Як мер Вілкул віддав газову мережу "на підробіток" Фірташу

ПАТ "Криворіжгаз" у Кривому Розі дали можливість заробити на абонентах додаткові чверть мільярда гривень на рік без жодних зобов'язань

Як мер Вілкул віддав газову мережу "на п…

В понеділок, 9 жовтня відбулося чергове пленарне засідання сесії міської ради Кривого Рогу. Одним з найбільш наболілих було питання про передачу міської газотранспортної мережі в безоплатне користування "Криворіжгазу". Воно вже піднімалося на серпневому засіданні сесії, але не було підтримане депутатами після емоційних виступів депутатів із закликами не допустити тотальної монополії приватного підприємства на стратегічно важливому об'єкті міста.

Цього разу рішення про передачу газових магістралей охайно "утрамбували" серед інших численних проектів, що стосуються комунальної власності, і міський голова весь час намагався протягнути його своїм улюбленим методом пакетного голосування. Однак депутати забажали голосувати за кожен проект рішення окремо.

Доповідач, начальник управління комунальної власності міста Сергій Волошиненко озвучив, що підприємство "Криворіжгаз" прийняло на власний балансовий облік 170,9 тис. погонних метрів газопроводів за вартістю 13,9 млн грн і термін дії договорів вже закінчився.

Міський голова Юрій Вілкул включив "режим залякування" і оголосив, що, якщо договір з "Криворіжгазом" підписаний не буде, то і в будинках криворіжців газу не буде. Він підкреслив, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів треба обов'язково продовжувати договори, як того вимагає закон.

Депутат міськради Андрій Немченко, відомий численними позовами проти "газовиків" зазначив, що у цьому рішенні не закладено жодних стримуючих факторів для монополіста.

Проте, проект рішень "Про укладення договорів на господарське відання складовими газорозподільної системи" був підтриманий більшістю депутатів міськради і отримав 45 голосів. Правда, термін договору скоротили до року.

У даному голосуванні до провладної більшості, у числі представників партії "Опозиційний блок" та їхніх сателітів з депутатських груп "За успішній Кривий Ріг" і "Рідне місто" потрапили й представники партії "Укроп" і залишки криворізької "Самопомочі".

Депутат від "Самопомочі" Микола Дектярьов спробував згодом пояснити свій вибір тим, що, мовляв, договір тимчасовий і термін у нього невеликий - лише рік, та й постійна комісія дала одноголосне "добро". І що вже є робоча група, яка підготує всі пропозиції щодо нової угоди експлуатації газових мереж.

Втім, варто зауважити, що на вересневому засіданні комісії з питань комунального господарства, транспорту і зв'язку не було кворуму, комісію розпустили, і обговорення питання передачі газотранспортної системи не було. А скликана трохи пізніше в телефонному режимі комісія також не розглядала питання про передачу газових магістралей. Повноваження ж створеної робочої групи досить обмежені, і вплинути на монополіста тепер буде значно складніше. Та й створена ця група була для врегулювання зовсім іншого питання в газовій сфері.

Коментуючи голосування з даного питання, депутат Андрій Немченко повідомив, що з боку міського голови знову спостерігалося маніпулювання поняттями і відвертий шантаж. Насправді, відповідно до Кодексу газорозподільних систем, населення має право на отримання газотранспортних послуг, а Постанова Кабінету міністрів, на яку посилався Вілкул, якраз дає можливість міській владі прописати умови договору таким чином, аби в повній мірі дотримувалися інтереси громадян. Але навіть за відсутності договірних відносин, "Криворіжгаз" зобов'язаний надавати послуги. Питання в тому, що без підписаного договору компанія не має права стягувати плату за транспортування і обслуговування мереж. І тут мова йде про величезну суму в 240 мільйонів гривень на рік.

Договір був шансом криворіжців змусити монополіста виконувати взяті на себе зобов'язання з установки індивідуальних приладів обліку кожному власнику житла, а не на будинок або під'їзд, як це зараз практикують в "Криворіжгазі". При цьому депутат зазначив, що дане рішення ніяк не передбачає функцій контролю за діями монополіста.

Сам Немченко наполягає на тому, що поки не буде поставлена ​​крапка в питанні зі скандальними встановленнями загальнобудинкових газових лічильників, питання про продовження договору не потрібно було виносити на сесію. На сьогоднішній день в судах Кривого Рогу розглядається кілька десятків справ щодо "Криворіжгазу", які ініційовані жителями Кривого Рогу, що постраждали від свавілля газового монополіста. На середу, 11 жовтня, призначено засідання Апеляційного суду, після якого стане зрозуміло, як людям діяти далі і де шукати захист. А от з голосування ж депутатів міськради можна винести, що у криворізькій мерії містянам допомоги у боротьбі з "газовим" свавіллям просити немає сенсу.

Зауважимо, що "Криворіжгаз" пов'язують із українським олігархом Дмитром Фірташем. Одним з акціонерів криворізькоє компанії є пов'язане з ним ПАТ "Дніпрогаз", яке належить кіпрським офшорам Eriswell Trading LTD (16,6%), Sodeman LTD (9,7%), Tanter Holdings LTD (16,6%), Sagacity LTD (16,9%), Humgate Holdings LTD (21,5%).

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme