Дежавю Філатова і гаманець дніпрян: Як у Дніпрі намагаються "зшити" бюджет

Місто може недоотримати понад 1,5 мільярда гривень, а місцева влада змушена економити

Журналіст регіональної редакції Depo.Дніпро
Дежавю Філатова і гаманець дніпрян: Як у…

У рік проведення місцевих виборів питання бюджету набуває особливого значення. Місцевій владі необхідно показати, як вона піклується про мешканців міста, бо часто пам’ять в людей коротка, і пам’ятають вони часто те, що бачать останнім. Але для Дніпра бюджетний прогноз виглядає досить песимістично.

"Глухий" уряд і транспортні страхи

Вже очевидно, що бюджет Дніпра на 2020 рік буде явно не таким, що дозволить місту зробити ривок у вирішенні нагальних проблем міста. Особливо на фоні зношеності інфраструктури і техногенних факторів. Достатньо згадати історію з проваллям у студентському гуртожитку. Про це каже і міський голова Борис Філатов, який після поїздки до Києва, де зустрічався з урядовцями, зізнався, що не тільки його, а й інших мерів просто не чують.

"У мене є стійке відчуття дежавю. Ніби я сиджу у минулому, позаминулому році, коли мери міст перед ухваленням бюджету мали ходити і принижуватися, – сказав він. – Якщо казати про бюджет Дніпра, ми можемо втратити близько 1,5 млрд грн. Якщо це буде так, то я кажу одразу: жителі не отримають тролейбус на 6-ту "Перемогу", адже на нього не буде грошей".

Міський голова зазначив, що заради вирішення інфраструктурних питань готовий зменшити фінансування культурних і спортивних заходів. Неприємна новина для мешканців міста торкнеться і збільшення тарифів. Через тарифи на тепло вже проходили акції протесту, а от до підвищення вартості проїзду в електротранспорті дніпрян вже готують.

"Зрозуміло, що люди завжди думають про свій гаманець, але є проста економічна логіка. Це інфраструктура, це новий рухомий склад, це електрика, за яку треба сплачувати кожного дня, – сказав Філатов. – Місто дотує міський електротранспорт мінімум на 100 млн грн кожного року. Ми не можемо створювати новы маршрути, закладати на них постійні і змінні витрати, і втримувати таку вартість проїзду".

Прогнозні цифри бюджету "схуднуть"

Минулого року депутати Дніпровської міської ради ухвалили бюджет міста на рівні 14,04 млрд грн. Прогнози на наступний рік невтішні – місто справді може втратити понад 1,5 млрд грн. За словами голови бюджетної комісії Дніпровської міської ради Артема Хмельникова, головний фінансовий документ Дніпра планується на рівні 12,3 млрд грн.

"У нас ще відбуваються дискусії з депутатами Верховної Ради і з Кабміном щодо об’ємів фінансування і розміру трансферів з державного бюджету, – зазначив він. – Але ми вже розуміємо, що місто може втратити близько 400 млн, які зазвичай отримувало від акцизного збору на пальне".

Але є і позитивні тенденції. Заступник міського голови Володимир Міллер повідомив, що власні надходження бюджету у порівнянні з минулим роком зростуть на 500 млн грн і складуть 10,5 млрд грн.

На медицину вистачить лише на квартал

Питання фінансування саме медицини сьогодні – найболючіше питання для мерії Дніпра. "На медичну галузь маємо державну субвенцію у 200 млн грн, яка враховує роботу вторинної медичної ланки лише на перший квартал. Це при тому, що тільки на заробітну плату на цей період необхідно 240 млн грн, – сказав Міллер. – Якщо на державному рівні влада збільшує навантаження на делеговані повноваження, то повинна зростати і державна субвенція або мають надаватися компенсаторні механізми. Ані того, ані іншого наразі нема".

З освітою проблема стоїть не менш гостро. За словами представників мерії, попередній уряд ухвалив дві постанови, які передбачають підвищення у 1,5 рази заробітної плати педагогічним працівникам. При цьому на даний часі не змінена формула фінансування відповідної державної субвенції. Вона покриває лише 200 млн грн з 1 млрд. 

Загалом, дефіцит державної освітньої та медичної субвенції для Дніпра становить близько 2 млрд грн. роші на освіту і медицину знайдуть у будь-якому випадку, оскільки це захищенні статті бюджету. Але при цьому коштиі можуть бути перекинуті з ремонту доріг і об’єктів благоустрою", – сказав Міллер.

Благоустрій, ремонт доріг і підтримка ОСББ

Загалом на цю статтю планують витратити понад 1,3 млрд грн, але скільки куди піде, стане відомо лише після появи титульних списків. Крім того, триватиме реконструкція набережної Перемоги. Туди виділять 100 млн грн.

"Ці кошти підуть на реконструкцію від Мерефо-Херсонського мосту до кола на "Перемозі", – зазначив Хмельников. – Мова йде про пішохідні доріжки, а також велодоріжки".

Щодо ОСББ, то місті діють одразу дві програми. Перша – це програма софінансування для ОСББ і ЖСК, друга – програма прямого фінасування. Загалом на ці програми планується виділити 70 млн грн.  На загальний ремонт сектора, на так зване ЖЕКівське житло, планується витратити близько 140 млн. грн.

Парки як бідіні родичі

Не можна сказати, що парки зовсім залишаться без уваги місцевої влади, проте тут акцент робитиметься на малих зелених зонах і завершенні вже розпочатих робіт з реконструкції. А от наприклад на ремонт парка Глоби грошей не передбачено.

"Місто рухається у бік децентралізації парків. Ми будуємо невеликі парки у різних районах Дніпра, і наступного року планується закінчити будівництво парка Писаржевського, а також навести лад у малих зелених зонах", – заявив Хмельников.

Загалом на реконструкцію парків планується виділити 120 млн грн. Проте у мерії наполягають, що це лише попередні розрахунки і дискусії щодо розміру фінансування ще точаться.

Кредитна "голка" і метро

Ситуація із бюджетом посилюється ще й тим, що міста має виплачувати кредити – як старі, так і нові.  До останніх можна віднести придбання 44 нових тролейбусів за кошти ЄБРР.  13 млн євро кредиту виділено строком на 12 років з пільговим періодом у 2 роки.  Кредит має бути повністю погашено рівними платежами кожні 6 місяців.

Загалом на виплату боргів у бюджеті міста має бути прописана "диявольська" цифра 666 млн грн.

Що стосується добудови метро, то субвенція передюачає 812 млн грн. Нещодавно підрядник розповів, як просувається будівництво метрополітену у Дніпрі з натяком на те, що робота буде посилюватися.

Звичайно, це не всі цифри бюджету Дніпра, але остаточно робити висновок, наскільки сильно потрібно йного буде "зшивати", можна буде тільки після його винесення у сесійну залу.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme