Боротьба з візуальним шумом: Як у Дніпрі просувають дизайн-код міста
У Дніпрі за п’ять років мають намір навести лад з рекламою, проте не всі ще згодні грати за правилами
- Дніпро
-
10 липня 2021 16:09

У Дніпрі три роки тому оголосили курс на наведення ладу з рекламним обличчям міста. На це міська влада відвела собі 5 років. При розробці дизайн-коду в основу був закладений принцип – зниження рівня "візуального шуму", а також повага до архітектури. Реклама повинна не "кричати", а "говорити", вписуватися, а не перекривати, позначати, а не закликати.
Театр починається з вивіски
Процес уніфікації триває, хоча і дотепер існують проблеми. Як заявив головний художник Дніпра Сергій Білий, не всі власники магазинів чи інших комерційних об’єктів готові відмовитися від великих вивісок, щоб отримати зайвих клієнтів.
"Деякі власники впевнені, що маленька вивіска не приваблює клієнтуру. Дехто систематично змінюють вивіску на неправильну, хочуть робити по-своєму. Головний аргумент – їх не буде видно! – розповів Білий. – У всьому світі театри використовують свої прекрасні фасади для залучення публіки і для додавання вартості до бренду театру, а у нас їх ховають за дешевою рекламою і знижують не тільки свою вартість, але і вартість міста. Сподіваюся, з часом норми дизайн-коду, прийнятого в Дніпрі, будуть дотримуватися. І архітектурний вигляд нашого міста стане набагато приємніше".
В цілому ж "рекламних" монстрів поки що вдається вгамувати, і поступово Дніпро набуває уніфікованого вигляду в плані вигляду вулиць.

Будинок під колір сукні і магазин дружини Філатова
Коли ідею почали втілювати у життя, виникло питання, а чи для всіх правила будуть однакові? Частково відповідь на це питання дав випадок, який стався з дружиною міського голови Дніпра Борисом Філатовим. При цьому сам Філатов трохи навіть потролив її у соцмережах.

"Пішла, значить, бізнес-вумен до рекламників і замовила собі вивіску на магазин. Заплатила гроші. Почала вивіску прибивати на фасад. Тільки виявив її головний художник міста і піддав критиці. Справа в тому, що вивіска не відповідає затвердженому дизайн-коду. Просто виродки-рекламники не повідомляють клієнтів, коли роблять вивіски, що в місті є дизайн-код", – зазначив Філатов.
У підсумку вивіску довелося змінити. Траплялися навіть і кумедні випадки. фасад будинку №10 на вулиці Воскресенській був перефарбований у яскраво рожевий колір. Фасад перефарбовувала дівчина, вдягнена у рожеву сукню. Тоді у соцмережах навіть жартували, що хтось підбирає автівку під колір сумочки, а хтось будинок під колір сукні.

Керівниця управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міської ради Надія Лиштва повідомила, власники були попереджені, що будівля є пам'ятником архітектури, тому її перефарбування неможливе.
Згодом головний художник Дніпра продемонстрував і найменшу за розмірами вивіску у місті – наче коробка із сірниками. Хоча мешканці міста тоді також жартували, що нелегальні зали ігрових автоматів взагалі без вивісок, але на продажі не скаржаться.
Білборди – під єдиний стиль
Проте під дизайн-код вирішили підвести не тільки рекламні вивіски, але й білборди. При цьому про це оголосили незадовго до місцевих виборів. Передбачалося, що правила розповсюджуватимуться на білборди, сітілайти, призматрони тощо.
Дизайн-код застосовуватиметься для вибору місця розташування реклами задля звільнення вулиць від візуального шуму.
"Хтось подумає: "Що тут розробляти? Просто прибрати борди і все!" Просто прибрати борди це примітивно, несправедливо і позбавлене сенсу. Навіть якщо сьогодні вольовим рішенням прибрати всі борди в місті, то завтра вони з'являться знову, на цілком законних підставах", – заявив тоді Білий.
Хоча якраз з білбордами останнім часом виникли проблеми. Під час демонтажу білбордів за рішенням виконкому 2 липня виник скандал із побиттям журналістів. Щоправда, до дизайн-коду це немає відношення.
Графіті у законі
Якщо розміщення рекламних вивісок і білбордів регулюються на рівні дозволів і узгоджень, то що робити з любителями графіті. Ці люди досить часто бунтарі за характером, і правила їм не писані. В тут дилема – або боротися з ними за допомогою правоохоронців, або встановити певні правила гри на рівні домоволеностей. Міська влада Дніпра пішла останнім шляхом. У Дніпрі створили меморандум для вуличних художників. В ньому визначають випадки, коли стріт-арт дозволений, а коли він підпадає під вандалізм. Текст меморандуму прописує ряд строгих заборон та пояснює, у яких випадках комунальники будуть лояльно ставитися до вуличного мистецтва.
Паркан із графіті, який огороджує будівництво метро визнали, як приклад вандалізму, а не вуличного мистецтва. Другий об‘єкт — мурахоїд, намальований на воротах будівлі. Його можна знайти у центрі, на вулиці Старокозацькій, 16/18. Мурахоїда визнали допустимим.

Таким чином, у Дніпрі намагаються комплексно підійти до вирішення проблеми привабливості міста з точки зору зовнішнього вигляду. Процес цей нелегкий, але еще два роки на те, щоб остаточно привчити і мешканців міста, і комерсантів до певних рамок дозволеного.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро
Всі новини на одному каналі в Google News
- 22:34 Ситуація на фронті: За добу 139 бойових зіткнень
- 15:30ФСБ спробувала завербувати підлітків з Кривого Рогу: натомість хлопці "здали" замовників Службі безпеки ФОТО
- 08:18На Дніпропетровщині через атаку БПЛА горіли підприємство і ферма
- 08:55На Дніпропетровщині вночі збили 5 безпілотників, - ОВА ФОТО
- 17:49Ярослава Магучіх стрибнула вище за всіх на "золотому" етапі Континентального туру в Токіо Відео
- 12:22Впродовж доби окупанти атакували три райони Дніпропетровщини: постраждали дві жінки
- 09:31 На фронті за добу відбулося 167 ворожих штурмів
- 08:45 Новий антирекорд: майже три сотні російських дронів атакували цієї ночі Україну
- 13:35Юнакам приготуватися: МОН змінило правила вступу у виші
- 12:50ППО збила 36 ворожих БпЛА із 62, - Повітряні сили
- 08:55 Сили оборони стримали за добу 145 спроб ворога прорвати лінію фронту
- 08:55Терор Нікопольщини не припиняється: За ніч окупанти зруйнували школу, церкву, садок та будинки
- 22:28 Від початку цієї доби на фронті відбулося 117 бойових зіткнень
- 11:19"УЗ" призначає додатковий поїзд між Києвом і Дніпром (ГРАФІК)
- 08:19На Дніпропетровщині від обстрілів пошкоджені дитсадок і Будинок культури
- 22:37 За день до потенційних переговорів: російська армія 128 разів штурмувала лінію фронту
- 20:59Суддя з Дніпра привласнив орендовану ним квартиру
- 20:20Силовики завершили найбільшу спецоперація з ліквідації наркобізнесу: Вилучили понад 17 млн доз наркотиків, затримали 67 учасників ОЗГ ФОТО Відео
- 14:28Інгулецький ГЗК продовжив простій через високі тарифи та дорогу логістику