Кривий Ріг на межі: Як батьківщина Зеленського ризикує залишитися без опалювального сезону

Початок опалювального сезону у Кривому Розі під великим сумнівом, і про це аж кричать навіть у Києві, але ставати рятівником міста ніхто не поспішає

Журналіст регіональної редакції Depo.Дніпро
Кривий Ріг на межі: Як батьківщина Зелен…

Ситуація з опалювальним сезоном у Кривому Розі на межі між критичною і катастрофічною. Тривожні дзвоники для мера Юрія Вілкула і міської влади в цілому лунають вже кілька місяців, проте реакція на це якась лінива. Хоча перед місцевими виборами це не просто питання, чи будуть місцеві мешканці грітися біля вогнищ на вулиці, а політичний тест для міського голови. Складається враження, що у Кривому Розі не б'ють в дзвони, бо впевнені – батьківщині Зеленського замерзнути просто не дозволять.

В заручниках у державного банкрута

При цьому у Кривому Розі вже відкрито кажуть про те, що минулорічний опалювальний колапс у місті може повторитися зі ще більшою силою. Тоді пристрасті вирували не один день. Почалося з того, що ПАТ "Криворіжгаз" відмовився постачати газ державному підприємству АТ "Криворізька теплоцентраль" через відсутність лімітів. Через це частина мешканців Кривого Рогу залишились без опалення. 11 листопада 2018 року АТ "Криворізька теплоцентраль" самовільно запустила п'ять котелень. Ще на одну котельню газопостачальник відмовився подавати газ. 12 листопада мешканці Кривого Рогу зламали двері офісу "Криворіжгазу", вимагаючи дати газ в одну з котелень. Сталася сутичка, яка набула всеукраїнського резонансу. Ситуація вдалося залагодити на рівні держави. Але поліція відкрила кримінальне провадження через відсутність опалення у Кривому Розі. 

Такий комунальний треш виник через те, "Криворізька теплоцентраль" не підпорядковується місту, і ніхто не квапиться вирішити проблеми державного підприємства з величезними боргами. Така сама собі незалежна комунальна держава. Напруження підсилює і той факт, що з 14 листопада минулого підприємство перебуває у стані банкрутства, але обов'язки забезпечувати опалення кількох районів Кривого Рогу з нього ніхто не знімав. І виникла ситуація, коли навіть за бажання місцева влада не може координувати дії з підготовки до зими з цією державною компанією.

"У нас немає інформації від цього підприємства про підготовку до зими. Штаби міські ігноруються, керівництво не з’являється. Інформація нам не надається. Ми бачимо по місту, що ремонтуються зовнішні мережі, але як підприємство збирається подавати тепло на магістральні мережі та інші об’єкти, невідомо", – сказав наприкінці липня директор департаменту розвитку інфраструктури Криворізької міської ради Іван Карий. 

НАБУ шукає 80 мільйонів гривень у кишенях тепловиків

Далі більше. У середині серпня голова Фонду державного майна України Віталій Трубаров заявив, що у Кривому Розі у попередній сезон не сплатили майже за половину спожитого газу.  За його словами, "Криворізька теплоцентраль" розрахувалася лише за 56% спожитого газу. Ще 1,7 млдр грн становить заборгованість перед "Нафтогазом".

"Надто великий борг населення і комунальних підприємств за спожите тепло перед Криворізькою теплоцентраллю. Це не дозволяє отримати номінацію на газ в НАК "Нафтогаз Україна" на новий опалювальний сезон", – зазначив Тубаров.

Планувалося, що все має вирішитися під час зустрічі представників криворізької влади з представниками НАК "Нафтогаз України". Проте, як свідчить подальший розвиток подій, діалогу не вийшло. Більш того, виявилося, що крім суто господарський проблем, на "Криворізьку теплоцентраль" добивають і корупційні схеми. Тиждень тому у приміщеннях підприємства та низці комерційних компаній детективи НАБУ провели обшуки. 

Детективи розслідують зловживання посадовців службовим становищем при здійсненні господарських операцій на загальну суму понад 80 млн грн. Попередньо, справу кваліфікували за ч.5 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).

Депутати ховаються, колапс наближується

Поки фігуранти кримінальних справ не називаються, але очевидно, що "Криворізьку теплоцентраль" взяли за зябри серйозно. З одного боку величезні борги населення, з іншого – загроза соціального вибуху з боку того самого населення, яке не платить за тепло. І все це на тлі банкрутства Тепер от увага з боку НАБУ, а остаточний удар було завдано з боку ДТЕК – 19 вересня компанія відключила котельні і насосні станції "Криворізької теплоцентралі" від електроенергії.

У офіційній заяві енергетиків йдеться, що станом на вересень 2019 року заборгованість тепловиків перед ДТЕК "Дніпровські електромережі" становить 181,8 млн грн. 

"Тривалі переговори компаній не привели до конструктивного вирішення по реструктуризації заборгованості. Відсутність електропостачання в теплоцентралі ставить під загрозу початок опалювального сезону в Кривому Розі", – заявили в ДТЕК.

Ну а далі звичні заклики до Криворізької міськради та Фонд державного майна (в чиєму управлінні перебуває теплоцентраль), вжити термінових заходів для погашення боргу за електроенергію і забезпечення своєчасного початку опалювального сезону в місті.

Що ж насправді міська влада? Там конкретних рішень проблеми ніхто не пропонує. Навіть додають градусу, лякаючи місцевих мешканців окремих районів.

"Для жителів Довгинцівського району опалювальний сезон цього року не почнеться. Тому що 1,5 млн грн необхідні НАК "Нафтогаз"  для отримання номінацій, а мешканці заборгували 2,3 млн грн, – сказав заступник міського голови Кривого Рогу Олександр Катріченко, закидаючи комунальникам. – Показуйте, хто скільки кому заборгував. Скільки можна зволікати? Називайте прізвища, явки, паролі".

Хоча така ситуація не тільки з населенням, але й з підготовкою до зими об'єктів соціальної сфери. Наприклад, паспорти готовності до опалювального сезону не отримали навіть дитяча лікарня, деякі школи і дитсадки.

Дивно, що за умов наближення до критичної межі навіть місцеві депутати не вимагають скликання позачергової сесії, не поспішають вживати "реанімаційних" заходів, а навіть більше – вперто бойкотують навіть засідання депутатської комісії з питань ЖКГ, ніби там нічого обговорювати. Можливо, справді вирішили, що Зеленський просто не дасть землякам танцювати біля холодних батарей і спати у верхньому одязі? 

Хоча має право на існування і інша версія, яка пов'язана знову ж таки з майбутніми місцевими виборами. З точки зору піару ніхто не хоче корчити з себе комунального Бетмена, оскільки люди ще не мерзнуть, і інформаційний ефект буде невеликим. А от коли вдарять холоди, люди "оскаженіють" і почнуть протестувати, тоді і настане час гучних заяв, звернень до президента і нардепів, масштабних ініціатив і т.д. Тоді і буде справжня битва за звання "народного герою". До речі, нардепи з Кривого Рогу, які отримали шалену підтримку на парламентських виборах, теж не поспішають втрутися у ситуацію, і на їхніх сторінках у соцмережах немає "занепокоєності ситуацією". Схоже, теж чекають слушного моменту вступити в гру.

Фото: Фонд держмайна України

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme