Тінь Вілкула: Як вибори мера Кривого Рогу можуть стати мильною оперою

Юрій Вілкул знявся з виборів, але не пішов зі сцени криворізької політики, і може опосередковано допомогти одному з кандидатів

Журналіст регіональної редакції Depo.Дніпро
Тінь Вілкула: Як вибори мера Кривого Рог…

Ситуація з другим туром мерських виборів у Кривому Розі у зв’язку з відмовою Юрія Вілкула балотуватися на посаду міського голови досі жваво обговорюється на батьківщині президента. На порядку денному два питання – сам Вілкул відійшов у бік через стан здоров’я, або йому допомогли, і які політичні розклади у зв’язку з цим можуть виникнути у Кривому Розі після виборів?

Справи сердечні

На даний момент найбільш вірогідною є саме медична версія. І це не приховують соратники міського голови, а також члени його політичної сили.

Кілька джерел в оточенні Юрія Вілкула запевняють, що у чинного мера Кривого Рогу справді серйозні проблеми зі здоров’ям. Інша справа, що загостритися вони могли внаслідок шаленого тиску на міського голову. Як би там не було, розповідають, що Вілкул тричі упродовж місяця лягав до лікарні. Причому хронологія буцімто така: міському голові була зроблена операція на серці, лікарі провели шунтування та стентування. Після цього він повернувся до роботи, але тут на нього і звалилася звістка про поновлення старої кримінальної справи, де його звинувачують у вимаганні коштів від промислових підприємств міста на екологічні заходи. 

На людях Вілкул тримався, але все ж таки не уникнув загострення хвороби. Подейкують, лікарі начебто наполягали на ще одній операції, але він категорично відмовився. Проте йому чітко дали зрозуміти, що без серйозного лікування не обійтися. Вілкул взяв невеличку паузу, після якої і зробив заяву про відмову балотуватися у другому турі виборів.

На користь добровільної "відставки" Вілкула говорить і той факт, що він не став би відкрито підтримувати Костянтина Павлова, якби його змусили, або він пішов на "договорняк". До того ж, якщо розглядати варіант саме "договорняка", то хто сказав, що домовлявся він саме з Ахметовим чи "слугами"? Чому маємо відкинути ОПЗЖ?

Рокировка заради глобальної мети

Цілком вірогідною у Кривому Розі вважають версію, яка на перший погляд здається дивною, але має право на існування. Сьогодні вже очевидно, що команда Дмитра Шевчика обрала тактику юридичного тиску. Судові позови щодо підсумків виборів у першому турі тривають досі, хоча результати вже оголошені. І вже сьогодні можна спрогнозувати, що другий тур не стане винятком. 6 грудня все не закінчиться, і це може бути грав в довгу. А "Блок Вілкула "Українська перспектива" – регіональний проект, і ресурс, як фінансовий, так і юридичний, не безмежний. А у ОПЗЖ з фінансовою та юридичною підтримкою набагато краще, до того ж є і потужний медіаресурс, тому могло постати питання, що заради мети не дати "слугам" взяти рідне місто Зеленського було вирішено зробити такий хід.

Насправді Вілкул багато не втрачає. У міськраді у його політичної сили разом із ОПЗЖ 28 мандатів з 54, тобто більшість. Так, вона "на межі", але хто сказав, що "ЄС" і "Сила людей" будуть підспівувати "зеленим"? Тому Шевчику буде дуже важко здобути більшість у міськраді. Його авторитет можуть підсилити хіба що плюшки з Києва, якісь проекти, які реалізуються при підтримці державного бюджету. Не дарма, днями до списку пріоритетних міст, де будуть оновлювати рухомий склад громадського транспорту, Кабмін включив Кривий Ріг.

Явка вирішить все

Так, не можна відкидати, і третю версію, що Вілкул домовився з Ахметовим. Саме через те, що родина Вілкулів вже давно відійшла від проектів Ахметова, і переживає не найкращі часи в плані фінансів. Злі язики кажуть, що і Вілкул-молодший пішов у мери Дніпра, а не до обласної ради не в останню чергу тому, що йому запропонували певну суму, щоб він розмив голоси опозиційних до Бориса Філатова кандидатів. Так, це лише чутки, але як гіпотезу їх можна сприймати. Тому, якщо і казати про можливі домовленості між Вілкулами і Ахметовим, то вони лежать в площині фінансовій, і, можливо, під гарантії збереження впливу в окремих сферах життєдіяльності міста. Хоча у самому Кривому Розі в це не вірять.

Ахметов в цій ситуації може розраховувати на те, що не всі прихильники Вілкула у другому турі перебіжуть до Павлова. З великою долею вірогідності можна сказати, що певна частина просто не піде на вибори. Опосередковано це підтвердив депутат міськради Микола Колесник, який в місцевих політичних інтригах собаку з’їв. Він упевнений, що доля другого туру залежитиме якраз від того, хто більше приведе на вибори.

"По першим крокам компанії вже буде зрозуміло що буде гаряче. Продовольчі набори проти безкоштовного проїзду в комунальному транспорті, турбота про ветеранів ГМК проти 1500 гривень допомоги соціально незахищеним. Явка на вибори міського голови очікується в 100-110 тисяч виборців на дільницях, що складе десь 20-22%. Хто приведе свого виборця, той і мер", – заявив Колесник.

"Наступник" проти "фаворита"

Павлов, хоча Вілкул і назвав його наступником, добре знайомий мешканцям міста. Свого часу він працював першим заступником чинного міського голови. І опікувався у тому числі господарськими питаннями. І саме тому Вілкул назвав його найбільш підготовленим кандидатом. Потім Павлов очолював міську організацію "Партії регіонів", двічі обирався нардепом, тому комунікація з виборцями в нього більш ефективна, ніж у Шевчика, і впізнаваність більше. У першому турі він взяв 9,15% голосів, а сама ОПЗЖ набрала вдвічі більше. Тобто багато прихильників партії на мерських виборах підтримали Вілкула. Тепер вони повернуться і стартова позиція в нього буде досить сильна.

Щодо Шевчика, то він сприймається, передусім, як людина Ахметова, а потім вже як партієць команди президента. І протистояння буде вестися під кутом господарник (Павлов) і менеджер олігарха (Шевчик). Не дарма, Павлов вирішив зробити "хід конем" і 20 листопада ініціював позачергову сесію міськради, головним питанням якої було зниження податкового тиску з місцевого бізнесу в умовах пандемії. Це якраз той ресурс, який йому сьогодні може дати чинний мер завдяки підконтрольної йому міськради, і цього ресурсу у Шевчика немає.

Але це не означає, що Павлов фаворит. За Шевчиком стоїть потужна сила, яку не слід недооцінювати. Не слід забувати, що настав час опалювального сезону, і створити кризову ситуацію з опаленням у місті, як це було минулі роки, цілком можливо. Так що цілком ймовірно, що підсумки виборів встановлюватимуть довго. А боротьба буде справді гарячою. Хоча Зеленсьому дуже хотілося б під новорічну ялинку отримати у подарунок рідне місто з мером кольорів своєї партії, нехай і з впливом на нього Ахметова.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme