Чи стане Україна батьківщиною рожевих фламінго: Версії вчених
Вперше за історію спостережень орнітологи знайшли групу дорослих фламінго, які облаштували місце гніздування на території України
Автори знахідки - член численних міжнародних експедицій, дніпровський орнітолог-аматор Олександр Настаченко і відомий науковець-орнітолог Зеновій Петрович.
Звідки могла прилетіти зграя фламінго і чому обрала незвичний для себе ареал для продовження роду, в інтерв'ю Depo.Дніпро розповів Олександр Настаченко.
– Ця знахідка – випадковість, чи вчені вже мали здогадки про можливе гніздування цього незвичного для України виду птахів?
– Місцеві мешканці бачили фламінго на території Херсонської області ще з кінця червня. Орнітологи на початку серпня дійсно знайшли дорослих птахів. Виявлення саме дорослих фламінго складає великий інтерес, бо до цього на територію України залітали лише молоді, нестатевозрілі птахи цього виду, які не могли утворити пару. А цього разу зграя з дорослих 25 особин вирішила створити "українське" потомство.
– Скількох малюків вам вдалося побачити?
– Трьох пташенят місячного віку. Слід зазначити, що у віці 2,5 місяці фламінго досягають розмірів дорослого птаха і можуть літати. Зазвичай пара рожевих фламінго висиджує одне яйце, у рідких випадках – до трьох.
– А раніше зграї фламінго спостерігалися в Україні?
– Те, щоб молоді фламінго невеликими групками до десятка особин залітали на територію України, траплялося і раніше. Фламінго навіть могли зимувати, зокрема, у Криму, коли були теплі зими. Втім, саме місця дикого гніздування в Україні знайдені вперше. І це дійсно складає великий науковий інтерес.
– Звідки фламінго могли залетіти в Україну?
– Поки обговорюється три версії, але достеменно науці це на даний час не відомо. Перша версія – з Казахстану, де рожеві фламінго водяться на степових озерах. І під час міграції, через Росію, шляхом на південний захід – на Ближній Схід і Африку, могли зупинитися в Україні. Друга версія – з Туреччини, де є популяція цього виду, що гніздиться. Підштовхнути до цього могло те, що там висихають озера і популяція птахів уходить на північ. І третя версія – у Франції є спеціально виділені місця для природного гніздування фламінго – це має велику туристичну привабливість. Тож, можливо, що частина цієї великої популяції фламінго з Франції могла почати шукати новий ареал проживання на сході.
– Що могло підштовхнути фламінго для зміни ареалу гніздування?
– Версій, знову ж таки, декілька: зміни екології, бо на звичних місцях гніздування змінилися корми, висохли озера і таке інше. Можливо, даються взнаки загально кліматичні зміни. Не секрет, що і інші раніше не властиві для наших широт тварини, птахи, комахи починають з'являтися на території України.
– Наскільки вірогідно, що пташенята фламінго зможуть вижити в кліматичних умовах України?
– Дуже велика вірогідність. Наприкінці серпня у солоній воді, біля якої мешкають фламінго, багато рачків, якими вони живляться. На початку жовтня пташенята можуть вже відлетіти з дорослими на звичні їм території зимування. Або, якщо зима в України буде теплою і вода не замерзне, навіть залишитися тут.
– Чи плануєте ви звертатися до влади за допомогою у захисті фламінго?
– Поки, напевно, ні. Фламінго не занесені до Червоної книги України, і офіційного підґрунтя для звернення формально немає. А зайве розголошення місця гніздування може лише зашкодити птахам: їм можуть загрожувати браконьєри або ж просто люди, які через цікавість, хоч і не навмисно, все ж можуть нашкодити пташенятам. Тому зайва увага для них шкідлива.
– Які прогнози щодо закріплення ареалу рожевих фламінго на території нашої країни?
– Поки таких прогнозів достеменно ніхто не дає. Птахи під час зміни ареалу мешкання можуть робити імпульсні зальоти, періодичність яких важко передбачити. А може статися і так, що це місце гніздування стане постійним.
Фото: Олександр Настаченко
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро