Битва за фонтан: Як мешканці Дніпра намагаються повернути культове місце відпочинку

Фонтан біля ЦУМу у Дніпрі для багатьох асоціюється з приємними спогадами з минулого, хоча час не стоїть на місці

Журналіст регіональної редакції Depo.Дніпро
Битва за фонтан: Як мешканці Дніпра нама…

У Дніпрі набрала голоси петиція щодо демонтажу каруселі біля ЦУМу, і тепер міська влада має дати відповідь на ініціативу повернути все, як було колись. Для багатьох дніпрян фонтан біля центрального універмагу є культовим місцем. Протягом майже 40 років тут призначали побачення, зустрічалися з друзями і просто відпочивали. Навіть знімали кіно. У популярному радянському фільмі "Вийти заміж за капітана" сцена біля фонтану триває понад хвилину.

Історія появи фонтану досить прозаїчна. На початку 70-х років минулого сторіччя у Дніпрі реконструювали ЦУМ, заодно і збудували фонтан. Це було вдале рішення, оскільки його облаштували між двома великими магазинами: з одного боку – Центральний універмаг, з іншого – "Дитячий світ". Тож якщо родина вибиралася на шопінг, то "одним махом" відвідувала обидва торгівельні заклади, після чого могла відпочити або роздивитися обновки під музику води. Тут же збиралася і молодь, яка потім йшла у кіно чи прогулятися проспектом.

Ситуація змінилася з початком будівництва метрополітену у центрі міста і "нової ери" у забудові центра міста. У 2007 році "Дитячий світ" закрився, а разом із ним – і готель "Центральний", який розташовувався в цій же будівлі. Її знесли і почали будувати новий торгівельний центр під назвою "Пасаж". Відкрився він у жовтні 2011 року, але перед тим, навесні 2011-го, почали закопувати фонтан. Зрештою його "поховали" під землею, а згори поклали бруківку.

Саме будівництвом метрополітену пояснювала міська влада знищення фонтану. Начебто підземні комунікації фонтану заважають метробудівцям виконувати свою роботу, й іншого виходу немає. У мешканців міста були великі претензії до тодішнього міського голови Івана Куліченка, який з 2002 року щорічно відкривав бодай один новий фонтан у місті, через що дніпряни називали його між собою "Іван Фонтанич", а тут раптово дозволив знищити культову споруду. Сам Куліченко запевняв, що це тимчасово, і як збудують станцію "Центральна", фонтан, наче птиця Фенікс, відродиться.

В якості компенсації за втрату улюбленого місця відпочинку мешканцям Дніпра запропонували французьку карусель на тому ж місці за рахунок приватного інвестора. Запевняли, що аналогів цьому атракціону в Україні немає. Таким чином, з 24 вересня 2011 року біля ЦУМу щодня крутиться французька карусель під звуки французького шансону. Але милими серцю ці мелодії дніпрянам не стали, та й сама карусель попитом не користуються. Тож ностальгія за фонтаном тільки посилювалася.

У 2014 році Куліченко знову обнадіяв місцян, розповівши про наполеонівські плани. Щоправда, тепер фонтан він обіцяв побудувати не на старому місці, а замість знесеного Леніна. "Після знесення пам'ятника я бачу вже інше рішення планування центральної площі. Між ЦУМом та Пасажем буде цікавий вхід в метрополітен, а на місці пам'ятника Леніну буде головний фонтан, – казав він. – На зиму він буде закриватися, і на цьому місці будуть встановлювати різдвяну ялинку і різдвяний каток. І інвестори, які взяли на себе зобов'язання після реконструкції метрополітену відновити фонтан між ЦУМом та Пасажем, вже погодилися встановити фонтан на площі".

Пізніше у місті почали презентувати інші плани щодо облаштування центральної площі міста. Так, міський транспорт в районі ЦУМу мають намір "сховати" під землю, там же облаштують паркінг, а площу Героїв Майдану перетворять на суто пішохідну зону. Але все це буде лише після того, як закінчать будівництво метро, а цей день постійно відкладається. Півроку тому заступник міського голови Дніпра Михайло Лисенко заявив, що за найбільш песимістичним прогнозом, "підземка" в центральній частині міста запрацює у 2023 році.

Мешканці Дніпра чекати цього часу не хочуть і ведуть битву за більш приземлені цілі – повернути фонтан біля ЦУМу та висадити там дерева, щоб влітку там була тінь. На даний час петиція перебуває на розгляді, у чиновників є 14 днів для відповіді. В якої одразу є і контраргумент: з 2 липня протягом місяця петицію підписали лише 1050 людей, що для мільйонного міста не так вже й багато. Але попереду – місцеві вибори, тож доведеться обирати, варто перед ними "бодатися" з місцевою громадою чи, все ж таки, не дуже.

Важко сказати, чи реанімують фонтан біля ЦУМу, чи він повторить долю інших фонтанів Дніпра, які назавжди зникли з обличчя міста. Колись фонтани були біля нинішнього готелю "Україна", а вже за радянських часів у парку Глоби. Та й в багатьох інших місцях Дніпра. Але вони вже стали історією. Сьогодні теж з’являються нові фонтани, і не можна сказати, що ця тема у місті не розвивається. Проте ностальгічні нотки серед дніпрян надто сильні.

Фото: Gorod.dp.ua

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme