Як Путін змушує малі міста Дніпропетровщини переходити на електроопалення
Вже три міста в області повністю відмовилися від централізованого газового теплопостачання, на черзі - наступні три поліси обласного значення
- Дніпро
-
5 жовтня 2017 19:00
Усі міста Дніпропетровщини без виключення донедавна мали спільні проблеми: зношені тепломережі і великі тепловтрати через застаріле обладнання та неефективні підприємства-теплопостачальники, які щорічно "пожирали" мільйонні транші з місцевих бюджетів.
Назважаючи на те, що протягом кількох років питання енергонезалежності від "газової голки" висить над головами мерів домокловим мечем, раніше очільники міст і районів здебільшого плакалися і розводили руками. Однак з 2016 року під "політичним тиском" вертикалі виконавчої влади вони були змушені в авральному режимі переводити міста від централізованого опалення на альтернативний варіант.
Першими містами, які були вимушені це зробити на Дніпропетровщині, стали Нікополь, Марганець і Покров. Думки мешканців не питали, всі споживачі мали встановити лічильники або навіть обладнання - хтось власним рахунком, комусь витрати покривалися з місцевого бюджету. Так, обладнання для 1-кімнатної квартири коштувало понад 4 тис. грн, 3-кімнатної - понад 7 тис. грн.
Патовість ситуації напередодні опалювального сезону у всіх містах була приблизно однаковою. Зокрема, після опалювального сезону 2015-1016 років зношеність тепломереж у 100-тисячному Нікополі склала 88%, заборгованість комунального теплопостачальника - майже 150 млн грн. Місто оголосило конкурс серед інвесторів, і врешті один з них профінансував переобладнання 10 котелень і 14 теплогенераторів. Тепер місцевий бюджет буде поступово розраховуватися з інвестором, маючи щонайменш 12% економії рахунків за тепло по об'єктам соціально-культурного значення. За підрахунками енергетиків, одна гігакалорія, вироблена з газу, виходить двічі дорожчою за отриману від електрики.
У 50-тисячному Марганці восени 2016 року через місцеві особливості і економічну целесообразність вирішили також використовувати варіант опалення пелетами.
І якщо, наприклад, Трускавець переходив на електричне опалення 6 років, то у Нікополі перехід стався міттєво, що призвело до критичних ситуацій під час морозів, коли електромережі елементарно не витримували навантажень і люди залишалися без тепла, світла і гарячої води. Представники ДТЕК запевняють, що більше доби тоді жодний об'єкт не залишався без світла. Втім, торік весь регіон спостерігав за стіхійними мітингами змерзлих і розлючених мешканців міста.
Звичайно, на переобладнання мереж необхідний час, але у Нікополі його не було, оскільки політичне рішення передувало технічним можливостям енергетиків. Цього року влада міста запевняє, що минулорічні проблеми не повторяться.
Наразі в Дніпропетровській облдержадміністрації вимагають від місцевої влади всіх без виключення міст регіону розробки нових схем теплозабезпечення з прорахунком економії з використанням різних альтернативних видів опалення: електро- або пелет.
За словами предстваників енергопостачальників, місцева влада почала демонструвати більшу зацікавленість на шляху до переходу на альтернативні види опалення, ніж регулятор у вигляді НКРЕ, або ж профільні міністерства. Тож, навантаження на мережі можна зменшити через запровадження більш гнучкого "нічного" тарифу на електроенергію, і деяких інших норм, які зараз вимагають від центральної влади.
Так, у Новомосковську - курортному містечку під Дніпром з 70 тисячами населення, навіть домоглися часткового покриття витрат на модернізацію систем теплопостачання від НКРЕ. Тож цього року там розпочнеться процес переходу від централізованого газового опалення на електичне. Процес цей тривалий - від двох років. І справа не тільки у розробці і затвердженні проектів, визначенні категорій населення, які підпадають під виділення бюджетної допомоги, але і в тривалій бюрократичній процедурі затвердження і узгодження документації, пошуку інвесторів і відмови від звичних провальних підприємств-теплопостачальників. На черзі - перевід на електроопалення міст Павлограда і Кам'янського.
Втім, стресовість переходу згодом має себе виправдати, демонструючи соціальний і економічний ефект. Адже газова залежність лікується за рахунок використання власних ресурсів, бо ж не секрет, що електроенергії в Україні виробляється більше, ніж споживається. На радість українцям і на зло Путіну.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро
Всі новини на одному каналі в Google News
- 23:00 Майже дві сотні разів рашисти штурмували позиції ЗСУ на фронті, - Генштаб
- 19:57 Росія завдала удару по Дніпру нібито балістичною ракетою "Орєшнік" в "без'ядерному гіперзвуковому оснащенні", - путін
- 14:43 Зеленський відреагував на російській удар міжконтинентальною балістичною ракетою Відео
- 13:09Вже 17 поранених у Кривому Розі, серед них двоє дітей, - ОГПУ
- 11:40Ракетний удар по адмінбудівлі в Кривому Розі: Відомо про 13 поранених, є важкі
- 11:14 Ворог вдарив по Кривому Рогу: Двоє поранених, понівечено адмінбудівлю та житлові двоповерхівки
- 10:39В Дніпрі через ранкову атаку поранено двох людей. Пошкоджено підприємство, реабілітаційний центр, будинки та гаражі ФОТО
- 09:43 Росіяни запустили з Астраханської області міжконтинентальну балістичну ракету по Дніпру, - ПС ЗСУ
- 09:01В Дніпрі від ракетного удару пошкоджено центр реабілітації інвалідів, - Філатов
- 07:38Зранку 21 листопада росіяни вдарили по Дніпру ракетами: Пошкоджене підприємство
- 22:55Третина усіх ворожих спроб прорвати фронт відбувається на двох напрямках, - Генштаб ЗСУ
- 22:11I рівень небезпеки: У низці областей 21 листопада синоптики прогнозують дощ та мокрий сніг
- 11:25 ППО збила 56 із 122 ворожих БпЛА та 2 з 6 ракет в ніч на 20 листопада
- 08:16На Дніпропетровщині від російського удару пошкоджені будинки та ЛЕП
- 22:40 Від початку цієї доби відбулося 135 бойових зіткнень: Де ворог намагається прорватися
- 21:11За тисячу днів війни рф зруйнувала та пошкодила в Україні майже дві тисячі медзакладів
- 20:19Депутат однієї з рад Дніпровщини "сколотив" банду, що займалася рекетом (ФОТО) ФОТО
- 17:28 Зеленський затвердив реформу МСЕК
- 12:21Посадовець Дніпровської міськради розтратив 3,5 млн грн на купівлі генераторів