Ремонт замість культури: Як у Кривому Розі "Громбюджетом" латають комуналку

"Громадськобюджетна" істерія в Кривому Розі нарешті дійшла кінця, переможці визначені. Втім, за гучними назвами проектів здебільшого криються банальні ремонти, які до перемоги подекуди "тягнули" "адмінресурсом"

Юлія Карч

Цього року на конкурс було подано 145 проектів, з них до голосування допустили 107, а фінансування дісталося всього 47 ідеям. Так, переможцями стали 6 великих, 17 середніх і 24 малих проектів.

Як і в минулі роки, основними авторами проектів та претендентами на бюджетні мільйони виступили криворізькі шкільні та дошкільні установи. Але в самих школах і садках ідею конкурсу традиційно трактували "по-хазяйськи", тому більшість проектів відповідали не категоріями "культура", "освіта" або "робота з молоддю", а відразу йшли з грифом "ремонт". Втім, розробники ідеї "Бюджету участі" не передбачали такої категорії проектів, тож, все ремонтно-будівельні роботи маскувалися під якимось слушним описом.

Так, за зовні красивими і правильними ідеями створення арт-просторів і популяризації спорту ховалися банальні ремонти в актових залах і придбання спортінвентарю. Зокрема, "МастерШеф на базі КЗ ДНЗ №190 "КМР" - насправді не конкурс на кращого кухаря, як здається на перший погляд, а заміна старого кухонного обладнання для дитячого садка.

Проекти створення арт-центру "Територія творчості" і "Мистецька майстерня", "Плекаємо Обдарованість", "Кластер-клас "Joy" і "Відкрита сцена" - це насправді виконання ремонтно-будівельних робіт з облаштування шкільних актових зал та репетиційних кімнат.

Але всі рекорди побив проект "Впровадження елементів урбаністікі у КЗШ № 103 - "Urban School Yard". Задум з облаштування ландшафтного дизайну пришкільної території насправді передбачає всього лише демонтаж старого асфальту, укладання плитки, розміщення урн, клумб і лавочок. Втім, затягнув такий проект аж на 1,3 млн грн.

Ексклюзив і втрати Громадського Бюджету

І, тим не менш, в конкурсі були і креативні пропозиції. Криворіжці отримають шанс відірватися на І-му міжнародному фестивалі мотокультури "IRON BIKE", в Саксаганському районі пройде серія тренінгів для школярів на тему євроінтеграції "Зрозумій ЄС. Українські перспективи", а Інгулець отримає сучасний спортивно-туристичний мотузковий комплекс "Екстрім". А ще з нового року в Кривому Розі повинні з'явитися дві електронні бібліотеки - на базі бібліотечного філіалу №2 і в Покровському ліцеї. Можна з упевненістю розраховувати на організацію локації "Парад професій" в рамках фестивалю "Ніч індустріальної культури".

Шкода, що в гонитві за рішенням проблем побутових, криворіжці залишили без уваги проекти соціокультурного спрямування. Не підтримали городяни ідею проведення музично-туристичного фестивалю-перфомансу "Industrial Jazz Project", залишили без уваги Нічну виставку художника Ренато Ортіса, практично проігнорували бажання місцевих байкерів з клубу МFC Black Ravens облаштувати стилізовану під байкерську культуру територію для відпочинку. Не буде в наступному році профінансовано й видання шостого випуску культурологічного альманаху "Символ".

Та й взагалі, проектів на теми роботи з молоддю, туризму, соціального захисту та охорони здоров'я було дуже мало - разом ці категорії ледь набирали трохи більше десятка ідей. І практично в кожному основною статтею витрат йшов ремонт приміщення та придбання мінімально необхідного обладнання. Пропозицій щодо поліпшення навколишнього середовища та транспорту не було взагалі.

Скандали Громадського Бюджету

Не обійшлося на цей раз і без скандалу. Шкільні адміністрації у надії "заткнути" якусь із найбільш нагальних дірок, мобілізували всі ресурси з залучення голосів до поданих на конкурс проектів. Вчителі починали день з прийому звітів від учнів про голосування батьків і закінчували день дзвінками друзям і знайомим зі слізним проханням "віддати голос за наш шкільний проект". Подейкували, що на кожен клас були "спущені" нормативи з кількості голосів. В одній зі шкіл було оголошено змагання між класами. У соцмережах деякі особливо старанні вчителі в якості подяки за голос пропонували 5-10 гривень на рахунок телефону.

А одній з класних керівниць участь її гімназії в "Громадському бюджеті" навіть коштувала кар'єри. Здивований батько, не вірячи, що донька дійсно щодня піддається відвертому тиску з боку класовода через те, що він досі не проголосував за проект, попросив записати слова вчительки на смартфон. "Спіч" в традиційному совковому стилі, з погрозами і пресингом, з недвозначними натяками на не зовсім законний спосіб зарахування школярів в гімназію вмить розлетівся по соцмережах і виставив навчальний заклад на посміховисько. Та, на жаль, практика подібного збору голосів мала місце не тільки в цій гімназії.

Тому представники прогресивної міської громадськості назвали проведення такого конкурсу профанацією. Багато хто взагалі його проігнорував, пояснюючи це тим, що неприпустимо витрачати гроші, виділені містом на його розвиток, на проекти, що лежать в зоні відповідальності і щоденної роботи місцевої влади.

Врешті рада конкурсу визнала проект Громбюджету успішним і потрібним громадськості. Скандал з агітацією делікатно назвали "перегибом" і обіцяли врахувати всі нюанси при проведенні конкурсу в наступному році.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро