Пам'ятнику Шевченку на Монастирському острові у Дніпрі 60 років: Історія створення

Загалом у парку Шевченка в різні роки було кілька пам'ятників Кобзарю, навколо них багато легенд

Пам'ятнику Шевченку на Монастирському ос…

Про це розповів відомий дніпровський історик Максим Кавун, передає Depo.Дніпро з посиланням на Gorod.dp.ua.

Пам'ятник Шевченку на Монастирському острові у парку його імені у Дніпрі був відкритий 5 листопада 1959 року. 

"Цей пам'ятник – далеко не перший в парку. Досліджуючи це питання, вдалося встановити, що протягом 1930-1950-х років на території парку були послідовно встановлені три пам'ятника Тарасу Григоровичу, – розповів Кавун. – Дату відкриття першого пам'ятника довоєнного часу поки встановити не вдалося. Зате точно відома хронологія двох інших пам'ятників поету, останній з яких посів своє постійне місце на острові. Причому поет послідовно зображувався в гіпсі, бетоні, чавуні".

Перенесенню не підлягає

За словами історика, у 1930-ті роки на території парку імені Шевченка була влаштована "Алея письменників", на якій розмістили і простий гіпсовий бюст Шевченка.  Але під час ведення бойових дій у місті у 1941-1943 рр бюст не вцілів.

Перший монументальний пам'ятник Шевченку у парку був відкритий вже у 1949 році. Автором його був видатний скульптор Іван Зноба. У деяких джерелах є інформація, що цю роботу Іван Зноба виконав спільно з сином Валентином. Сьогодні від нього залишився лише постамент.

Зникнення пам'ятника, можливо, пов'язане із тим, що важливу роль зіграв фактор передачі у 1957 році Монастирського (тоді Комсомольського) острова до складу парку і будівництво пішохідного мосту. Після цього територія острова була заново розпланована з ліквідацією десятків споруд і містечка, який залишався від будівництва Мерефо-Херсонського мосту.

Було ухвалене рішення встановити на найвищій точці острова новий пам'ятник, який став би ідеальною домінантою цієї частини міста. Пам'ятник 1949 року не годився для перевстановлення на острові, оскільки був більш камерним – і за розмірами, і за композицією.

5 листопада 1959 року було відкрито новий пам'ятник Шевченку на найбільш високій точці острова. Проект статуї виконали ті ж скульптори – батько і син Зноби. А масивний постамент спроектував архітектор Леонід Ветвіцький.

Задум пам'ятника 1959 року має багато спільного з варіантом 1949 року, але за розмірами він у кілька разів більший за свого попередника. Пам'ятник виготовлення з чавуну, встановлений на гранітному постаменті. Висота фігури поета 9,5 м, висота п'єдесталу 10,5 м, вага чавунної скульптури 55 тонн.

Шевченко замість Сталіна?

Існує легенда, що на тому місці, де стоїть Кобзар, мав стояти пам'ятник Сталіну. За словами історика, документальних підтверджень цьому поки що немає, але така версія виглядає досить логічною.  Час встановлення пам'ятника просто співпав з розвінченням "культу особистості" 1956 року. 

На користь версії, що планували встановити пам'ятник Сталіну, говорять і гігантські розміри пам'ятника на острові. Досі не зрозуміле питання: навіщо знадобилося встановлювати такий гігантський пам'ятник українському поету. При цьому, нагадаємо, в парку вже знаходився цілком пристойний пам'ятник, зі схожою композицією, тільки на правому березі.

Ще два моменти теж "ллють воду" на користь версії з радянським вождем. На брюках у Тараса Шевченка помітні лампаси. Нижня частина пам'ятника взагалі дуже нагадує (навіть по нахилу фігури) знамениті зображення Сталіна. Якщо зображений момент заслання поета солдатом на Каспій, то існує, на думку Кавуна, протиріччя – Тарас зображений в момент відвідування дніпровських порогів, а в руці стискає текст якогось вірша, явно з натяком на "реве ревучий". Однак Шевченко відвідував дніпровщину у 1843 році, і зовсім в інший час відправився не по своїй волі на Каспій.

І другий момент – розміри і форма постаменту, а також розміри і постановка самої постаті Шевченка на острові в масштабах СРСР можна можна порівняти лише з пам'ятниками Леніну і Сталіну на каналі Москва-Волга і на каналі Волга-Дон. Це дійсно так, і наводить на роздуми.

Повна реконструкція

У 2011-2014 роках пам'ятник на острові пережив капітальну реконструкцію. Влітку 2011 року статуя була демонтована, розпиляна на частини і відправлена ​​на реставрацію. Слідом за нею був повністю розібраний і постамент. Фактично можна говорити про зведення нового пам'ятника за зразком старого.

У 2012 році постамент був відновлений в його колишньому місці. Роботи з установки статуї на постамент в цілому були завершені 17 червня 2013 року. Цікаво, що перевозили фрагменти статуї на цей раз не по залізниці, а по воді, і монтували їх уже на місці. У березні 2014 року, до дня народження Шевченка, пам'ятник постав в повністю оновленому вигляді. Була заново упорядкована площа і алеї біля пам'ятника, відновлені кілька декоративних ліхтарів 1950-х років.

Не обійшлося і без неприємних курйозів. На постаменті пам'ятника були заново встановлені літери з чотиривірш поета "І мене в сім'ї великій, сім'ї вольній новій ...". Однак робилося це поспіхом, і букви були встановлені неправильно, без дотримання відступу. Вийшов скандал, літери терміново переставляли місцями.

 

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme