Як у Дніпрі боротьбу з амброзією перетворюють на прибутковий бізнес

Приклад міської ради Дніпра довів: якщо не дають гроші на програму, наступного разу вимагайте більше, і отримаєте

Журналіст регіональної редакції Depo.Дніпро
Як у Дніпрі боротьбу з амброзією перетво…

У Дніпрі друга поспіль сесія міськради відбулася за відсутності міського голови Бориса Філатова. Обидва рази на порядку денному стояли питання про виділення коштів з міського бюджету, і ці питання мали скандальний присмак. Минулого разу депутати внесли корективи у процедуру надання матеріальної допомоги мешканцям міста, скасувавши спрощений порядок, оскільки за 11 днів до мерії надійшло одразу 90 тис. заяв. Цього разу головним питанням було затвердження програми з локалізації та ліквідації амброзії полинолистої та інших карантинних рослин на території Дніпра на 2019-2023 роки.

На перший погляд, звичайне питання – такі програми існують в багатьох містах. Але треба одразу зробити поправку на те, що наприкінці жовтня на такій же сесії міськради депутати влаштували справжню виставу з цього приводу. Дійшло навіть до викривань, мовляв, Борис Філатов пропускає сесії через алергію. А сам міський голова зобов'язав усіх, хто виступає, озвучивати свій діагноз.

Тоді програму відправили на доопрацювання. Зокрема, категорично проти неї виступила голова постійної комісії міськради з питань охорони здоров'я, соціального захисту населення і міжнародних зв'язків, а за "сумісництвом" – головний алерголог Дніпропетровщини Євгенія Дитятковська. Вона наполягала, що програма з нею не погоджена, що там застарілі методи боротьби з амброзією і так далі. Бориса Філатова ж непокоїла сума затребуваних коштів – 10 млн грн. "Чому не 9, чому не 11, а саме 10? Хтось вирішив за рахунок програми нажитися? В мене дуже багато сумнівів викликає ця цифра", - сказав він.

Аж ось минає кілька місяців, і програма знову виноситься у сесійний зал. Але тепер вже коштує не 10, а 84 млн грн. Більше того, головні методи боротьби з амброзією залишаються ті самі – механічне знищення, тобто виривання з коренем вручну. На це піде 57 млн грн. На сучасне видалення амброзії агрохімічним методом без використання гербіцидів – лише 15 млн грн. Звісно, треба ж провести спеціальні семінари для комунальників, як правильно виривати той шкідливий бур'ян. На це ще кілька кілька мільйонів не шкода.

Проте головне в іншому. Якщо минулого року була справжня битва за амброзію у сесійній залі, то цього разу питання взагалі було проголосоване блоком. Щодо суми не виникло питань, хоча, здавалося б, якщо раніше чиновники вважали, що перемогти амброзію можна за 10 мільйонів, то що такого революційного в новій версії програми? На перший погляд, нічого. Проте освоїти стільки коштів бажаючі напевне знайдуться. У Павлограді, наприклад, міська влада навіть не розуміє, що амброзія – живі гроші: місцеві комунальники взагалі відмовилися боротися з цією рослиною-алергеном. У Кривому Розі за амброзію штрафують підприємців. У Жовтих Водах Жовтих Водах комунальники косять амброзію так, щоб мер "не гавкав". Але у Дніпрі, здається, все прорахували.

Питання амброзії для області вкрай складне. Якщо у 1991 році показник захворюваності становив 33,3 людей на 10 тис. населення, то у 2016 стало вже 204,6 алергіків. Фахівці впевнені, що реальний рівень захворюваності більший. Та ж Дитятковська заявила, що цифри офіційної статистики можна сміливо збільшувати майже у сім разів. "Ми провели анкетування і тестування населення міста. Вийшло, що у Дніпрі у 6,6 раза хворих на алергію більше, ніж свідчить офіційна статистика, яка базується на фактах звернення хворих до лікарів. Насправді кількість алергіків більша", – зазначала вона.

Департамент екологічної політики Дніпровської міської ради минулого року виділив 24,7 млн грн на скошування 37,5 млн квадратних метрів території міста, де росте амброзія. Навіть місцевим мешканцям активісти виплачували винагороду за викорчувану з корінням амброзію. Ціна за один кілограм рослини – 3 грн. Але це нічого не дало. Чи дадуть 84 млн грн? Мешканцям міста дуже б хотілося, щоб це питання не стало риторичним.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme