Перехід на автономку: Як у Дніпрі реформуватимуть систему централізованого опалення

У Дніпрі мешканцям понад тисячі будинків пропонуватимуть перейти на автономне опалення заради економії

Сергій Колмогоров

У Дніпрі 1 квітня офіціально закінчився опалювальний сезон. Проте місцева влада вже запланувала революційні зміни у забезпеченні мешканців міста теплом. Для того вже розроблена і оприлюднена програма реорганізації системи теплопостачання та застосування альтернативних засобів опалення. Головна ідея, закладена в програму – від'єднати малоквартирні будинки від загальної системи опалення, знизити витрати на вироблення теплоносія, зменшити борги за тепло і закрити зайві котельні. Сама програма, згідно з проектом рішення, розрахована на два роки.

Високий тариф і застарілі мережі

Головним постачальником тепла у Дніпрі є КП "Теплоенерго", тариф якого на початку опалювального сезону склав 43,8 грн за кв. м. При цьому у структурі тарифу майже 66% – це енергоресурс. Коливання цін на газ завдає суттєвих збитків комунальникам, як і неплатежі населення. У міськраді визнають, що існуючий тариф – завеликий для населення.

Варто також зазначити, що розрахунковий тариф враховує нормативну тривалість опалювального періоду та нормативну температуру зовнішнього повітря, але фактичні умови реалізації теплової енергії відрізняються від нормативних. На практиці це означає скорочення тривалості опалювального періоду з метою скорочення витрат енергоносіїв.  Але головною бідою є те, що часто до центрального опалення підключені малоквартирні будинки, і витрати на забезпечення їх теплом завеликі. І тут виникають дві головні проблеми.

Перша – теплові мережі мають значну протяжність та незначні питомі навантаження, їхній стан є вкрай незадовільним, зношеність сягає 70-80%, що зумовлює значні втрати тепла – в окремих випадках до 25 %. Це призводить до істотних економічних збитків унаслідок частих аварій, понаднормативних втрат в мережах, недопостачання теплової енергії необхідних параметрів до теплових пунктів і неможливості забезпечення необхідним обсягом теплової енергії для потреб опалення будівель та необхідності проведення ремонтних робіт;

Друга проблема – допустимі строки експлуатації основного та допоміжного обладнання значної кількості котелень вичерпано; в таких котельнях експлуатуються малоефективні, морально та фізично зношені котли з низьким коефіцієнтом корисної дії (70-80%), застарілою автоматикою, що зумовлює значні витрати палива та високий рівень забруднення довкілля.

Часткова децентралізація системи опалення

Останніми роками у Дніпрі відбуваються заходи, спрямовані на модернізацію системи теплопостачання. Зокрема, це і будівництво нових котелень, і заміна морально застарілої матеріально-технічної бази. За словами заступника міського голови Дніпра Михайла Лисенка, з 490 міських котелень планові ремонти завершені на 40%. При цьому встановлено 38 нових котлів.

Але бюджет міста не гумовий, і на те, щоб кардинально змінити ситуацію, коштів не вистачає. Тому у міськраді пішли шляхом, коли, з одного боку, енергоефективні заходи тривають, а з іншого – місто знімає з себе баласт, відмовляючись від забезпечення центральним теплопостачанням певну категорію будинків, забезпечуючи зниження залежності від енергоресурсів і фінансове оздоровлення комунальних підприємств, які працюють в цій сфері.

Що ж робитимуть в рамках оптимізації? Це відключення від мереж централізованого опалення малоквартирних та малоповерхових будинків, будинків, у яких не менше ніж половину квартир та нежитлових приміщень відокремлено від мереж централізованого опалення, закриття збиткових котелень, впровадження принципу часткової децентралізації існуючої системи опалення, переходу на автономні джерела опалення з використанням електричної енергії та природного газу.

Хто платитиме?

Нині затверджений перелік із понад тисячі адрес, де будинки через низьку рентабельність відключатимуть від централізованої системи опалення. Загалом у Дніпрі понад шість тисяч будинків. Мешканцям відключених будинків запропоновано встановити системи автономного опалення. Але виникає логічне питання – за чий рахунок ця реформа?

У програмі зазначено, що для реалізації програми задіятимуть два джерела фінансування – кошти загального фонду фінансування і власні кошти мешканців будинку. Місто бере на себе витрати з виготовлення проектної документації, у разі необхідності проведення модернізації, реконструкції або інших заходів, що передбачають розробку проектно-кошторисної документації, у тому числі розробку ТЕО, газових чи електричних мереж у житлових будинках.

Крім того, за бюджетні кошти заплановано закупівлю обладнання та проведення монтажних робіт індивідуального опалення для категорії громадян, які отримують соціальні пільги. Усім іншим належить робити це за власні кошти.

Під час обговорення у соцмережах проекту рішення мешканці Дніпра зазначають, що стан електричних мереж саме в тих будинках, які відключать від централізованого опалення, залишає бажати кращого і навряд витримає навантаження. Крім того, в дво- чи триповерхових будинках у більшості проживають літні люди, і далеко не всі отримують пільги, а на пенсію не пошикуєш.

У Дніпрі вистачає пропозицій щодо встановлення автономного опалення – як електричного, так і газового. І тут тільки базовий пакет послуг коштує 7-10 тисяч грн по прайсу. Але зрозуміло, що коли руки доходять до практичної реалізації, то завжди виникають підводні течії, які суттєво збільшують ціну.

Натомість, як стверджується у програмі, люди заощадять кошти сімейних бюджетів завдяки зменшенню витрат на комунальні послуги, отримають можливість самостійно регулювати рівень споживання енергоносіїв залежно від погодних умов. Крім того, городянам обіцяють покращення стану внтрішньобудинкових мереж. А місто натомість зекономить бюджетні кошти.

Поки що такий розмін виглядає нерівноцінним. По суті, мешканцям міста пропонують сьогодні інвестувати в майбутню економію, тоді як в них не вистчає коштів сплачувати поточні борги за комуналку. Дніпряни заборгували на сьогодні теплопостачальним підприємствам понад 1 млрд грн, і знайти у сімейному бюджеті кошти на автономку буде не просто.

 

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро