Больовий прийом: Навіщо у Філатова "зливають" "чемпіонські" школи

Під час оптимізації ДЮСШ у Департаменті гуманітарної політики міськради Дніпра приєднують спортивні школи з багаторічними традиціями до менш відомих закладів

Олег Тихолиз
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Дніпро
Больовий прийом: Навіщо у Філатова "злив…

На черговій сесії Дніпровської міськради 15 листопада депутати голосуватимуть за проект рішення про ліквідацію одразу п'яти спортивних дитячо-юнацьких шкіл. Поява даного проекту в порядку денному сесії викликала широкий резонанс, оскільки ліквідації підлягають, як їх називають, школи з традиціями, що дали не одного чемпіона світу та України. Зокрема, йдеться про ДЮСШ №10 з шахів та шашок, ДЮСШ №13, яка відома відділеннями настільного тенісу і боротьби, дві школи веслування - "Локомотив" і "Україна", а також школу з художньої гімнастики "Спартак".

Природно, думки учасників процесу полярні. Чиновники міськради називають це оптимізацією. Самі директори шкіл вважають процес оптимізації несправедливим і непрозорим з кількох причин. По-перше, за їхніми словами, частина тренерів і вихованців передаються в управління директорам-пенсіонерам, а скороченню підлягають молоді директори. По-друге, спортсмени з тренерами йдуть у школи, які не мають власної бази. За словами заступника мера Олександра Шикуленка, тільки 12 ДЮСШ з 30 мають свою базу. Але при цьому він заявляє, що оптимізація піде тільки їм на користь.

"Деякі керівники спортивних шкіл, які ми хочемо оптимізувати, вживають такі слова, як "звільнення", "знищення спортивних шкіл" і так далі. Я хочу чітко вам сказати: ми вирішили оптимізувати роботу нашого спортивного напрямку шляхом укрупнення спортивних шкіл, які дублюються з видів спорту. Наприклад, є кілька шкіл з веслування та водних видів спорту. Одні з них мають базу, а інші - ні. Тому ми весь тренерський склад разом з вихованцями переводимо в такі школи, де ця база існує, - зазначив він. - По-перше, ми скорочуємо непотрібний адміністративний штат - це директори, заступники директорів, бухгалтери, деякий обслуговуючий персонал. Ми зіткнулися з тим, що в деяких школах є працівник з охорони інвентарю, а інвентарю практично немає. Я ще раз підкреслю, і хочу, щоб городяни це розуміли - ми не скорочуємо жодного тренера взагалі. Все залишиться на своїх місцях для вихованців. Наприклад, у нас є школа боротьби, яка розташовується на 12 кв. м в одній із загальноосвітніх шкіл, і бази там більше ніякої немає".

За словами Шикуленка, об'єднання шкіл призведе до більш мобільного і раціонального управління. "Наприклад, ДЮСШ №10 з шахів та шашок, яка розташовується на Орловській, буде перебазована до ДЮСШОР №9 на вул. Княгині Ольги (колишня Горького). Там є чудова база, чудові зали, де постійно проводяться шахові змагання всеукраїнського та міжнародного рівня. Сам Бог велів перевести туди шахову школу, - пояснює чиновник. - Реакція тренерів на оптимізацію - нормальна, вони зберігають свої робочі місця там же, де вони і працюють. Що стосується адміністрації, то у нас є школи, де вона сидить в одному місці, а тренера працюють в залах по всьому місту. Звичайно, їм не подобається оптимізація".

Що стосується економії, то вона, на думку заступника міського голови, дозволить вивільнити кошти на на покращення матеріально-технічної бази спортивних шкіл. Так, у цьому і наступному роках у нас буде скорочено 34 адміністративних ставки. "Але ви повинні розуміти, що адміністрація сиділа в якихось приміщеннях, які не мають відношення до тренувального процесу. Значить, сплачувалася оренда, оплачувалося опалення і т. д. Адже ми і тут економимо. Дана оптимізація дозволить заощадити 4,251 млн грн бюджетних коштів. Коли ми ліквідували РайВНО, було звільнено 97 осіб, які тільки слова на мою адресу не говорили. А стало тільки краще, директори шкіл задихали вільно", - зазначив Шикуленко.

Директор ДЮСШ №13 Валерій Павленко не розуміє, чого знищують саме його школу. "Розмови про ліквідацію шкіл ходять з весни, але конкретно я дізнався про це у вересні. Нас, директорів, викликали на підписання контрактів і семи директорам продовжили контракти тільки до кінця року, і мені в тому числі. Хоча незрозуміло, за яким принципом йде оптимізація. З 30 спортивних шкіл в Дніпрі більше половини не має своїх баз. Тобто одну школу, у якої немає бази, передають в іншу таку ж школу. Але чому ліквідують саме нашу школу? - зазначив він. - У мене в школі з адміністративного персоналу - директор, заступник директора, інструктор-методист і бухгалтер, півставки лікаря і півставки секретаря-друкарки. Але найбільше, що не подобається нашому колективу, що передають в іншу школу відділення настільного тенісу, яке є найсильнішим в Україні. Протягом 26 років воно дало не одного чемпіона України, виграє молодіжні та юнацькі ігри, бере участь в чемпіонатах Європи. І настільний теніс віддають в школу ігрових видів спорту, яку відкрила заступник Куліченка Зайцева (Ірина Зайцева - профільний заступник попереднього міського голови Дніпра Івана Куліченка, - Ред). Цій школі п'ять років, і у неї немає ані традицій, ані бази. І виходить, що директора школи Павленка - тобто мене, якому чотири роки до пенсії – потрібно скоротити, а Подберезну, яка вже давно на пенсії, залишити? Я нічого проти неї не маю, але де логіка? Я семиразовий чемпіон України за трьома видами боротьби серед ветеранів, я тільки привіз з чемпіонату світу серед ветеранів з вільної та греко-римської боротьби дві бронзові медалі. В області ніхто подібним похвалитися не може. Так до кого охочіше батьки приведуть своїх дітей?"

За словами Павленка, у цій оптимізації є й прихована загроза. "Я тренер у своїй школі тільки на півставки, і думаю, місце мені знайдеться. Іншим тренерам теж сказали, що вони будуть працювати в інших школах. Але виникає питання, чому нам йти в школу "Динамо", де дуже маленьке відділення боротьби? У них теж немає бази, як і у нас, - зазначив він. - У нас сьогодні 315 дітей, і вони не залишаться на вулиці. Але той, хто розуміє в спорті, розуміє - вихованці йдуть за тренером, спрацьовує людський фактор. І якщо тренер не спрацюється з директором нової школи з якихось причин, і піде - що далі?"

На даний момент відомо, що в дев'яти спортивних школах міста буде створено в цілому 106,32 додаткових штатних одиниць для тренерів, які перейшли з ліквідованих шкіл. Середня зарплата молодого тренера в ДЮСШ Дніпра становить 3 тис. грн.

Звичайно, намагання чиновників міськради зменшити адміністративні витрати є зрозумілим. Але існує ще один бік медалі - іміджевий, репутаційний. Так, неоднарозово говорилося, що виділення десятків мільйонів гривень з бюджету на проведення різноманітних фестивалів і марафонів у Дніпрі працює на розвиток іміджу і інвестиційної привабливості міста. Втім, паралельно ліквідуються школи зі світовим ім'ям, які "розчиняють" у інших, молодших закладах, які не мають таких традицій. Та ж ДЮСШ №10 існує з 1980 року. А традиції, як відомо, за гроші не купиш, і в окремих випадках економія може обернутися як дуже серьозними іміджевими втратами для міського і навіть українського спорту, так і ймовірною втратою талановитих вихованців.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme