ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Зброя Укропів: Як зробити суху їжу військових смачною

Depo.ua продовжує серію матеріалів, присвячених новітнім видам озброєнь, які застосовує українська армія у зоні АТО
Depo.
10 липня 2015 17:09
ФОТО: depo.ua
Зброя Укропів: Як зробити суху їжу військових смачною
Зброя Укропів: Як зробити суху їжу військових смачною

Матеріальне забезпечення особового складу української армії - непроста для висвітлення тема. Держзамовлення і тендери, корупційні схеми, в застосуванні яких все ще звинувачують чиновників Міністерства оборони, нерівномірність забезпечення речами і харчуванням різних підрозділів Збройних сил тощо. Все це далеке від досконалості, але процес покращення триває.

Сьогодні ми поговоримо про роботу держави і волонтерів навколо постачання української армії сухими пайками.

Як відомо, сухий пайок - це набір продуктів, призначений для харчування військовослужбовців, а також цивільних осіб за умов, коли немає можливості готувати гарячу їжу.

Зброя Укропів: Як зробити суху їжу українських військових смачною - фото 2

Один із варіантів сухпайків для ЗСУ

Зброя Укропів: Як зробити суху їжу українських військових смачною - фото 4

Сухпайок має відповідати таким вимогам: можливості тривалого зберігання (тобто жодних продуктів, які швидко псуються); продукти із сухого пайка повинні бути готовими до вживання, або простими в приготуванні, а також легкозасвоюваними і мати достатню харчову і енергетичну цінність; упаковка сухпайка повинна захищати його від води і забруднень.

Існує декілька видів сухих пайків, якими постачають військових української армії, але всі вони мають кілька спільних великих вад. Передусім, це значна вага пайка через широке використання бляшанок для упакування каш і консервів. Денна пайка може важити 1,5 кг і більше, через що бійці, які відправляються на кількаденні завдання, економлять на пайках, беручи натомість у наплічники більше набоїв.

Зброя Укропів: Як зробити суху їжу українських військових смачною - фото 6

Сухпайок для Національної гвардії. У пакеті вагою приблизно в 1,5 кг - завтрак, обід і вечеря для українського воїна

Зброя Укропів: Як зробити суху їжу українських військових смачною - фото 13

Зброя Укропів: Як зробити суху їжу українських військових смачною - фото 5

Зброя Укропів: Як зробити суху їжу українських військових смачною - фото 7

Ще одна проблема - одноманітність раціону. Офіційний одноденний сухий пайок, який держава надає воякам Збройних сил, зазвичай складається із гречки та перловки з м'ясом, великої кількості галет, які часто визнають неїстівними, чаю, кави, частки меду, тушкованої яловичини та паштету. Мало хто зможе їсти це багато днів поспіль. 

Для порівняння, найпоширеніший американський сухпайок MRE (скорочено від Meal Ready-to-Eat - "їжа, готова до вживання") може містити 24 різних набори їжі, в тому числі й вегетаріанські. Крім того, самі набори складаються із більшої кількості різноманітних продуктів.

Наприклад, один із наборів, крім основної страви - відбивної з картоплею, містить у пакеті крекери, арахісове масло, щось середнє між сухарями і чіпсами, шоколад, лимонад, соус табаско, кава, цукор та сухе молоко.

Зброя Укропів: Як зробити суху їжу українських військових смачною - фото 12

Порівняння вмісту американського і українського сухпайків

Українські сухпайки мають ще одну важливу ваду, порівняно з американськими - їжу із них неможливо підігріти без використання вогню, а він демаскує війська у темряві. Набори із США натомість обов'язково доповнені спеціальними пакетами із хімічною речовиною, яка при контакті з водою виділяє тепло, без запалювання вогню нагріваючи потрібні продукти. 

Зброя Укропів: Як зробити суху їжу українських військових смачною - фото 9

Зброя Укропів: Як зробити суху їжу українських військових смачною - фото 8

Зброя Укропів: Як зробити суху їжу українських військових смачною - фото 3

Вміст американських сухпайків

Рік тому український медіапростір охопив скандал, пов'язаний із тим, що українські військові не отримували переданих від США як гуманітарна допомога 330 тисяч комплектів сухого пайка MRE. Водночас, ці пайки з'явилися у широкому продажу на сайтах приватних оголошень на зразок Olx.ua.

Тоді ніхто так і не довів крадіжки гуманітарної допомоги, але скільки американських сухпайків дійшло до українських військ - невідомо.

Зброя Укропів: Як зробити суху їжу українських військових смачною - фото 1

Як бачите, оголошення на сайті приватних оголошень свіже - від 1 липня цього року

Ці пайки продаються і сьогодні, люди, які займаються їх перепродажем, говорять, що закуповують їх на сайтах eBay і Amazon, хоча пайки призначені нібито винятково для американської армії.

Тимчасом волонтери розробили новий варіант сухпайка для військовослужбовців, який відповідає сучасним вимогам і не має вад, про які ми писали вище.

Про нову розробку повідомив радник президента Петра Порошенка Юрій Бірюков на своїй сторінці в Facebook. За його словами, до складу нових пайків входитимуть перші страви (борщ і чотири види супу), а також 13 різновидів других страв, зокрема, голубці зі свининою, квасоля з яловичиною, перловка зі свининою і рис з куркою.

Зброя Укропів: Як зробити суху їжу українських військових смачною - фото 11

Нові набори - розробка українських волонтерів

Зброя Укропів: Як зробити суху їжу українських військових смачною - фото 10

Зброя Укропів: Як зробити суху їжу українських військових смачною - фото 14

Все це має скласти гарантовано п'ять різних, неповторюваних меню, де кожний прийом їжі буде окремо упакований. Це перший в світі сухпайок, де буде перше блюдо, заявили волонтери. Крім того, кожен пакет буде укомплектований безполуменевим розігрівачем на зразок такого, що використовується в американських наборах

"За ці місяці було шість спроб створити раціон, і кожен раз дослідні лабораторії давали тонни рекомендацій. Перевірялися не тільки жири-білки-вуглеводи, а ще й, страшно сказати, мінерали та мікроелементи. Паралельно йшла робота зі створення підігрівача українського виробництва, адже імпортні моментально піднімали фінальну вартість набору до недосяжних висот", - написав Бірюков.

Однак перед тим, як ці набори потраплять до військових, необхідно пройти значну кількість процедур, подати зміни в 426 постанову на розгляд Кабміну і узгодити ці постанови у десяти міністерствах.

Закупівля цих сухпайків, як очікують, почнеться в середині вересня, перша закупівля буде невеликою - раціон військових будуть змінювати плавно.