Як Дніпро сів на бюджетну дієту і втратив 2 мільярди гривень

Міський голова Дніпра Борис Філатов пропонує "подякувати" за такий бюджет новій владі

Журналіст регіональної редакції Depo.Дніпро
Як Дніпро сів на бюджетну дієту і втрати…

У Дніпрі відбулася бюджетна сесія, де затвердили головний фінансовий документ міста на наступний рік. Очікувалося, що навколо виділення коштів розгорнеться суперечка з приводу виділення коштів на ті чи інші програми, Бо кожна з політичних сил зазвичай намагається проштовхнути якісь партійно-популістичні тези. Проте великої напруги не вийшло, були окремі сутички між депутатами і Борисом Філатовим, але все звелося до легкого тролінгу.

Сіли на бюджетну дієту

Мабуть, так сталося через те, що бюджет міста вийшов песимістичним. Достатньо сказати, що він схуднув у порівнянні з поточним бюджетом аж на 2 млрд грн. Тому сесія пройшла під девізом, який озвучив сам Філатов: "Я ж попереджав". При цьому він зазначив, що варто вже спуститися з небес на землю.

Слід зазначити, що ще за кілька днів до сесії прогнозні показники бюджету не дотягували до позначки 13 млрд грн. Але в останній день, після засідання бюджетної комісії, з'явився остаточний проект рішення, де показники доходів дотягнули до позначки 13 млрд грн.

"У Києві кажуть про завершення децентралізації, але ми додецентралізувалися до того, що на цей рік бюджет Дніпра був 15 млрд грн і бюджет розвитку 4,2 млрд. А на 2020 рік ми закладаємо 13 млрд грн і бюджет розвитку 3 млрд грн, – зазначив Філатов. – Я спілкувався з мерами маленьких міст, вони реально вішаються, бо не знають, де брати гроші. Але в нас нова ж влада? Значить, будемо "їсти" її разом".

Таким чином були затверджені наступні показники.

13 млрд 080 млн 685,774 тис. грн. У тому числі доходи загального фонду міського бюджету 12 млрд 112 млн 268,989 тис. грн.  Доходи спеціального фонду – 968 416, 785 тис. грн.

Видатки міського бюджету Дніпра пропонується затвердити у розмірі 12 743 978,264 тис. грн. У тому числі видатки загального фонду – 9 603 290,662 тис. грн. Видатки спеціального фонду – 3 140 687,602 тис. грн.

Недоотримання сталися через низку причин – зокрема, через те, що ентральний бюджет забрав на себе деякі транзитні пільгові виплати. Також у всіх міст до держбюджету забрали акциз на паливо.

У зоні особливого ризику

Перед ухваленням бюджету у "зоні" ризику опинилися кілька статей видатків. Головна – це фінансування соціальної сфери, лікарень і системи освіти. На ці цілі закладено близько 7 млрд грн. Прямо біда з медиками. На цю галузь виділено лише 200 млн грн державної субвенції на перший квартал. Цього не вистачає навіть на заробітну плату в першому кварталі, на яку необхідно понад 245 млн грн. А загалом ще треба буде дофінансувати з місцевого бюджету на 800 млн грн. 

"У профільному міністерстві говорять, що з другого кварталу лікувальні заклади вторинного рівня перейдуть на фінансування Національної служби здоров’я, але попередній досвід переходу закладів первинного рівня показав, що цей процес потребував 9 місяців і 100 млн грн. Звідки при такому розкладі брати кошти – невідомо", – заявляв заступник міського голови Дніпра Володимир Міллер.

Під час ухвалення бюджету пролунали заклики звернутися до Верховної Ради із цим питанням, але підтримки ця пропозиція не мала. Тим більш, що той же Міллер заявив, що фінансувати медицину будуть у будь-якому випадку за рахунків зменшення ремонтів. Тобто благоустрою доведеться теж сісти на дієту. На нього виділено 2,5 млрд грн, а загалом на ЖКХ передбачено 3,3 млрд грн.

Піар, папужки і будинки з тріщинами

Головні суперечки під час бюджетної сесії точилися навколо питань ОСББ і аварійних будівель. Окремі депутати наполгяла на збільшення підтримки ОСББ, особливо їхньої участі у проекті Бюджету участі. Минулого року на ці цілі були віделено 38 млн грн при заявках на 51 млн грн.  А просили депутати 120 млн грн.

Проте з'ясувалося, що реально освоєні ті ж 38 млн грн, а через неправильно подані заявки, фінансуються навіть ті проекти, де частка видатків становить 20% ОСББ і 80% з бюджету. Просто вони були подані в строк і правильно оформлені. Тому збільшення видатків по цій статті не відбулося, навпаки, зменшення – 31 млн грн.

З аварійними будівлями ситуація складніша. Місцева влада тільки "розгреблася" з гуртожитком з проваллям, відремонтувавши його і запустивши нарешті там громадський транспорт. А виявилося, що на програму з реконструкції аварійного житла у бюджеті-2020 не закладено жодної копійки. Окремі статті у видатках на ЖКГ є, а от на цільову програму ні, хоча департамент благоустрою і інфраструктури міста, яким керує заступник міського голови Дніпра Михайло Лисенко, подавав бюджетний запит на 1,4 млрд грн. Але фінансування цієї програми відклали до кращих часів.

З цього приводу сам Лисенко навіть зчепився з представниками фракції "Самопоміч", назвавши їх "куточком папужок" у міськраді, оскільки вони постійно критикували бюджет і особисто Філатова, у той час як представники інших фракцій назвали його збалансованим.

Окрема розмова була про піар мерії, куди спрямовують понад 30 млн грн. "Коли у місті щось робиться, то люди нам дорікають, що ми нічого їм не розповідаємо, не повідомляємо про перекриття руху чи якісь роботи. Має ж бути якась комунікація. А так виявляється, що виділяємо кошти – погано, не виділяємо – ще гірше", – зазначив секретар Дніпровської міської ради Олександр Санжара. На цьому усі дискусії з цього приводу припинилися.

Щодо інших видатків, передюачених у бюджеті на 2020 рік, то транспортна галузь міста отримає 1,1 млрд грн, а міські парки – 140 млн грн. А в цілому, бюджет Дніпра на наступний рік показує, що інфраструктурного прориву не буде, місто буде екномити, а місцева влада дорікати Києву за небажання займатися справжньою децентралізцаію. 

Фото: прес-служба Дніпровської міської ради

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme