З відкритим забралом: Яких плюшок Філатов вимагає від Зеленського
Міський голова Дніпра 22 липня зробив гучну заяву, але зрозумів, що поквапився, і вдався до агітації за свої політичні ідеї і забаганки
Звернення Філатова до Зеленського із закликом оголосити дострокові місцеві вибори лише на перший погляд здається сенсацією. Насправді ж це "стара мелодія шарманки", але трохи в іншій аранжировці. Усе те, про що йдеться у заяві, Філатов повторює наче мантру вже не перший місяць. Просто після його заяви перед президентськими виборами про "частину заслуг Порошенка в кожному новому відремонтованому дитячому садку, в кожному новому кілометрі доріг, в кожному новому тролейбусі" йому доводиться пристосовуватися до нових політичних реалій.
Чого такого хоче у зверненні до Зеленського Філатов, чого не хотів раніше? Він наполягає на зменшенні кількості депутатів, бо "у місті Портленд штату Орегон на мільйон населення і бюджет в мільярди доларів – лише 5 депутатів. А у Дніпрі – 64". Слід додати, що така кількість депутатів стала після того, як Дніпро втратив статус міста-мільйонника. А у минулому скликанні їх було 120. Але суть не в цьому.
По-перше, сьогодні у міськраді Дніпра не існує дієвої опозиції до Філатова. Одні обмежуються поодинокими випадами під час сесій міськради, які закінчуються висміюванням. Інші використовують пасивну тактику з прицілом на майбутні вибори – взагалі не критикують, щоб згодом вийти і сказати: "Бачите, ми йому не заважали, а він нічого не зробив". Тому і сесії проходять швидше навіть, ніж за часів регіоналів. Все подається під соусом, що питання розглянуті на погоджувальній раді. І мешканці міста під час прямих трансляцій бачать лише пакетне голосування без обговорення. Таким чином, де-факто зібрати "слухняний" склад міськради Філатову сьогодні простіше, ніж у 2020 році.
По-друге, міському голові взагалі можуть не знадобитися депутати для розподілу коштів міського бюджету. Ще у жовтні 2018 року він озвучив ідеї адміністративної реформи міста – від ліквідації районних рад до децентралізації бюджетних потоків всередині міста. "Нам потрібно реальне, виборне самоврядування на місцях. Наприклад, комітети виборні з 3-5 осіб, обраних прямим голосуванням жителями. Нехай беруть гроші, освоюють їх і за них відповідають, – говорив Філатов. – Нехай кожне селище і кожен мікрорайон отримає свої 3-10 мільйонів гривень з міського бюджету на дрібні поточні потреби і робить з ними, що хоче". Те саме стосується і закладів освіти. Тобто для розподілу коштів депутати взагалі будуть не потрібні, якщо виключити великі інфраструктурні проекти.
У своєму зверненні до Зеленського міський голова Дніпра наполягає, що міста мають самі адмініструвати власні податки, а ще треба впорядкувати зали ігрових автоматів і віддати контроль над ними меріям.
Ця ідея також народилася у голові Філатова не після оприлюднення результатів дострокових парламентських виборів. Більш ніж півроку тому він говорив про те, що доходи великих мегаполісів у відсотковому співвідношенні виросли менше, ніж доходи міст з населенням до 100 тис. людей, і великі міста стали пасинками децентралізації. Що у бюджет велики міст "постійно лізуть" чиновники з Мінфіну. Що великим містам треба дати можливість позичати на зовнішніх ринках і випускати муніципальні бонди. Так, це були меседжі для Порошенка, і сьогодні очільник Дніпра просто повторює їх для Зеленського.
Наступна теза Філатова – "створіть муніципальну поліцію громадського порядку, яка підпорядковується місцевій владі, як у всьому цивілізованому світі". Це улюблена тема міського голови Дніпра. І до її практичної реалізації він готовий "на усі сто". Не даремно він вже анонсував збільшення чисельності штату КП "Муніципальна варта". "Було багато звинувачень, що Філатов Альберкутович, "кривавий Беркут", створює приватні армії, але я буду до вас звертатись за збільшенням штату. У таких містах, як Львів, кількість штату "Муніципальної варти" значно більша, ніж у Дніпрі", – казав він.
Майже все, що викладене в заяві Філатова до Зеленського, вже давно опрацьоване, "прожоване" і оформлене в окремий план. Але озвучити цей план треба було у пафосній, притаманній Філатову манері виклику, що він і зробив. Просто вимагання "плюшок" від Зеленського у стилі "із відкритим забралом". Тут проглядається одночасно і спекуляція на "електоральному екстазі" від перемоги "Слуги народу" на виборах (обіцяли ж усе по новому?) і водночас демонстрація, що він не збирається сліпо вклонятися новій владі і за крісло не чіпляється. Парі із Зеленським щодо термінів відкриття Нового мосту – зайве тому підтвердження.
Сьогодні Філатов готовий до дострокових виборів як політично, так і іміджево. Згадати хоча б, як він схуд на 30 кг і влазить тепер у речі "від кутюр" десятирічної давнини. До того ж, рахунок бюджетних коштів, які спрямовуються на піар мера Дніпра у місцевих ЗМІ, вже вираховується десятками мільйонів гривень. Інша справа, що форма донесення меседжів до Києва стала більш провокативною: "Я не боюся взагалі жодних виборів: ані термінових, ані дострокових, ані надстрокових, ані понаднормових. У нас вже є в країні фахівці з дострокових виборів, тому вони можуть вигадувати все, що завгодно. Благо, з креативом і фантазією у них все добре, – написав він. – У вас тепер абсолютна влада. І абсолютна відповідальність. За все: війну, бідність, тарифи, несправедливість. Працюйте, а не погрожуйте іншим перевиборами, або пиляйте у "Фейсбуці" селфачі. Працюйте. Давайте, арбайтен".
Цікаво, яка буде відповідь з Києва. Напевне, заява Розумкова, що восени місцевих виборів не буде, не дуже вкладається в план дій міського голови Дніпра.
Фото: прес-служба Дніпровської міської ради
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро