Підземно-водяна пастка: Як у Дніпрі ледь не обвалився студентський гуртожиток

Нагірна частина Дніпра, де переважають будинки старої забудови з не менш старими комунікаціями, ховає в собі багато неприємних таємниць

Журналіст регіональної редакції Depo.Дніпро
Підземно-водяна пастка: Як у Дніпрі ледь…

У Дніпрі третій день на вулицях, в транспорті і соцмережах обговорюють ситуацію зі студентським гуртожитком, який ледь не обвалився через невеличку яму.

Загроза обвалу і кубометри бетону

З вечора 4 жовтня у Дніпрі була така злива, що автівки буквально плавали у воді. Спальні райони "Перемога", "Тополя", "Парус" та інші в різних кінцях міста буквально перетворилися на ріки. 5 жовтня дощ не вщухав, і близько 17:00 надійшло повідомлення про провал в асфальті біля будинку №17 по проспекту Дмитра Яворницького. Саме у цій п’ятиповерховій будівлі розташований гуртожиток №2 "Дніпровської Політхеніки". Цей будинок стоїть не в низині, а у нагірній частині міста. Проте і тут вода зробила чорну справу – вимила яму розміром 3 на 2 метри і глибиною півтора метри. Вода затікала під будівлю, з одного боку гуртожитку з’явилася тріщина, почалося просідання.

Усіх студентів, яких проживало у гуртожитку понад 200 людей, екстрено евакуювали і переселили до гуртожитку №1. Сам аварійний будинок було відрізано від електрики і газопостачання. На місце події прибули поліція, рятувальники, представники різноманітних служб і міський голова Дніпра Борис Філатов, який заявив, що існує цілком реальна загроза обвалення. Була створена тимчасова комісія, яка мала з’ясувати, що спричинило такий розвиток подій.

Згодом з’ясувалося, що будівля належить міністерству науки та освіти України, збудована у 50-х роках минулого сторіччя, а під нею є бомбосховище. Увечері того ж дня під будівлю залили бетон і засипали землю. "Квадрат" навколо будівлі перекрили і для руху транспорту і для пішоходів. Через це вже вранці 7 жовтня у цій частині міста, яка є перетином центрального проспекту і "студентського" проспекту Гагаріна, де розташовано багато вузів, стався транспортний колапс.

Погода, метро, комунікації чи безвідповідальність?

Звісно, коли трохи вщухли емоції, а студенти опинилися у безпечному місті, хоча й не у досить комфортних умовах, постало питання, що сталося. І це питання ставилося у комплексі з іншим – чому взагалі місто затопило. Бо цього року провели одразу два тендери – на утримання і ремонт каналізаційних колекторів у Дніпрі. Перший – на 12  млн грн, другий – на майже 50 млн. грн. Обидва тендери виграло комунальне підприємство Дніпровської міської ради "Гідроспоруди". Договір був укладений 1 липня, в ньому були прописані усі заходи щодо приведення каналізаційних колекторів міста до ладу. Проте чи комунальники ще не вспіли виконати усі заходи, чи то не так виконали, чи то стан колекторів такий, що там ще пахати і пахати, але в зливо місто попливло.

Щодо ситуації безпосередньо з місцем, де розташований гуртожиток, то офіційних висновків надзвичайної комісії ще немає. Відомо тільки що просідання склало 1 см. А все інше, у тому числі збитки, ще буде визначатися.

Таким чином, поки що причини надзвичайної події лишаються у площині здогадок і припущень. Масла у вогонь підливає і той факт, що в кількох метрах від будівлі будується метро. Проте наврядчи чи можна називати це головним фактором. Скоріше, тут комплекс причин.

Міський голова Борис Філатов висловився у тому сенсі, що місто не пристосоване до зміни погодних умов"Причину просідання з'ясовує спеціальна комісія. В принципі, причина теоретично зрозуміла: критична зношеність всієї інфраструктури в країні, її невідповідність погодним умовам, що кардинально змінилися (те, про що я говорив всюди, всім і вже тисячу разів)", – вважає він.

У свою чергу, відомий у Дніпрі активіст Денис Селін у "Фейсбуці" виклав фото дворічної давнини і припустив, що причиною могло бути перенесення комунікацій під будівництво метро, яке толком не зробили.

"Безпосередньо поруч з гуртожитком така яма простояла 2 роки, останні пів року стояла відкритою і туди спокійно потрапляли всі опади. При цьому від цієї ями у бік пам'ятника Слави раніше були перекладені труби. Тобто вода, потрапляючи в яму, що залишили будівельники, йшла далі вздовж труб, підмиваючи будівлю", – написав він.

Слід зазначити, що проблеми з підмиванням існували у цьому районі вже давно. Наприклад, у 2010 році неподалік цього гуртожитку на колишній вул. Фурманова провалилася під землю вантажівка. Це нащтовхує на думку, що з того часу кардинальних змін в приведенні до ладу підземної інфраструктури просто не відбулося.

Мешканці нагірної частини міста вже давно б'ють на сполох через подібні явища, бо ями, подібні тій, що біля гуртожитку, є і в інших місцях поблизу. Яку небезпеку вони становлять – невідомо. І цим питанням міській владі треба зайнятися щільно. 

Провал асфальту біля гуртожитку – не поодинокий випадок цього року. У той же день подібна ситуація сталася на лівому березі міста, біля торгівельного центру "Сіті Центр".

Загалом же протягом року таких випадків було чимало. Так, у серпні рятувальники визволяли автівку з підземної пастки на вул. Короленка.  У липні вулицю Січових Стрільців перекрили через ремонтні роботи на проїзній частині. Поряд із каналізаційним колодязем посеред проїзної частини провалився асфальт. І таких випадків стільки, що вже можна складати повоноцінну карту проваль Дніпра, але ситуації це не змінить. Можна звинувачувати і далі, звичайно, глобальне потепління, але зрештою може вже не тільки парки і мости відкривати потрібно, а й під землею навести лад.

Фото: Depo.ДніпроUA: ДНІПРО,  gorod.dp.ua,  "Информатор"

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme