Загибель мера Кривого Рогу Павлова: Кримінальний слід чи політичні ігри

Поки від поліції чекають остаточних висновків щодо обставин смерті Костянтина Павлова, у Кривому Розі обговорюють версії щодо причин

Журналіст регіональної редакції Depo.Дніпро
Загибель мера Кривого Рогу Павлова: Крим…

У Кривому Розі активно обговорюють трагічну загибель мера Костянтина Павлова. Але поки усі гадають, було це вбивство чи самогубство, у місті активно висувають версії, через що загинув міський голова. Діапазон припущень дуже великий, а буде напевно ще більшим. Хоча умовнj можна його розділити на дві складові – кримінальну і політичну

Як це сталося

Попередня хронологія така. Поки родина Павлова відпочиває на морі, сам очільник міста повернувся до Кривого Рогу – ймовірно на пробне підняття прапору на новому гігантському флагштоку. Офіційно прапор мають урочисто підняти на День Незалежності. 15 серпня тіло Павлова у його будинку у с. Вільне виявив його помічник. Начебто дружина мера попросила його навідатися до чоловіка, оскільки той зранку не виходив на зв'язок.

Тіло знайшли біля входу на веранду в будинку із вогнепальним пораненням. У мережі оприлюднили також моторошні фото з місця події. На місце були викликані правоохоронці. Попередньо експерти встановили, що Павлов застрелився. "Уперся прикладом в стіну і вистрілив впритул", – навели слова експерта у соцмережах.

Згодом у мережі виклали відео з камер спостереження з будинку Павлова. На записі видно, що він був вдома один. Ходив по коридору зі зброєю в руках, багато курив та з кимось переписувався по телефону. Потім Павлов вистрелив.

Щоправда, час і дата на камерах збиті, а також видно, що в середині відео вирізаний фрагмент. 

На брифінгу в МВС 16 вересня нічого нового не повідомили, і заявили що розглядають три версії – вбивство, самогубство і необережне поводження зі зброєю. Повідомили також, що дружина загиблого прибула вночі до Кривого Рогу, і з нею працюють. Коментувати відеозапис з камери спостереження у поліції відмовилися, хоча журналісти звернули увагу, що на одних кадрах Павлов перебуває у шкарпетках, а на інших – ні.

У МВС досить оперативно відреагували на смерть Павлова і повідомили, що за фактом події відкрили кримінальне провадження за ст. 115 Кримінального кодексу України – умисне вбивство. Президент України Володимир Зеленський заявив, що триматиме цю справу на особистому контролі. 

Слід зазначити, що соратники Павлова дуже скептично поставилися до версії із самогубством. Колишній міський голова Кривого Рогу Юрій Вілкул не вірить, що Павлов міг піти на суїцид. В ОПЗЖ теж відкидають цю версію. "Слуги" висловили співчуття і закликали не спекулювати політичних опонентів на цій темі. Хоча запобігти цьому буде вкрай важко.

Що призвело до загибелі Павлова: Кримінальна версія

Кривий Ріг – місто специфічне багато в чому, і не тільки з політичної точки зору. Не є таємницею, що тут постійно триває боротьба за контроль з боку ОПГ і кримінальних елементів. Особливо це стосується наркотрафіку, кришування нелегальних гральних закладів, видобутку цінних металів з відвалів місцевих гірничозбагачувальних комбінатів. Є і такі напрямки "бізнесу", як нелегальні точки збору металобрухту, контроль підпільних гральних закладів і "чорних" АЗС. 

Місцевим колоритом можна вважати великі крадіжки з вантажних поїздів. Їх в Кривому Розі називається "Скид" – на поїзд забираються кілька "торпед" – найбільш спритних і юних членів ОПГ. Вони розкривають вагони і прямо на ходу поїзда викидають вантажі на узбіччя колії. Украдене збирають подільники, які курсують слідом за поїздом на вантажівках. Як це відбувається на практиці нещодавно показали в Нацполіції Дніпропетровщини, коли затримали чергову таку банду. І сталося це лише кілька днів тому.

Але існує і банальний рекет, який є традиційним промислом місцевих бандитів ще з 1990-х. У Кривому Розі не вважають співпадінням, що смерть Павлова настала за кілька днів після того, як у місті сталося гучне затримання відомого кримінального авторитета, який 10 років тероризував місто і був смотрящим. 

Угрупування працювало за системою жорсткої ієрархії. Зловмисники спеціалізувалися на кришуванні бізнесу, збиранні общака і вимаганні неіснуючих боргів. У разі відмови вони залякували жертв, пошкоджуючи їх майно.

Ім'я затриманого не називається, але ЗМІ вдалося з'ясувати, що авторитетом є ніхто інший, як Олександр Овчаренко, який відомий як "Хіпак". Деякі авторитетні експерти вважають, що затримання "Хіпака" і смерть Павлова можуть бути пов'язані. Серед таких експертів і Сергій Пархоменко – підполковник міліції запасу, криміналіст, експерт Української федерації професіоналів безпеки. 

"Слідство має розглянути версію, який зв'язок можливий між цією трагічною загибеллю мера і тим затриманням "смотрящого". Дві такі резонансні події поруч статися просто так не можуть, – зазначив він у коментарі виданню "Сегодня". – Мер, ймовірно, співпрацював зі слідством, надавав інформацію, можливо, щось знав. Завдяки його підтримці, його даними були проведені затримання. Тому вбивство може бути зведенням рахунків".

Тому не виключено, що і справді це помста, якщо мова йде про вбивство. А можливо, Павлову натякнули, що може статися з його родиною за співпрацю з правоохоронцями і підштовхнули до самогубства. Ці версії має розглянути слідство. Очевидно лише, що повністю відкидати кримінальний слід у цій історії не варто.

Політична версія загибелі мера Павлова

Смерть такої фігури, як мер міста, байдуже яка назва цього міста, завжди розглядатиметься крізь призму політичних процесів, які відбуваються у цьому місті. А коли йдеться про Батьківщину Зеленського у стратегічно важливому для країни промисловому регіоні, тим більше.

Якщо подивитися пости Павлова у соцмережах, то там яскраві звіти про ремонти будинків, ліфтів, великих об’єктів і великі плани на майбутнє. Тобто, коли його радник Андрій Гальченко стверджує, що він не міг вчинити самогубство, оскільки впевнено дивився у майбутнє і мав великі плани, цьому можна вірити.

Тим більш, що і з політичної точки зору в нього було все гаразд у рідному місті. Він настільки контролював міськраду, що протягнув скандальний регламент, проти якого протестували опозиційні фракції. Згідно цього регламенту головуючий на сесіях, тобто мер, міг позбавляти депутатів слова, а депутатів можуть навіть примусово виводити з пленарних засідань.

Крім того, дуже вдалим піар-ходом вважали ініційоване Павловим впровадження у місті безкоштовного проїзду у муніципальному транспорті за "карткою криворіжця". З 1 травня всі зареєстровані мешканців користуються цим правом. Тобто міськрада керована, народ задоволений – що ще треба?

Проте це не означає, що ніщо не заважало Павлову спокійно керувати містом. У тіні певні процеси все ж таки відбувалися. Наприклад постійні обшуки у міськраді. Останній відбулися наприкінці травня.

Посадовців міськради звинувачували у тому, що під час проведення тендерних закупівель вони привласнили ледь не 1,7 млрд грн. Звичайно, Павлов тут ні до чого, оскільки на той час він не був міським головою.

Проте це не означає, що ніщо не заважало Павлову спокійно керувати містом. У тіні певні процеси все ж таки відбувалися. Наприклад постійні обшуки у міськраді. Останні відбулися наприкінці травня.

Але це можна розглядати, як тиск на родину Вілкулів. У Кривому Розі усі знають, що Павлов – людина Вілкулів. Його пов’язують багаторічні стосунки із молодшим, і старшим Вілкулом. Він працював заступником міського голови, очолював міську організацію "Партії регіонів". Заради нього Вілкул-старший знявся з виборів міського голови, пропустивши Павлова у другий тур. Зрештою у соцмережах Павлов неодноразово робив реверанси у бік Вілкула – наприклад, коли той з трибуни Верховної Ради звинувачував Порошенка в узурпації влади.

скрін посту Павлова

До речі сам Вілкул теж прямо заявив, що смерть Павлова – це вбивство.

скрін посту Вілкула

Проте навряд чи тиск з боку фіскальних органів міг стати причиною, щоб Павлов вкоротив собі віку. А якщо розглядати версію вбивства за політичними мотивами, то тоді все зроблено дуже топорно, і є багато інших методів позбутися невигідного мера.

Вибори нового мера: Поспішати чи тягнути? Хто буде новим мером Кривого Рогу

Якою б не була справжня причина смерті Павлова, це неодмінно стане предметом політичних спекуляцій. Як з боку "Слуг народу", так і з боку ОПЗЖ. Першим вигідна кримінальна версія, оскільки це дасть привід говорити, що місто неконтрольоване, спостерігається розгул злочинності і треба наводити порядок. Другим більш вигідна політична версія, вони наполягатимуть на репресіях з боку чинної влади. Хоча керівником ОПЗЖ У Кривому Розі він став лише перед місцевими виборами.

Вадим Рабінович і Костянтин Павлов

Тобто майданчик для передвиборчої боротьби за крісло мера Кривого Рогу дуже сприятливий для всіх зацікавлених сторін. Але виникає питання – хто змагатиметься на цьому майданчику. Біда вказаних політичних сил в тому, що на даний момент ані у "слуг", ані у ОПЗЖ немає сильних кандидатів на цю посаду.

У партії Зеленського взагалі дилема – ставити свого на кшталт Юрія Корвенкова ("Юзіка") чи домовленості з Ахметовим досі чинні? І чи піде сам Ахметов на реанімацію Дмитра Шевчика? Про ОПЗЖ і говорити нічого. Хіба що підтягнути під це у свій табір Олександра Вілкула. До речі, у самого Вілкула взагалі прекрасні шанси зіграти на смерті Павлова. Але і у Києві це добре розуміють. І оголошувати про вибори міського голови Кривого Рогу, не маючи "залізного"кандидата, це чергове самогубство для команди Зеленського.

Тому не так вже й фантастично виглядає припущення, що з виборами нового очільника міста будуть тягнути. На даний час містом керує представник "Слуги народу" – секретар міськради Олександр Котляр. Його і раніше називали компромісною фігурою. Можливо, це всіх на даному етапі і влаштує. Тим більше, що саме на Дніпропетровщині є прцедент, коли у місті обрали мера, і лише за кілька місяців до наступних виборів привели до присяги, а усі п'ять років містом керував секретар міськради. Йдеться про Віктора Літвіщенка у Новомосковську.

Метод працюючий, проте Кривий Ріг – все ж таки Кривий Ріг, занадто багато уваги цьому місту приділяється в країні. Тож маємо інтригу зараз, і можемо мати цікаву розв’язку у майбутньому.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme