Округ №25: "Південмаш" у Дніпрі розігрівають перед кандидатським матчем-реваншем

На минулих виборах розрив між претендентами на мандат нардепа склав менше відсотка

Округ №25: "Південмаш" у Дніпрі розігрів…

Журналісти Depo.ua в рамках проекту "Вибори-2019. Повне оголення" створили електоральну карту виборчих округів. Ми розповідаємо як змінювались межі округів, хто і коли перемагав на окрузі, а головне завдяки чому, які технології застосовувалися, які були успішними, а які – ні. Хто претендує на цей округ на майбутніх виборах та які у них позиції. Все ця інформація - вже у відкритому доступі на порталі ВИБОРИ-2019.

Центр: м. Дніпро, Чечелевській (раніше – Красногвардійський) район.

Опис меж: Чечелевській і частина Амур-Нижньодніпровського районів м. Дніпро.

Поштова адреса ОВК: 49006, м. Дніпро, вул. Шмідта, 18.

Місцезнаходження ОВК: приміщення коледжу радіоелектроніки

Кількість виборчих дільніць: 81

Орієнтовна кількість віборців: 138694

На карті Дніпра немає інших таких округів, які б настільки безбожно різали протягом незалежності під вибори. Навіть географічно цей округ не виглядає природним. Одна частина – це "Південмаш" з прилеглими вулицями і робочими селищами, інша – депресивний та найбільш кримінальний Амур-Нижньодніпровський район. Розташовані вони на різних берегах Дніпра, мають різний соціальний склад населення, різний рівень розвитку інфраструктури і т. і. Це поєднання чорного з білим. Дві частини міста, несумісні між собою, наче політичний спецназ у різні роки кидали на амбразуру виборчих перегонів заради перемоги того чи іншого кандидата.

Сьогодні знову йдеться про те, щоб роз'єднати праву і ліву частину Дніпра, тому що кожному кандидату доводиться робити, по суті дві передвиборчі кампанії – для мешканців центральної частини міста, і для лівобережної. В одних найбільша проблема – це опалення. Тепло, яке постачається від "Південмашу", найдорожче за тарифом у місті, і це при тому, що гаряча вода тут не постачається централізовано вже майже 10 років. В АНД районі гаряча вода від Придніпровської ТЕС була в кранах завжди, проте є транспортні негаразди. І рівень доходів населення тут нижчий. Тому не дивно, що на останніх перегонах вигравав той, хто зміг "забити гол на чужому полі" - тобто взяти максимум на чужій території. Один кандидат вигравав АНД район, інший підкоряв правобережну частину. Кожному це коштувало великих витрат і нервів.

Довідка: згідно з даними ЦВК, під час парламентських кампаній 1998 та 2002 одна частина округу №25 (Красногвардійський район) входила до меж 28 округу, друга частина (АНД район) до меж 24 округу. У 2006, 2007 рока – до 29 і 27 округу відповідно. У 2012, 2014 роках 25 округ має нинішні межі.

Протягом всіх чотирьох президентських кампаній нинішній 25 округ входив у межі 28 округу.

Президентські вибори

Було б дивно, якби на президентських перегонах у 1999 році виграв хтось інший, ніж Леонід Кучма. Хоча загальний результат (трохи більше 65%) не виглядає аж надто переконливим. Це обумовлено тим, що на той час "Південмаш" входив до 28 округу у Ленінському (сьогодні Новокодацькому) районі, де великі заводи розташовані так близько, що наче штовхаються цехами. Там прокомуністичні настрої завжди були дуже сильними, тому і розбавили кількість голосів на користь колишнього директора "Південмашу" Кучми.

Віктор Янукович жодного разу не зумів взяти тут 60% голосів. Більш того, порівняно з іншими округами Дніпра тут він брав найменший відсоток. У 2004 році - 57%, у 2010 році – 58%. І то – більше за рахунок АНД району. Нічого дивного тут немає. Протягом тривало часу "Південмаш" перебуває у кризі – роками люди не отримували зарплату, переходили на триднівку, йшли у відпустки за власний рахунок. І за часів прем'єрства Януковича, і за часів його президенства, ситуація лише погіршувала, а люди опинялися на межі виживання.

Великі надії покладалися на прихід Петра Порошенка у 2014 році. Враховуючи ситуацію на Сході України, тут сподівалися, що завод буде отримувати оборонні замовлення. Проте у повному обсязі задовольнити потреби заводу не вдалося. І хоча ситуація з зарплатнею дещо стабілізувалася, невдоволення існує, тим більше, що скорочення співпраці з Росією тут переживають болісно. На цьому напевно і буде грати Юлія Тимошенко на майбутніх президентських перегонах. В АНД ж районі на перший план вийдуть питання соціальних стандартів.

Президентські вибори (межі округу №25)

1999 рік. II тур

Леонід Кучма – 65.78%

Петро Симоненко – 29.65%

2004 рік. III тур

Віктор Янукович – 57.15%

Віктор Ющенко- 35.09%

2010 рік. II тур

Віктор Янукович - 58.40%

Юлія Тимошенко - 31.35%

2014 рік

Петро Порошенко - 46.63%

Сергій Тігіпко - 11.71%

Парламентські вибори

Головна битва на електоральному полі на цьому окрузі на майбутніх парламентських виборах розгорнеться між "Батьківщиною" і БПП. Обидві політичні сили у різні часи мали тут за 20%. Так було у 2012 році. Максимальний результат Тимошенко мала тут у 2007 році – 23% голосів.

Позиції "Опозиційного блоку" тут тануть на очах. Насамперед тому, що від "регіоналів" - як колишніх, так і їх спадкоємців - тут вже давно не було по-справжньому сильного кандидата. Правобережна частина міста схиляється більше до БПП, лівобережна – до політичної сили Юлії Тимошенко. Останньому факту є логічне пояснення. АНД район – єдиний у Дніпрі, де головою райради є представник не парламентської партії, а місцевої – "Громадської сили". Її лідер, Загід Краснов, з високою долею вірогідності буде йти по цьому округу, як це було на останніх виборах. І вже ні для кого не є таємницею, що на президентських виборах він підтримуватиме саме Тимошенко. А от з парламентськими є питання. "Громадська сила" має амбіції самостійно йти на вибори до Верховної Ради, і може "відкусити" великий шматок електорального пирога в Тимошенко.

Іншим політичним силам буде важко боротися за пристойний результат. Рейтинг тієї ж "Самопомочі", в яку повірили люди 2014 року, майже зник, "Народний фронт" теж втратив свої позиції.

Партії-лідери парламентських виборів (межі округу №25)

1998 рік

Всеукраїнське об'єднання "Громада" - 28.27%

Комуністична партія України - 23.20

Народний Рух України - 6.86%

2002 рік

Комуністична партія України - 26.78%

Комуністична парітя України - 28.15%

Блок "За Єдину Україну!" – 12,74%

Соціал-демократична партія (об'єднана) - 9.79%

2006 рік

Партія регіонів - 40.94%

Блок Юлії Тимошенко - 16.79%

Блок "Наша Україна" - 5.87%

2007 рік

Партія регіонів - 41.47%

Блок Юлії Тимошенко - 23.09%

Блок "Наша Украъна – Народна самооборона"- 7.13%

2012 рік

Партія регіонів - 32.11%

Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" - 20.79%

Комуністична партія України - 16.94%

"УДАР" (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка - 16.27%

2014 рік

"Опозиційний блок" - 20.39%

Партія "Блок Петра Порошенка" - 22.27%

Політична партія "Народний фронт" - 12.58%

Об'єднання "Самопоміч" - 10.96%

Мажоритарні вибори

Про повноцінну боротьбу на мажоритарці в межах 25 округу можна говорити лише, починаючи з 2012 року. Саме тоді округ "склеїли" в його нинішніх межах. Все було зроблено технологічно - аби провести до Верховної Ради команду представників Партії регіонів. Округ дістався Ігорю Циркіну, який ще 2010 року мав мерські амбіції, проте "злився" під "регіоналів". Під нього був зроблений капітальний ремонт трикілометрової вул. Робочої, що веде до центральної прохідної "Південмашу". За кошти обласного і місцевого бюджетів були зроблені інші роботи. Одним словом, представника партії влади технологічно провели до парламенту без зайвих нервів. Конкурентом Циркіна був Максим Курячий з БПП, для якого ці вибори стали "пробою пера".

Вже 2014 року Курячий сам йшов як представник пропрезидентської партії, а його конкурентом став вже згадуваний Загід Краснов. Депутат Дніпровської міськради, де його "Громадська сила" має власну фракцію, фінішувавши на третьому місці на останніх місцевих виборах, має серйозну електоральну підтримку в АНД районі. Вже майже 15 років він працює в цьому районі з виборцями, і тут він отримав перемогу без проблем. А от взяти район "Південмашу" в достатній мірі не вдалося. Боротьба тут велася з кожен голос. Достатньо сказати, що у підсумку Курячий переміг з різницею менш ніж у 1%, а це близько 400 голосів виборців.

25-й округ найбільш прогнозований з точку зору майбутніх баталій. І Курячій, і Краснов майже стовідсотково будуть іти на вибори по цьому округу. Це буде своєрідний матч-реванш. Представник БПП минулого разу йшов до виборців з тезою про зняття депутатської недоторканості, Краснов - з заявами про те, щоб заборонити родинам чиновників вчитися і лікуватися за кордоном, аби мали стимул піднімати освіту і медицину в Україні. Цього разу вони напевне змінять риторику.

Головна інтрига тут буде не в кандидатах, а в самому окрузі – чи поділять його знову, про що вже йдуть розмови. Обом це вигідно, оскільки "на чужому полі" кожному буде важко розраховувати на впевнений успіх.

Парламентські вибори (межі округу №25)

1998 рік

Агафонов Микола, самовисування, гендиректор агрофірми "Наукова" - 40.08%

Бідняк Василь, Комуністична партія України, нач. відділу ВАТ Дніпропетровський завод імені Петровського, КПУ – 13.18%

2002 рік

Веретенников Віктор, самовисування, президент торгівельної марки "Злагода" – 26,02%

Роман Василишин, самовисування, нач. управління охорони здоров'я Дніпропетрповської ОДА - 24.01%

2012 рік

Циркін Ігор (ПР) - 39.08%

Курячий Максим (БПП) - 23.78%

2014 рік

Курячий Максим (БПП) – 27.90%

Краснов Загід (Громадська сила) – 27.21%

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme