Як чиновники намагаються "паперами" загасити сміттєвий полігон у передмісті Дніпра

Власники приватного звалища, розташованого у м. Підгородньому під Дніпром, вимагають бюджетних грошів, блокують перевірки і відверто нехтують погрозами чиновників

Олег Тихолиз
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Дніпро
Як чиновники намагаються "паперами" зага…

Понад тиждень у м. Підгородному під Дніпром підрозділи ДСНС гасять пожежу на полігоні твердих побутових відходів, яке належить ТОВ "Інноваційні екотехнології України". Обласна влада в екстреному порядку зібрала комісію з питань техногенної безпеки і надзвичайних ситуацій, заявляючи, що не допустить повторення трагедії на полігоні у Львові.

Компанію звинувачують у тому, що вона не допускає на свою територію екологічну інспекцію, а сама не вживає достатніх заходів для того, щоб запобігти пожежам. За даними ДСНС, з 2014 року на цьому полігоні відбувається 5-10 пожеж щорічно. Цього року це вже четверта пожежа.

Офіційно на сьогоднішній день сміття на цей полігон завозиться виключно з передмістя Дніпра - міста Новомосковська, про що укладено відповідний договір. За словами директора департаменту екології ДніпроОДА Руслана Стрільця, з Дніпра на законних підставах сміття туди завозитися не може. Втім, факти незаконного потрапляння туди дніпровського сміття фіксувалися, про що обласні чиновники скаржилися до Державної екологічної інспекції. Але за три роки жодної перевірки так і не відбулося, оскільки представників інспекції просто не пускали на територію полігону.

При цьому Стрілець зазначив, що усі дозвільні документи полігон має. "Дане підприємство отримало дозвіл у Міністерстві екології та природних ресурсів на викид забруднюючих речовин. Видавши цей дозвіл, у Києві ні з ким не порадилися. У свою чергу, НКРЕ видало з 2018 року ліцензію полігону на впровадження діяльності з поводження з твердими побутовими відходами", - сказав він.

"Екологічний" чиновник пропонує зупинити прийом сміття до ліквідації усіх негативних наслідків і до проведення комплексної перевірки. Також Стрілець планує звернутися до Міністерства екології щодо скасування дозволу на викиди і звернення до НКРЕ щодо перевірки дотримання вимог ліцензійних умов. "Дніпровська районна рада має перевірити законність договору оренди земельної ділянки, де розташований полігон", - додав чиновник.

Слід зазначити, що пожежі на сміттєзвалищі - проблема давня, і чинна влада про неї знає не перший рік. Втім, як кажуть, віз і нині там, і власники полігону досі ігнорують виконання заходів з протипожежної безпеки: пожежні щити як були розукомплектовані, протипожежне водоймище, яке є на території, непрацездатне, сміття належним чином не пересипається шарами глини.

За словами заступника начальника ГУ ДСНС України в Дніпропетровській області Олександра Шевченка, ліквідація пожежі дорого коштує державі і може тривати безкінечно. Більше того, керівництво полігону не пускало пожежних, і доступ змогли забезпечити лише поліцейські. "Ми змушені возити воду за 5 км, а все це - витрати і час. Виїзд на пожежу тільки одного автомобіля коштує 34,8 тис. грн. Це тільки виїзд, без витрат на гасіння. Щодо допомоги з боку підприємства, то вони забезпечили нас дизельним паливом і на день роботи – бензином. Але ми неодноразово чули від підприємства: "Чого ви приїхали, ми вас не викликали"", – скаржиться Шевченко.

Найбільше ця ситуація загрожує Новомосковську. Представники місцевої влади заявляють, що якщо полігон буде закритий, то доведеться возити сміття на Правобережний полігон до Дніпра. Або укладати угоду з Павлоградським, але евідомо, чи готові там їх прийняти. Це призведе до того, що доведеться збільшувати тариф для населення у кілька разів.

Схоже, що саме у тарифі бачать корінь проблеми у ТОВ "Інноваційні екотехнології України", які заявляють, що він не збільшувався з 2011 року. "Тому ці пожежі будуть виникати системно", - заявив директор з розвитку полігону Олександр Зудіков. При цьому він навів приклад Дніпра, коли було надано допомогу технікою Правобережному полігону. Але заступник голови Дніпро ОДА Олег Кужман одразу перервав його: "У вас приватне підприємство, а там - комунальне. Не знаєте, яка різниця? Читайте бюджетний кодекс".

Кужман додав, що сьогодні головне, щоб не диміло, і щоб рятувальник не провалився на звалищі через відсутність шару глини, як це було у Львові. "Якщо ми не допускаємо працівників ДСНС на полігон, то і не проваляться", - парирувала начальник юридичного відділу компанії Вікторія Алтабаєва.

Після словесних баталій кожна сторона залишилися про своїй думці. "Я пропоную два варіанти - більш жорсткий, і менш жорсткий. Перший варіант – звертатися у Київ про позбавлення ліцензії, і потім назад дороги немає. Або ви пишете листа на екологічну інспекцію з проханням провести перевірку. Якщо все гаразд, працюйте далі, і щоб ми вас не бачили", – заявив Кужман.

Тож державні контролюючі органи намагатимуться знову зайти на полігон для первірки, але чи допустять їх – питання. Тим часом місцеві жителі продовжують дихати отруйним димом, екологічна інспекція формально "стукається" на полігон, а ДСНС заявляє, що пожежа може тривати безкінечно, оскільки розташована глибоко під землею і загасити її водою неможливо. Тим часом чиновники паперовою волокитою наче "роздмухують" пожежу, у черговий раз лише погрожуючи закрити полігон.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme