Подарунки до Дня вчителя: Свято чи "приниження конвертом"

Багато хто з українців перестає вважати за потрібне "скидуватися" на подарунки вчителям і вихователям, вважаючи це приниженням освітян

Подарунки до Дня вчителя: Свято чи "прин…

Перша неділя жовтня – цьогоріч вона припала на 1 число – ще з часів СРСР відзначається як День працівників освіти, або ж День вчителя. Тижні перед тим для українських - і не тільки - батьків, сповнені клопоту. Адже вчителя треба привітати.

Багато поколінь батьківських комітетів в Україні звикли збирати гроші з батьків на "привітання" вчителів, аргументуючи цю необхідність низьким рівнем зарплат освітян і стресовою роботою. Ініціаторами збору коштів на подарунок зазвичай виступають "батьківські комітети". Якщо батьківський комітет "ручний", то вчитель може ненав'язливо натякнути, який подарунок хотів би отримати, голові комітету, а той вже донесе побажання класного керівника до інших. Замовлення іноді бувають й досить вартісними – від мобільного телефону до персонального комп'ютера. Також не рідкість вручення конверту із певною сумою грошей. Зміст конверту варіюється в залежності від місця розташування навчального закладу та його традицій.

На батьківських онлайн форумах міститься багато інформації щодо різноманітних традицій вшанування та поздоровлення вчителів. Батьки з різних куточків України охоче розповідають про порядки у своїх учбових закладах та наводять цифри та розміри презентів. Середній внесок складає десь 100 грн. Втім, дедалі збільшується кількість батьків, які виступають проти таких "поборів", тож прихильників "конвертів" меншає. А в деяких школах взагалі введена заборона на збір коштів.

Але у тих учбових закладах, де традиції "матеріальних" привітань зберігаються, батьки прагнуть подарувати щось незвичайне, корисне або таке, щоб запам'яталось і дарувало емоцію. "Лідерами" рейтингу залишаються квіти з коробкою цукерок. Відходять в минуле постільна білизна, рушники, халати, посуд, сумки та праски. Натомість набувають популярності речі, зроблені школярами власноруч.

Приблизний хіт-парад подарунків до Дня вчителя:

  • Квіти та цукерки;
  • Чай, кава, вино;
  • Подарунок, зроблений руками учня:

- дерев'яні рамки для фотографій;
- стінгазета або фотоколаж із поздоровленнями;

- малюнки або персональні листівки для викладача із словами вдячності;
- відеопривітання від класу;

  • Імбирні домашні пряники-розмальовки на шкільну тематику;
  • Канцтовари: ручка, молескін, підставка під ручку;
  • Сертифікати на все, що завгодно – від книжок до парфумів, прикрас, косметики та навіть господарчих товарів;
  • Підписка на освітні журнали, книги;
  • Квітки в театр (мешканці столиці та обласних центрів);
  • Абонементи у спа-центри.

Обов'язково у школах влаштовують концертну програму з привітаннями від старшокласників. З креативного: день самоврядування і зміна ролями всіх учасників навчального процесу – вчителі сідають за парти, а старшокласники в цей день приміряють на себе роль педагога.

На батьківських форумах жваво обговорювалися і подарунки "з натяком" для окремих вчителів: квиток на мовний практикум "Удосконалення української мови для дорослих", Конституцію України та Кримінальний кодекс.

Багато хто з батьків називають подарунки вчителям "приниженням конвертом" і висміюють ажіотаж інших батьків на змагання за "кращий подарунок". Вони дотримуються думки, що презенти мають бути такими, що не перетворюють свято на привід до "безневинної корупції" та не підривають авторитет професії вчителя насамперед у очах їхніх дітей.

На думку самих вчителів, гідна заробітна платня була б найкращим подарунком та шануванням вчительської праці. Багатьох з них обурюють та принижують подарунки, навіть такі, які вони б не змогли придбати за свою зарплатню.

Втім, бажання батьків і учнів привітати улюблених вчителів із святом є природнім. Причому самі вчителі радо підтримують малечу, що власноруч виготовляє подарунок, майструє листівку, складає віршоване поздоровлення, випікає імбирне печиво. Для більшості сучасних вчителів таке поздоровлення - найцінніше та найщиріше.

Цікаво дізнатися

Втім, свято вчителя і традиція вітань і подарунків поширено в багатьох країнах світу і має вікові традиції.

Ідея вшанування вчителя має традиції в багатьох країнах та сформувалась протягом XIX століття. В більшості випадків відзначається вклад саме якогось видатного місцевого педагога або важлива віха в освітньому просторі країни.

Традиція привітання вчителів з нагоди професійного свята в Україні - родом із "радянського" 1965 року, коли його запропонували профспілки, а офіційним День вчителя став у 1980 році. У незалежній Україні свято встановлено Указом Президента "Про День працівників освіти" від 11 вересня 1994 році. Свято відзначається першої неділі жовтня.

Тож з початком жовтня українці з квітами та подарунками прямують до викладачів ВУЗів та технікумів, педагогів, класних керівників та шкільної адміністрації.

Слід зазначити, що вихователі та працівники дитячих садочків з 2011 року отримали своє окреме свято. Так, вихователів тепер вітають в останню неділю вересня, тобто на тиждень раніше, аніж вчителів.

Потрібно розрізняти: з 1994 року за рішенням ЮНЕСКО 5 жовтня почали відмічати Всесвітній день вчителів. Це свято має статус міжнародного і "є значним символом усвідомлення, розуміння та вдячності, виявлених для життєво важливих внесків, які вчителі надають освіті та розвитку".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme