"Табу" на цільне м'ясо: Як у Дніпрі після здорожчення годуватимуть у школах і дитсадках

Зміну меню у навчальних закладах Дніпра пояснюють побажаннями батьків, але невідомо, чи сприймуть його самі діти

Журналіст регіональної редакції Depo.Дніпро
"Табу" на цільне м'ясо: Як у Дніпрі…

У Дніпрі оголосили про значні зміни у сфері дитячого харчування у дошкільних навчальних закладах і школах. Вони торкнулися як вартості харчування і виходу порцій, так і принципів складання меню і його якісного наповнення. Чиновники не втомлюються повторювати, що всі ці нововведення – ініціатива знизу, тобто від батьків. Вони начебто писали листи, зверталися до департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, а також до спеціальної робочої групи, яка була створена у серпні минулого року.

Ця тема набула актуальності з огляду на те, що протягом останніх кількох місяців навчальні заклади масово оголошували тендери на організацію харчування. На сьогоднішній день на цьому ринку працює компанія-монополіст "Контракт Продрезерв-5". Претензій до неї немає, хоча впродовж минулого року виникло кілька скандалів з підозрою на харчове отруєння.

Найкричущий випадок стався у 62-й школі. На початку навчального року сталося масове захворювання дітей, 18 школярів були госпіталізовані. У міськраді створили спеіціальну комісію, яка розслідувала надзвичайну подію як отруєння. Поліція відкрила кримінальне впровадження за фактом госпіталізації учнів. Школу №62 закрили на карантин. Згодом кількість госпіталізованих дітей збільшилася до 23-х.

У листопаді 28 дітей не прийшли на заняття у школі №14 через проблеми зі здоров'ям, причому у більшості проявилися симптоми отруєння. Тоді також прводилися перевірка. Проте у підсумку виявилося, що усі ці випадки пов'язані із якістю води, і до постачальника їжі у підсумку жодних претензій не було.

Повертаючись до теми гарячого харчування, слід зазначити, що новий рік приніс неприємну звістку для батьків – з 1 січня 2019 року вартість харчування зросла.

"Це відбулося з урахування індексу інфляції стосовно вартості продуктів харчування. Раніше у ясельних групах для дітей до 3 років триразове харчування коштувало 27,90 грн, тепер – 31,50 грн. Вартість триразового харчування на день для дітей від 3 до 6 років з 44,30 грн підвищилася до 50,05 грн, – заявила заступник директора компанії "Контракт Продрезерв-5" Тетяна Пономарчук. – батьки сплачують 41% від вартості, а 59% бере на себе міський бюджет. Ще одна новина – якщо раніше діти пільгових категорій харчувалися однаково, то тепер для молодших класів – один вихід порцій, для старшокласників – інший. Тут вартість харчування складає 19,03 грн і 24,63 грн відповідно".

За пільговиків платить держава, усі інші сплачують повну вартість. При цьому кожна конкретна школа може замовити власне меню за бажанням батьків, які самі визначатимуться, на яку суму розраховують. Наразі у 9 школах діє так звана "шведська лінія".

"Це пов'язано з тим, що в деяких школах не вистачає місця в їдальнях, в інших старшокласники не хочуть ходити їсти строєм, а батьки довіряють їм самим обирати страви", – сказала Пономарчук.

Щодо меню, то тут головні зміни в тому, що з раціону дітей виключили цільне м'ясо та печінку, а також відмовилися від кабачкової ікри і сухофруктів. І знову акцент робиться на те, що це "побажання трудящих" – тобто батьків. "Коли ми працювали над складанням меню у робочій групі за участі батьків, лікарів, технологів, то батьки наполягали, що нові страви мають бути сучасними, з цікавими назвами, з іншою технологією приготування, – розповіла член робочої групи з питань розробки меню для дітей в закладах освіти Дніпра Ольга Кузьмицька. – Ми прибрали з меню такий термін, як цільне м'ясо. Коли у дитсадку 220 дітей, а повар стоїть і до вечора "пиляє" цей бефстроганов з яловичини, людину просто шкода, бо діти цього не їдять. Тому такі блюда ми міняли. Те ж саме стосується і печінки".

Змінився і склад перших блюд, а також каш. Серед перших блюд до традиційних борщу, буряковника, горохового і супу з галушками додалися нові – суп "селянський" з томатом і пшеничною кашею, польський суп з горошком. У рибних стравах перейшли на фарш, щоб уникнути ситуацій, коли діти скаржилися на кістки.

"На підставі дзвінків батьків на "гарячу лінію" компанії, ми зробили певні зміни. Кабачкової ікри не буде – принаймні, у зимовий період. У літній період це можливо із використанням сезонних овочів. Також видалили з меню компот із сухофруктів. Тепер це буде мікс – свіжі яблука і ягоди свіжоморожені. І колір приємний, і більш корисно, – розповіла інженер-технолог з дитячого харчування Ольги Щурова. – Щодо м'яса і печінки, то тут справді ми перейшли на рублене. Наприклад, замість печінки – оладки з неї, тушковані у молоці. Замінили деякі котлети на кнелі, приготовлені на паровій бані. Крім того, каші замінили з в'язких на розсипчасті – рис, гречку тощо. Додали до гарнірів овочі – моркву, цибулю і свіжоморожений горошок".

Особливе занепокоєння в батьків викликали так званий кавовий напій і наявність в минолорічному меню ковбасних виробів і сосисок сумнівної якості. І хоча сам напій був зерновим – зі злаків, від нього відмовилися. А от сосиски залишили, щоправда, один раз на десятиденне меню.

Попри смачні розповіді і красиві назви на кшталт котлети "Сонечко", рибні ковбаси чи напій "Вітамінка", головним ревізором нововведень залишаються діти. І навіть під час презентації нового меню було озвучено, що деякі діти відмовляються їсти оладки з печінки через різкий запах або відмовляються від запіканки з макаронних виробів із сиром через те, що дуже "важка" тощо. У компанії "Контракт Продрезерв-5" обіцяють враховувати такі випадки і внести певні корективи за результатами харчування дітей за певний період.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme