Десант "Пропозиції" і сиротливий "Слуга народу": Від кого на Дніпропетровщині йдуть на вибори чинні мери

Парламентські партії так і не зуміли взяти під своє крило чинних мерів на Дніпропетровщині, у той час як місцеві проекти переманили їх до себе

Журналіст регіональної редакції Depo.Дніпро
Десант "Пропозиції" і сиротливий "Слуга…
Міський голова Покрова Олександр Шаповал

На Дніпропетровщині 25 жовтня обиратимуть мерів одразу у 20 містах. І сьогодні із впевненістю можна сказати, що у п'яти з них будуть нові міські голови – з тієї причини, що чинні очільники міст не йдуть на вибори. В одних випадках це не стало несподіванкою, в інших навпаки.

Щодо партійної приналежності тих, хто висунув сою кандидатуру, беззаперечне лідерство – за партією мера Дніпра Бориса Філатова "Пропозиція". Від цієї політичної сили балотуються одразу шість чинних міських голів. Ще три йдуть від "Блока Вілкула "Українська перспектива", по одному – від місцевої партії "Бджола" і "Слуги народу", а ще чотири – самовисуванці.

Хочеться вже поледачкувати

Міський голова Жовтих Вод Володимир Абрамов ще більше року тому заявив, що однозначно не піде на другий термін. Він не приховував, що хоче зосередитися на юридичній кар’єрі, а також більше часу проводити із родиною.

"Моя думка така, що в моєму віці, а мені 57, міським головою бути не можна. Вже не так щось розумієш, вже хочеться так десь поледачкувати, не гориш на роботі, бо головне – сімейні цінності. Я вважаю, що міським головою мають працювати молоді люди. Може, 30-річні, може, 40-річні, але не передпенсійного віку", – сказав тоді він

І якщо його позиція була відома заздалегідь, то відмова Андрія Фісака вдруге очолити міськраду Нікополя стала дещо несподіваною. Хоча чинний міський голова, який обирався від політичної сили Петра Порошенка, виявився оточений з усіх боків кандидатами, які мають потужну або адміністративну, або фінансову підтримку. Наприклад, секретар міськради Олександр Саюк, який балотується від партії "За майбутнє", – з орбіти Коломойського. Від "Пропозиції" йде Сергій Старун, який був мером Нікополя з 1997 по 2010 рік. Від президентської партії йде голова обласної федерації карате Руслан Олійник, який очолює один з найбільших у місті благодійних фондів.

У такій компанії Фісаку буде складно зберегти посаду, і він це розуміє. Крім нього і Абрамова, не йдуть на другий термін мери Верховцево Василь Залужний, Верхньодніпровська Леонід Калініченко і Зелендодольська Андій Савченко.

Кого Бог послав

При створенні партії "Пропозиція" Борису Філатову було важливо, щоб до її лав вступали не просто відомі політики, а неодмінно мери міст. Врожай виявився не таким, як очікував міський голова Дніпра, і серед тих, хто приєднався, є, м’яко кажучи, неоднозначні персони. Як кажуть, "кого Бог послав". Найбільш одіозні з них – Олена Жадько і Віктор Літвіщенко.

Чинний мер Марганця Жадько відома своїм висловом про вміння перевзуватися на льоту. Посаду вона здобула, висунувшу свою кандидатуру від "Опозиційного блоку". Потім йшла на парламентські вибори від ОПЗЖ, але раптом змінили політичну орієнтованість. В неї досить великі шанси залишитися на своїй посаді, але чи не вскочить вона завтра в інший політичний вагон – ніхто не знає. Навряд це надійний політичний союзник, але "Пропозиції" сьогодні важлива кількість, а не якість, щоб продемонструвати перспективність партії.

Віктор Літвіщенко – взагалі унікальний випадок для України. Він був міським головою Новомосковська з 1994 по 2010 рік, а коли у 2015 році знову виграв мери, ні для кого це не стало великою сенсацією. Але унікальність цього випадку в тому, що до виконання своїх обов’язків він приступив лише у вересні 2019-го. Річ у тім, що результати мерських виборів 2015 року оскаржили у суді, і чотири роки тривала судова тяганина, через що Літвіщенко не міг скласти присягу. Тож реально він керує Новомосковськом лише рік.

Слід зазначити, що коли на підтримку Літвіщенку до Новомосковська приїхав сам Філатов, виник скандал. По-перше сталася бійка між присутніми на презентації "Пропозиція" невідомими молодиками і поліцією. По-друге, коли агітатора під час виступу почали освистувати, агітатор крикнув: "Да пішли ви нах…".

Серед чинних мерів у команді Філатова також йдуть на вибори Володимир Василенко у Вільногорську, який обирався від партії "Відродження", а також Андрій Горб у Підгородньому і Олег Малоок у П’ятихатках. У 2015 році він обирався від "Опозиційного блоку".

Хотів Філатов бачити у своїй обоймі і мера Покрова Олександра Шаповала, якого захищав, коли правоохоронці звинувачували того у розкраданні бюджетних коштів. Проте цей політик йде від "Слуги народу", що породило чутки, ніби йому натякнули на неприємності, якщо він піде від іншої парртії.

Трійка Вілкула, "бджола-одинак" і самовисуванці

"Блок Вілкула "Українська перспектива" представлений старими перевіреними кадрами. Фігура Юрія Вілкула добре знайома, і сьогодні він має досить непогані шанси, щоб зберегти посаду. Вілкул-старший розігрує карту жертви тиску з боку чинної влади. Він заявляє, що йому хочуть вручити підозру про скоєння злочину у кримінальному провадженні  ще 2015 року, щоб він не міг нормально вести передвиборчу кампанію.

Дані останніх рейтингів демонструють, що він упевнено виходить у другий тур, маючи майже 40% підтримки виборців. У той час, як у його головного опонента з орбіти Ріната Ахметова – Дмитра Шевчика ("Слуга народу") – 29%.

Читайте також: Як у Кривому Розі мерські вибори стають політичним корпоративом менеджерів Ахметова.

Інші два кандидата від Вілкула – це мер Першотравенська Оксана Вінницька, яка обиралася від "Опозиційного блоку", а також міський голова Синельникового Дмитро Зражевський. Він обіймає свою посаду вже другий термін. Був головою Синельниківської міської організації "Партії регіонів". Від партії Януковича був обраний у 2010 році, а от у 2015 році йшов на вибори від "Відродження".

Щодо інших партій, то особливий випадок у мера Кам’янського Андрія Білоусова. Він вже давно розбудовує власний політичний проект – партію "Бджола". Проте, сказати, що він йде без підтримки сильних політичних гравців. Днями про підтримку Білоусова заявила Дніпровська ОПЗЖ, яка навіть не виставила свого кандидата у Кам’янському. Тож зрозуміло, з ким політична сила Білоусова будуватиме коаліцію у міськраді у разі перемоги на виборах.

Якщо казати про самовисуванців, то найбільш відомий з них мер Павлограда Анатолій Вершина. До речі, ОПЗЖ заявила і про його підтримку на виборах. Хоча це не стало великою сенсацією, оскільки Західний Донбас традиційно є регіоном опозиційним. Вершина вважається найбагатшим міським головою Дніпропетровщини за рівнем заробітної плати.

Також самовисуванцями йдуть на вибори чинні міські голови Апостолового Станіслав Нігай, Перещепиного – Володимир Савельєв і Тернівки – Віталій Тарелкін.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme