Як Путін змушує малі міста Дніпропетровщини переходити на електроопалення

Вже три міста в області повністю відмовилися від централізованого газового теплопостачання, на черзі - наступні три поліси обласного значення

Усі міста Дніпропетровщини без виключення донедавна мали спільні проблеми: зношені тепломережі і великі тепловтрати через застаріле обладнання та неефективні підприємства-теплопостачальники, які щорічно "пожирали" мільйонні транші з місцевих бюджетів.

Назважаючи на те, що протягом кількох років питання енергонезалежності від "газової голки" висить над головами мерів домокловим мечем, раніше очільники міст і районів здебільшого плакалися і розводили руками. Однак з 2016 року під "політичним тиском" вертикалі виконавчої влади вони були змушені в авральному режимі переводити міста від централізованого опалення на альтернативний варіант.

Першими містами, які були вимушені це зробити на Дніпропетровщині, стали Нікополь, Марганець і Покров. Думки мешканців не питали, всі споживачі мали встановити лічильники або навіть обладнання - хтось власним рахунком, комусь витрати покривалися з місцевого бюджету. Так, обладнання для 1-кімнатної квартири коштувало понад 4 тис. грн, 3-кімнатної - понад 7 тис. грн.

Патовість ситуації напередодні опалювального сезону у всіх містах була приблизно однаковою. Зокрема, після опалювального сезону 2015-1016 років зношеність тепломереж у 100-тисячному Нікополі склала 88%, заборгованість комунального теплопостачальника - майже 150 млн грн. Місто оголосило конкурс серед інвесторів, і врешті один з них профінансував переобладнання 10 котелень і 14 теплогенераторів. Тепер місцевий бюджет буде поступово розраховуватися з інвестором, маючи щонайменш 12% економії рахунків за тепло по об'єктам соціально-культурного значення. За підрахунками енергетиків, одна гігакалорія, вироблена з газу, виходить двічі дорожчою за отриману від електрики.

У 50-тисячному Марганці восени 2016 року через місцеві особливості і економічну целесообразність вирішили також використовувати варіант опалення пелетами.

І якщо, наприклад, Трускавець переходив на електричне опалення 6 років, то у Нікополі перехід стався міттєво, що призвело до критичних ситуацій під час морозів, коли електромережі елементарно не витримували навантажень і люди залишалися без тепла, світла і гарячої води. Представники ДТЕК запевняють, що більше доби тоді жодний об'єкт не залишався без світла. Втім, торік весь регіон спостерігав за стіхійними мітингами змерзлих і розлючених мешканців міста.

Звичайно, на переобладнання мереж необхідний час, але у Нікополі його не було, оскільки політичне рішення передувало технічним можливостям енергетиків. Цього року влада міста запевняє, що минулорічні проблеми не повторяться.

Наразі в Дніпропетровській облдержадміністрації вимагають від місцевої влади всіх без виключення міст регіону розробки нових схем теплозабезпечення з прорахунком економії з використанням різних альтернативних видів опалення: електро- або пелет.

За словами предстваників енергопостачальників, місцева влада почала демонструвати більшу зацікавленість на шляху до переходу на альтернативні види опалення, ніж регулятор у вигляді НКРЕ, або ж профільні міністерства. Тож, навантаження на мережі можна зменшити через запровадження більш гнучкого "нічного" тарифу на електроенергію, і деяких інших норм, які зараз вимагають від центральної влади.

Так, у Новомосковську - курортному містечку під Дніпром з 70 тисячами населення, навіть домоглися часткового покриття витрат на модернізацію систем теплопостачання від НКРЕ. Тож цього року там розпочнеться процес переходу від централізованого газового опалення на електичне. Процес цей тривалий - від двох років. І справа не тільки у розробці і затвердженні проектів, визначенні категорій населення, які підпадають під виділення бюджетної допомоги, але і в тривалій бюрократичній процедурі затвердження і узгодження документації, пошуку інвесторів і відмови від звичних провальних підприємств-теплопостачальників. На черзі - перевід на електроопалення міст Павлограда і Кам'янського.

Втім, стресовість переходу згодом має себе виправдати, демонструючи соціальний і економічний ефект. Адже газова залежність лікується за рахунок використання власних ресурсів, бо ж не секрет, що електроенергії в Україні виробляється більше, ніж споживається. На радість українцям і на зло Путіну.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Мітки: #Газ