Посилення обмежень у Дніпрі: Як Філатов з обласною владою карантинні війни влаштували

Спалах коронавірусу у Дніпрі спровокував нову хвилю взаємних звинувачень міської та обласної влади

Сергій Колмогоров

Боротьба з коронавірусом на Дніпропетровщині дедалі більше нагадує обмін ударами між міською владою Дніпра і обласним керівництвом. З самого початку карантину йде відкрита інформаційна війна, і кожен намагається перетягнути ковдру на себе.

КПП і відлуння Першотравенська

Згадати хоча б історію із закриттям міста і встановленням блокпостів перед в’їздом до Дніпра. Філатов заявив, що у місто не пускатимуть транзитників, а обласне керівництво відреагувало повідомленням, що це не в компетенції міської влади. І місто закрити можна виключно у випадку впровадження надзвичайного стану.

У Філатова КПП за межами Дніпра прибрали, але розташували їх вже на території міста. Але 22 квітня у мера Дніпра з’явився зайвий привід ткнути носом обласне керівництво у багнюку. Цей привід – різке зростання кількості хворих у Дніпрі за одну добу – близько двох десятків. Тобто за 24 години виявлених на COVID-19 виявилося майже стільки ж, скільки за увесь період карантину.

Щоправда, Філатов "заспокоїв" мешканців міста тим, що це нібито відголоски спалаху хвороби у Першотравенську, коли десятки людей заразилися під час біблейських читань однієї з церков. Але при цьому не забарився заявити:

"А пам'ятаєте, як Філатов намагався після спалаху в Першотравенську закрити в'їзд в Дніпро, а обласна влада це рішення скасувала, звинувативши міського голову в популізмі, некомпетентності і  антиконституційних діях? – зазначив він, – А самі того ж дня Нацгвардією перекрили Першотравенськ. Але цим діячам можна міста перекривати, а ось законно обраним мерам – не можна. Тому, що ми, мери – не в президентській "вертикалі", і взагалі з епідемією можна боротися тільки під зеленими прапорами".

З відповіддю в області не забарилися. Голова Дніпропетровської обласної ради Святослав Олійник натякнув на провину міської влади у погано організованій логістиці переміщень хворих між лікарнями. Хоча при цьому і зазначив, що причин було дві.

"Перша – це контактні особи по Першотравенську. В цьому місті, нагадаємо, було перше масове захворювання на COVID через влаштовану там міжнародну релігійну школу, – сказав він. – Друге джерело – внутрішнє. За незрозумілих обставин хворі, які перебували у 21-й інфекційній лікарні, були переміщені в інші лікарні міста, і таким чином стали джерелом зараження для інших людей. Один пацієнт поїхав до Києва, і там проходить лікування, інший потрапив до 16-ї лікарні, і там довелося робити відбір проб в усіх лікарів, які з ним контактували".

Закриті кладовища і заборона випічки

Проте питання, хто правий, а хто винний сьогодні не таке актуальне, як вживання дієвих заходів щодо недопущення подальшого спалаху захворюваності у Дніпрі. Тим більш, що контактних осіб по Першотравенську 247, і як вони розподілилися по містам області – до кінця незрозуміло.

Разом з тим, і міській раді Дніпра вже посилили карантинні заходи і ввели нові обмеження. 22 квітня відбулося засідання комісії з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації природного характеру.

Зокрема, з 23 квітня у Дніпрі заборонено виробництво і продаж кулінарної продукції, готової до вживання.

Заборона стосується ресторанів, кафе, їдалень, закусочних, піцерій, кіосків, відділів кулінарії супермаркетів і магазинів. Дозволена тільки адресна доставка.

Крім того, введена заборона на відвідування кладовищ, крім випадків поховання, за участю не більше 10 осіб та дотриманням дистанції не менше 1,5 м. Втім, ще раніше у департаменті транспорту міськради заявили, що додаткового транспорту до кладовищ не буде.

Контролювати відвідування кладовищ будуть працівники комунального підприємства "Муніципальна варта".

Мерська відпустка за свій рахунок і акції протесту

В інших містах Дніпропетровщини теж введений карантин, але не всі ним задоволені. І це стосується передусім керівників міст, які вже страждають від недоотримання коштів до місцевих бюджетів.

Дійшло до того, що мер Павлограда Анатолій Вершина пішов у відпустку за власний рахунок, щоб послабити тиск на фонд оплати праці. Працівники інших бюджетних установ міста теж пишуть відповідні заяви.

У Нікополі взагалі діло дійшло до акції протесту через посилення карантинних заходів. Так на площі перед будівлею міськради зібралися десятки людей, що незадоволені закриттям ринків.

Продавці з ринків вимагають скасувати рішення про закриття й не розуміють, чому в такому випадку працюють супермаркети. Продавці кажуть, що рішення про закриття було дуже несподіване, тому вони не встигли навіть вивезти товар.

Оскільки подібна акція вже відбувалася і у Павлограді, це може стати тенденцією. За місяць після початку карантину підприємці та й просто мешканці населених пунктів області вже починають відчувати нестачу коштів.

І хоча обласна влада виділила додатково 13 млн грн на доплату лікарям, а сесія міської ради Дніпра виділила певним категоріям громадян 1 тис. грн грошової допомоги, а родинам лікарів, поліцейських і надзвичайників на послуги нянь для дітей – по 3 тисячі грн, багато хто з людей все одно залишається на мілині.

До речі, у Дніпрі і Кривому Розі зменшили на місяць податок для ФОПів, але це тимчасове послаблення.

Тому обласній владі, як і керівникам міст Дніпропетровщини сьогодні варто забути про міжусобні війни і звернути увагу на протесні настрої людей, поки ті не вийшли з-під контролю.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро