Мільярд боргів: Чому Кам'янське відмовляється від централізованого опалення

Половина 240-тисячного міста Кам'янське Дніпропетровської області наступної зими має всі шанси залишитися у холодних оселях

Мільярд боргів: Чому Кам'янське від…

Працівники комунального підприємства "Тепломережі" почали перший етап відключення багатоквартирних будинків міста Кам'янське від централізованого опалення. Першими стали будинки по Грушевського і Сірка. В майбутньому від'єднання від тепломереж чекає всю правобережну частину міста. В соцмережах новини з Кам'янського викликали дискусію, мовляв, місто стає першим в Україні, яке відмовилося не тільки від старої назви Дніпродзержинськ, але і "декомунізувало" радянську систему опалення.

Щоправда, не від доброго життя. Головна причина такого кроку - це величезні борги.

Що відбувається

Наприкінці поточного опалювального сезону міський голова Кам'янського Андрій Білоусов озадачив містян заявою про раптовий початок децентралізації системи опалення правобережної частини міста. Це викликало, м'яко кажучи, панічні настрої серед містян. Не секрет, що Кам'янське завжди було у хронічних боржниках за послуги теплопостачання. Вже траплялися ситуації, коли посеред зими школи, лікарні і будинки залишалися без тепла, бо Дніпровська теплоцентраль просто припиняла подачу теплоносія. Тоді проблему усували "перемовинами" замість погашення боргів.

Але після того, як борги сягнули мільярдної відмітки, ТЕЦ влітку 2018 року була виставлена на продаж. І якщо не знайдеться бажаючих купити побудоване 80 років тому підприємство, половина міста у прямому сенсі залишиться без тепла.

З огляду на це, судомні намагання місцевої влади після початку бюджетного року і за півроку до наступного опалювального сезону у авральному режимі перевести школи, дитсадки, лікарні і багатоповерхівки на електроопалення не надають впевненості в успішності їх реалізації. Адже досвід трьох інших міст Дніпропетровщини, які перейшли на альтернативне опалення – Марганця, Нікополя і Покрова – засвідчив, що без заздалегідь спланованого і, головне, підкріпленого фінансами і технічними можливостями плану споживачі у сильні морози залишатимуться не тільки без тепла, а й без світла. А бюджет такого переходу у міста, подібного Кам'янському – без малого півмільярда гривень, які лягають і на міський бюджет, і на городян, і на можливих інвесторів.

Бюджетним установам, пільговикам і малозабезпеченим городянам місто має встановити обладнання власним коштом. Інші споживачі мають це зробити за свої "кровні". До того ж, абонентам доведеться пройти всі кола бюрократичного пекла, збираючи документи на встановлення обладнання, довідки про погашені борги, довідки про доходи тощо. І це все – у розпал дачного сезону. Навіть за наявності детального плану і фінансів промислове місто і його мешканці мали б готуватися до такого переходу роками.

Подібну позицію зайняли і енергетики ДТЕК Дніпрообленерго, які прямо заявляють, що радять не поспішати з відмовою від послуг теплоцентралі, допоки не буде розроблений детальний план і знайдене фінансування на перехід на автономне опалення. "Такі непідготовлені дії тільки призведуть до катастрофічних наслідків, аварійних відключень і проблем з життєзабезпеченням міста в умовах зими, що підтверджує сумний досвід в 2016-м Нікополя і Марганця", - підкреслив технічний директор ДТЕК Дніпрообленерго Сергій Березовський.

За словами управлінця компанії Рината Ахметова, у лютому 2018 року вони отримали лише звернення міської влади Кам'янсього, а до розробки спільної детальної схеми і плану переходу на електроопалення ще далеко. "Відсутність системних дій з боку міської влади може призвести до колапсу в опалювальний сезон, а заручниками ситуації знову стануть люди", - заявили енергетики, які, вочевидь, заздалегідь не хочуть брати на себе весь вал негативу, який неодмінно почнеться з настанням холодної погоди. Тим більше, що енергетикам доведеться понести значні фінансові витрати на заміну обладнання і мереж під підвищені навантаження.

В соцмережах люди, знайомі із ситуацією вважають, що одну проблему просто замінять іншою і місту буде важко пережити зиму.

Втім, цілком можливо, що у мера Білоусова все ж сподіваються на те, що проблема "розсмокчеться" сама собою. Напевно, у мерії Кам'янського уважно слідкували за переводом ПАТ "Криворіжтеплоцентраль" у комунальне підприємство Криворізької міськради, яке відбулося напередодні опалювального сезону-2017. Тоді мільярдний борг за опалення "розтанув" під час процедури банкрутства. Тож не можна виключати, що Дніпровська ТЕЦ може знайти нового власника – чи то комунального, чи приватного. Або ж взагалі потрапити у спільну комунально-приватну власність.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme