Чому у Дніпрі з тривогою очікують 9 Травня

Минулорічні криваві сутички між "тітушками", АТОвцями і поліцією під час вшанування жертв Другої світової війни показали неспроможність політиків і судової влади запобігти цьому

Чому у Дніпрі з тривогою очікують 9 Трав…

Минулоріч 9 травня під час так званого маршу "Бессмерный полк" на чолі з нардепом від "Опозиційного блоку" Олександром Вілкулом група АТОвців перегородила дорогу активістам і вимагала прибрати партійну символіку. "Тітушки" з оточення Вілкула, також поліція, намагалися посунути АТОвців, зав'язалася бійка. В результаті травми отримали з десяток її учасників.

Ці події набули широкого резонансу. Наступного дня звільнили керівника обласної поліції Ігоря Репешка, а на його місце призначили Віталія Глуховерю, який вже очолював ГУНП Дніпропетровщини у 2014-2015 роках, коли губернатором був Ігор Коломойський. Його заступником став відомий своєю лояльністю до мера Дніпра Бориса Філатова Володимир Богоніс, який до цього очолював патрульну поліцію Дніпра.

Діючий керівник ГУ Нацполіції Дніпропетровської області Віталій Глуховеря

Втім, попередній керівник облполіції, Ігор Репешко, як і інші поліцейські начальники і прості поліцейські, і "тітушки", врешті не понесли кримінального покарання. Справа про побиття 9 травня 2017 року, як і про події січня 2014 року, коли під стінами Дніпропетровської облдержадміністрації тодішня міліція за підтримки "тітушок" вчинила силовий розгін "євромайданівців", залишилася, по суті, нерозкритою. Їхні організатори і виконавці залишилися непокараними. Олександра Вілкула та Івана Ступака у якості свідків лише викликали на допити, керівники облради часів 2014 року Ростислав Ботвінов, Віктор Науменко і Євген Удод теж на свободі, суди над "тітушками" або закінчилися умовними вироками за "хуліганку", або тягнуться досі.

Конкретної відповідальності на сьогодні ніхто не поніс попри завіряння перших осіб поліції і прокуратури.

Постраждалі у минулому році АТОвці вкотре звертаються з проханням не використовувати партійної символіки у Дні пам'яті і примирення 8 і 9 травня. За їхними словами, вшанування загиблих і влаштовування маршів – це різні речі. "Ви ж не ходите на поховання близьких з прапорами? Навіщо у цей день влаштовувати марші?", – зазначає один з постраждалих АТОвців Олег Чистопольцев. На його думку, марші є частиною пропаганди і влаштовуються в інтересах ворога.

Попри те, що 8 і 9 травня в Україні і світі офіційно відзначаються як Дні пам'яті та примирення, присвячені жертвам Другої світової війни, на вулицях Дніпропетровщини з'явились борди в яких експлуатують радянську тему "великої перемоги". Відомо, що тема ставлення до свята 9 травня досі викликає в українському суспільстві полярне ставлення, втім, це не заважає політикам використовувати її у своїх цілях. "Біло-блакитний" опозиціонер Вілкул знов спамить поштові скриньки лістівками з вітаннями до 9 травня, додаючи слогани радянського зразка "Перемога буде за нами", "Танки бруду не бояться". Більш того, цьогоріч на фото він з акторами відомого фільму радянських часів "У бій йдуть одні старики".

Подібні ж борди масово з'явилися на вулицях Дніпропетровщини. Також вітання з "Днем перемоги" з бордів передає нардеп від "Опоблоку" Вадим Новинський.

Мер Дніпра Борис Філатов обрав "цікаву" концепцію вітань у стилі "і вашим, і нашим". Так, одночасно на плакаті міститься червоний мак з надписом "1939-1945. Ніколи знову" і "З Днем перемоги, дорогі земляки!"

Напередодні 9 травня поліція провела наради з керівниками громадських організацій і партій, де наголошувала на необхідності толерантного ставлення один до одного. У Дніпрі розробили план і черговість проходу колон за партійною приналежністю. Знаково, що у Дніпрі вкотре після 2014 року участь у заходах 9 травня будуть брати члени "Союзу офіцерів" на чолі з одіозним Віктором Марченком, який у 2014 році під російським триколором кричав у Дніпрі "Путін прийди". Минулого року він прийшов з вінком і величезним надписом "Мир" червоними буквами.

У Кривому Розі поліцейські запевнили, що ані танків, ані червоних прапорів на заходах не буде, а представників патріотичних сил просили у випадку виявлення "колорадських стрічок" зберігати спокій і викликати поліцію.

Посилена охорона поліції, металошукачі, підрозділи тактичного реагування, працівники СБУ, які мають інформацію про можливу терористичну загрозу – всі заходи безпеки спрямовані на погашення можливих сутичок. Втім, у часи, коли справжніх ветеранів Другої світової стає менше, заходи 9 травня використовуються деякими політиками не тільки задля вшанування загиблих. Тим більше, як показує практика, ніяких ризиків, навіть у випадку кривавих сутичок, така політика для них не несе.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme