"Чебурашка, але не лопух": Як у Дніпрі Філатов почубився з депутатами через "Прозорро"

У міськраді Дніпра вкотре намагалися "продавити" "альтернативні" правила проведення електронних закупівель

"Чебурашка, але не лопух": Як у Дніпрі Ф…

Ще з 2016 року всі підрозділи Дніпровської міськради мають проводити закупівлі від 3 тис. грн тільки через "Прозорро". До сьогоднішньої сесії виключенням були лише депутатські кошти, де "допоріг" складав 200 тис. грн. Саме через ці гранічні "пороги" у сесійній залі і розпочалися суперечки, які викликали обурення і дуже емоційну реакцію з боку міського голови Бориса Філатова.

Розгляд питання про збільшення допорогу для комунальників до 200 тис. грн був запланований у четвертому блоці порядку денного. Зважаючи на попередні місяці "покірності" депутатського корпусу, здавалося, що мерська більшість проголосує це питання традиційно одноголосно. Проте Філатов заявив, що хоче почути консолідовану позицію депутатів ще до голосування з цього питання. Згодом стало зрозуміло, чому мер був таким наполегливим.

"Ми не відмовляємося від "Прозорро", просто приводимо наші рішення у відповідність до чинного законодавства, - пояснив заступник міського голови Михайло Лисенко. – Ми навіть олівці не можемо купити оперативно, якщо сума угоди понад 3 тис. грн. А якщо зламається двигун у ліфті, який коштує 45 тис. грн, ми маємо чекати 45 днів, поки пройде тендер, а людям весь цей час ходити пішки".

У своєму коментарі заступник міського голови промовчав про те, що цим же проектом рішення допороговий рівень закупівель на виконання робіт збільшувався до 1,5 млн. грн. А це вже інші гроші і інші можливості для чиновників. І "мантра" про 200 тисяч скидається на намагання відволікти увагу саме від частини документу про "допоріг" для робіт.

Це вже не перша спроба команди Філатова протягнути через сесію відмову від "Прозорро". Зокрема, у квітні 2016 року прозорі закупівлі рішенням сесії "відклали" на місяць, через начебто термінову необхідність виконувати роботи у сфері ЖКГ. У грудні 2016 року окремі комунальні підприємства намагалися самовільно підвищити собі допороговий рівень до 200 тис. грн, але у справу втрутився суд, не дозволивши цього зробити.

Сьогодні депутатський корпус Дніпра, на подив, зайняв опозиційну позицію. Спочатку голова фракції "Опоблоку" Наталя Начар'ян заявила, що це, по суті, відмова від "Прозорро", бо зараз при проведенні тендерів видно усі договори, усі додаткові угоди, і можна контролювати процеси. А ось для допорогових закупівель публікуються далеко не всі документи, що складає великі корупційні ризики.

Проти рішення виступили також і "промерські коаліціянти" – фракції "Самопомочі" та БПП. У керівника "порошенківців" Каміля Примакова аргументація була трохи іншою. "Зараз на розгляді Верховної Ради перебуває законопроект президента, в якому пропонується знизити рівень допорогових закупівель до 50 тис. грн. Давайте дочекаємося, що вирішать нардепи, а потім будемо ухвалювати рішення", - зазначив він.

Керівник фракції "Громадська сила" Загід Краснов заявив, що його політична сила не буде голосувати за проект рішення, але готова обговорювати незначне збільшення допорогових закупок, бо сума у 3-5 тис. грн - це дійсно невеликі кошти.

Депутат Вадим Рублевський був більш категоричним: "Борис Альбертович, в тому, що депутати негативно ставляться до проекту рішення, є й ваша провина. Якби ви реагували на доповіді контролюючих органів про порушення з боку ваших підлеглих при проведенні тендерів і карали винних, то зараз би такої ситуації не виникло".

Зрештою автор проекту рішення, "укропівець" Володимир Панченко назвав депутатів "блудницями, які хочуть виглядати святішими за Папу Римскього" і заявив, що "Прозорро" вигідне за ціною, але якісного товару через систему не купиш.

Схоже на те, що Філатов заздалегідь знав, що рішення по "Прозорро" не пройде, тому у кінці обговорення витягнув, як йому здавалося, туз у рукаві – виніс з голосу проект рішення про зменшення рівня допорогових закупівель з 200 тис. грн до 3 тис. грн для так званих депутатських коштів. Причому цей проект рішення був вже роздрукований, і його оперативно рознесли по столах депутатів. "Я спеціально дав висловитися усім, але попередив, що давайте бути чесними. Я, звичайно, Чебурашка, який не має друзів, але не лопух. Якщо ви кажете, що "Прозорро" - революція у боротьбі з корупцією, то почніть з себе. Проголосуйте за це рішення, і будете в однакових умовах з комунальниками. Я подивлюся, як ви витратите свої 2 млн грн, маючи 3 тис. на допорогових закупівлях", - заявив він і залишив сесійну залу, повернувшись лише тоді, коли депутати мали голосувати за його проект рішення.

У підсумку "шантаж" Філатова не пройшов. Депутати ухвалили рішення про зниження рівня допорогових закупівель при використанні депутатських коштів і провалили проект "філатівця" Панченка. Таким чином, депутати витримали удар міського голови, але Філатов, вочевидь, сподівається взяти реванш. По закінченні сесії він заявив, що через місяць-два або у наступному році, але депутати все одно прийдуть до нього просити скасувати рішення щодо депутатських коштів, і він у цьому впевнений.

Зрозуміло, чому для команди Філатова це питання таке важливе. Той же Лисенко зізнався, що зараз у міста багато коштів, і їх треба витрачати. А розігрувати по 1,5 млн грн. на роботах без "Прозорро" – це велика спокуса. Таким чином, у міськраді представники всіх політичних сил почали "показувати зуби" міському голові, даючи знати, що не збираються ділити з ним відповідальність за ймовірні "корупційні ризики", які можуть послідувати за різким підвищенням сум для допорогових закупівель.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme