Тарифи ростуть і борги за ними: Як мешканців Дніпра лякають відключенням води

У Дніпрі та обласі склалася критична ситуація навколо водопостачання

Сергій Колмогоров

Мешканців Дніпра лякають проблемами з водопостачанням через великі борги за спожиту воду. Заступник міського голови Дніпра Михайло Лисенко заявив, що ці борги рекордні за всі часи – 600 млн грн. У мерії міста погрожують городянам різного роду каральними діями. Звичайно, ці заяви носять превентивний характер, оскільки, аби уникненути соціального напруження, якихось заходів вживати доведеться, аби підтримати КП "Дніпроводоканал" на плаву. Але ситуація і справді вкрай складна.

Пенсіонери платять, інші не поспішають

"З огляду на таку суму заборгованості перед постачальником води і електропостачання, в середині червня, місто може залишитися без води", – заявив Лисенко.

При цьому він зазначив, що 96% пенсіонерів справно сплачують за комуналку, а от ті, хто справді у змозі це робити, не поспішають з розрахунками. Загальна кількість боржників за воду у Дніпрі – 32% від усіх абонентів. У деяких сума боргу складає від 40 тис. грн до 150 тис. грн. Як зазначають у мерії, саме вони тримають інших мешканців міста у заручниках ситуації.

Міська влада планує розглянути питання про те, щоб відключати від каналізації тих, хто має заборгованість понад 1 тис. грн. Крім того, водоканал через систему Prozorro обиратиме колекторів, які вибиватимуть ці борги. На це з міського бюджету планується виділити 1 млн грн. Але виникає питання, чи врятує це ситуацію.

Тарифи зростають щороку

Через пандемію статки людей значно зменшилися, багато хто втратив роботу, і тому змушені витрачати кошти на першочергові потреби. До того ж, значно суворішими стали правила оформлення субсидій, що теж позначилося на платоспроможності людей. Але не слід залишати поза увагою і той факт, що є категорія мешканців Дніпра, які не платять принципово. По-перше, вважають, що тарифи завищені. По-друге, якість води у місті не покращується.

Проте найбільше обурення в людей викликає постійне підвищення тарифів. На початку 2020 року тариф на воду зріс до 21,42 грн за куб. м. З 1 січня 2021 року він становить вже 25,28 грн за куб. м. І от нещодавно водоканал ощасливив новиною, що з 1 січня більшості населення міста доведеться платити вже 33,1 грн за куб. м. Щоправда, цей тариф ще треба затвердити в НКРЕ КП, але це формальність.

І виникає питання: якщо у людей такі борги за існуючого тарифу, то що буде, коли вони знову зростуть. Для більшості населення пояснення щодо збільшення прожиткового мінімуму и мінімальної зарплати в якості аргументу щодо збільшенню тарифу не діють. Тому у міської влади два виходи – або перекривати кран, або застрягти у судах. Як варіант – запропонувати виплати борг у розстрочку.

Не в тих руках

Було б неправильно вважати, що проблеми з боргами за воду – питання виключно Дніпра. Упродовж травня міста Західного Донбасу – Павлоград, Тернівка, Першотравенськ, а також Синельникове залишали без водопостачання. Загалом мешканці 6 районів області, або понад 250 тис. абонентів. Причина: водовід "Дніпро – Західний Донбас" заборгував за електрику і його відімкнули від мережі. Через це в деяких містах школярів відправляли на дистанційку, воду підвозили.

Після втручання обласної влади, водопостачання відновили, але загроза відключення зберігається. Голова обласної ради Микола Лукашук зазначив, що корінь проблеми в тому, що підприємство "Дніпро — Західний Донбас" не підпорядковується обласній раді. Це державне підприємство.

"Ми не можемо нести відповідальність за його роботу. Втім, і лишати людей без води — неприйнятно. Оскільки більшість водоканалів області збиткові, не можуть фінансово себе забезпечити, оновлювати комунікації, а тільки накопичують борги, ми плануємо перевести водоканал "Дніпро – Західний Донбас" під керівництво обласної ради", — сказав голова облради.

Бомба уповільненої дії

Проте не тільки "Дніпро – Західний Донбас" є проблемним на Дніпропетровщини. Так, борги за електрику Аульського водоводу складають близько 70 млн грн, а саме цей водовід постачає воду до Дніпра, Кам’янського та інших міст області. На даний час Аульський водовід об’єднують з Кам’янським водоканалом, і вже запланований план заходів щодо оплати боргів.

Таким чином, в області склалася ситуація, коли водоканали заборгували сотні мільйонів гривень енергетикам, а споживачі – самим водоканалам. І місцева влада потрапила у замкнене коло. З одного боку, ситуація така, що загравати з людьми неефективно, оскільки треба збирати борги. З іншого боку – втратити рейтинг і популярність серед населення, створити бомбу уповільненої дії на майбутнє. Тож, цікаво буде подивитися, як можновладці виходитимуть з ситуації.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро