Чому "кишенькова" інспекція Філатова з питань праці може спрацювати "в мінус"

На початку 2017 року у Дніпрі була створена Інспекція з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міськради. За рік роботи вона  виписала штрафів на 8,8 млн гривень. І три чверті з них вже оскаржуються підприємцями в судах
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Дніпро
Чому "кишенькова" інспекція Філатова з п…

Справа про визнання законності існування самої дніпровської інспекції дійшла до касаційної інстанції. Ба більше - постанова Кабміну, на підставі якої створювалася інспекція, вже визнана недійсною.  

Минулого тижня Шостий Апеляційний суд постановив визнати недійсним постанову Кабінету міністрів №295 від 29 квітня 2019 року, якою органам місцевого самоврядування дозволялося створювати власні місцеві інспекції з питань праці, а також давалося “зелене світло” раптовим інспекційним перевіркам підприємств. Тобто тепер у судовому порядку визнано, що виконавчі органи міст обласного значення не можуть дублювати функції державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю у будь-якій формі.

Таким чином, після даного судового рішення створена у лютому 2017 року Інспекція з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міськради має бути визнана неправомочною. Втім, ще до початку роботи цього виконавчого органу міськради сама ідея її створення викликала скандал. Тоді і активісти, і частина депутатів Дніпровської міськради доволі різко висловлювалися щодо цієї ініціативи. Зокрема, звучали звинувачення у створенні “ще одного важелю тиску на місцевих підприємців”, до того ж з дублюванням функцій Держпраці. Слід зазначити, що місцева Інспекція фактично дублює не тільки деякі функції Держпраці, а й пенсійного фонду, служби зайнятості і Державної фіскальної служби.

Нагадаємо, як розвивалася ситуація. Інспекція з питань праці – це виконавчий орган міськради у складі 33 працівників, що підпорядковуються безпосередньо мерові Дніпра Борису Філатову. Начальник інспекції Тетяна Янушкевич отримує зарплату у понад 20 тис. гривень на місяць і ще є депутатом Дніпропетровської облради і входить до фракції "Укроп". Навесні 2017 року на рішення міськради зі створення Інспекції з питань праці подали судовий позов.  Суд визнав дії міськради Дніпра щодо створення трудової інспекції незаконними. Трудовій інспекції заборонили проводити перевірки. "Погодьтеся, адже це так зручно - мати під боком абсолютно ручну інспекцію з широченними правами і повноваженнями, яку можна нацькувати на будь-який неугодний бізнес і викачувати з нього штрафи розміром до 320 тис. за різні надумані "порушення трудового законодавства", - пояснював місцевий активіст Артем Романюков.

Проте Інспекція продовжила свою роботу. Якщо у перший рік вона провела лише пару перевірок, то за рік, навесні 2018-го, було оголошено про початок “серійних” перевірок нею підприємців. Так, у разі виявлення неоформленого працівника, виписувалися штрафи понад 110 тис. гривень. Втім, після отримання таких штрафів стало ясно, що вони йдуть навіть не до місцевого, а до державного бюджету. Загалом за підсумками року перевірок з’ясувалося, що протягом 2018-2019 років Інспекція здійснила 71 інспекційну перевірку, за результатами яких були виписані штрафи на загальну суму 8,8 млн гривень.

За словами адвоката Олени Доненко, під час судових засідань у справі з оскарження постанови Кабміну №295 оголошувалися дані, згідно з якими Державна регуляторна служба наразі оскаржує у судах 80% з цих 8,8 млн штрафів, виписаних дніпровською Інспекцією. Цікава деталь - у разі виграшу позовів судові витрати має повертати Державна служба з питань праці. І вони можуть бути доволі великими. Так, у минулому році були прецеденти, коли судові витрати сягати й сотень тисяч гривень. 

Попри те, що з важливість контролю дотримання трудового законодавства заперечувати неможливо, втім, визнана у суді недоречність дублювання функцій держорганів мала б врешті знайти продовження у вигляді виключення зі структури виконавчих органів Дніпровської міськради Інспекції з питань праці. 

Слід окремо зауважити, що автори позову щодо відміни постанови Кабміну №295 наголошують, що її скасування ніяким чином не вплине на можливість найманих працівників відстоювати свої права, оскільки для цього залишається можливість звертатися до відповідних державних органів. Як передбачають юристи, у Кабміні можуть подати касаційну скаргу щодо скасування постанови №295. А поки підприємці, щодо яких були виписані штрафи дніпровською Інспекцією з праці, можуть сміливо оскаржувати їх у суді і, на думку юристів, мати великі шанси на визнання таких стягнень недійсними. І тоді вийде, що за підсумками років роботи Інспекція спрацює “в мінус".

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme