кращих результатiв". Корбан заявив, що Дніпру належить 55 млн грн зі 140 млн грн цієї субвенції. "З якоїсь дивної причини губернатор Бондаренко вирішив, що може діяти на свій розсуд і розпорядився не виділяти Дніпру належні гроші з цієї програми. Сподіваюся, це не зі зла і не через незнання, а по молодості років", – заявив Корбан.

Можливо, пролунали б і інші гучні заяви, але тут настав карантин, і Корбан переформатувався під реалії сьогодення, критикуючи обласну владу за неспроможність організувати процес протидії коронавірусу. "Приберіть ідіотів з облдержадміністрацій, вони не здатні працювати в екстремальних умовах. Для багатьох коронавірус стане стрес-тестом кар'єри держслужбовців", – зазначив він.

Операція "Обсервація"

А тут і скандал під руку підвернувся. 23 березня обласна влада відправила до Києва автобуси, щоб привезти до Дніпра мешканців області, які повернулися до столиці потягом з-за кордону. І начебто "операція" пройшла успішна, але Корбан і тут угледів зраду. 

"О 5:30 ранку вони прибули за призначенням. Абсолютно випадково керівництво міського відділу охорони здоров'я дізналося про те, що в 21 опорну лікарню міста невідомо звідки доставили групу людей, – заявив Корбан. – Коли інформація підтвердилася, виявилося, що губернатор прийняв рішення розпустити всіх по домівках".

За словами Корбана, місто встигло перехопити всіх 55 осіб, у тому числі чотирьох водіїв, і помістити їх на обсервацію на 14-денний карантин. До речі, одна з затриманих на обсервацію розповіла, що їх "перехоплювали" із погрозами та Нацгвардією.

Тут вже в обласної влади терпець увірвався. Вустами голови обласної ради Святослава Олійника було озвучено, що міська влада перетнула межу і перевищила повноваження. "Було абсолютне незрозуміле рішення міської влади, причому я так і не зміг розібратися, чиє саме це було рішення. Мер від цього рішення відхрестився. Але вони вирішили, що людей цих не можна відпускати по домівкам, – зазначив Олійник. – Ухвалювати рішення щодо карантинних заходів – це компетенція обласної санітарно-епідеміологічної станції. Це не вирішує мер, губернатор чи рада".

Одним словом, ситуація навколо коронавірусу стала і політичним майданчиком, де кожний тягне ковдру на себе, щоб у кінцевому підсумку виставити себе головним спасителем від пандемії в регіоні. Проте, обидва табори намагаються не перетинати межу остаточно, оскільки ніхто не наважиться спрогнозувати масштаби проблеми в подальшому, і чи не доведеться потім об'єднувати зусилля. А якщо спалити усі мости, то за критичних умов не виграє ніхто.

Консолідація чи ситуативний союз?

На тлі боротьби між міською та обласною владою майже непомітно в інформаційному просторі з огляду на політичні процеси промайнула ще одна подія. Лідер місцової "Опозиційної платформи — За життя" Геннадій Гуфман, який сьогодні подає себе як керівник Центру соціальної відповідальності для допомоги в умовах карантину, приєднався до ініціативи Філатова щодо роздачі продуктових наборів літнім людям. 

Так, все це подається під соусом консолідації зусиль для боротьби з коронавірусом у Дніпрі. Проте такий симбіоз місцевої влади і ОПЗЖ також свідчить про те, що ця консолідація може тривати і надалі з метою протистояти "Слузі народу" у виборчий період.

З іншого боку, зрозуміло, що в рік місцевих виборів кожна політична сила намагається здобути дивіденди саме собі і не ділитися славою. І, наприклад, місцева партія "Громадська сила" веде самостійну боротьбу і після тривалого перемирря знову входить у клінч із Філатовим. На останній сесії міськради, яка відбулася в онлайн режимі, лідер "Громадської сили" Загід Краснов запропонував перекинути 300 млн грн на лікарні з ремонтів набережної, вулиць та скверів. Проте його пропозицію відхилили під приводом, що і так вже виділено 98 млн грн, і навіть за наявні кошти нема де купувати необхідне.

Інші політичні сили також намагаються якось приспособитися до передвиборчого піару в умовах карантину, проте не так масштабно. Можливо тому, що сьогодні і справді до кінця не зрозуміло, чи відбудуться місцеві вибори цього року і чи варто саме зараз витрачати кошти на піар і присутність у медіапросторі. А якщо і так, то робити це буде значно ефктивніше трохи згодом, коли у мешканців міста закінчаться гроші на туалетний папір та гречку, і можна буде пісочити центральну владу за зупинку еконоімки, знищення малого і середнього бізнесу тощо.

А поки що м'яч на боці Філатова, який щодня звітує про заходи щодо запобігання поширенню коронавірусу – від централізованого освячення пасок до заборони ремонтів під час карантину.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme