"Невидимі" парки Дніпра: Без кордонів, але з бюджетним апетитом

У Дніпрі частина парків досі не має документів із землеустрою і є "білими плямами", проте на їхню реконструкцію витрачаються бюджетні мільйони

На останній сесії Дніпровської міської ради депутати передали з балансу районних у місті рад на баланс КП "Дирекція територій і об'єктів рекреації" одразу три парки – Севастопольський, Дружби народів та Пам'яті і примирення. Таким чином, міська влада продовжує процес централізації парків Дніпра. Для цього було створене відповідне управління.

Туди підпорядкували усі комунальні підприємства, в чиєму розпорядженні перебувають парки, платежі поставлені на реєстр, проведена повна інвентаризація торгових точок. Мотивацію створення цієї структури пояснили необхідністю навести лад з рекреаційними зонами у місті. Але є одна проблема, яку місцевій владі вирішити до кінця досі не вдалося, – кордони парків.

На початок цього року з 11 міських парків землевпорядна документація була лише в трьох – Глоби, Пісаржевсього і Дубініна. Тобто тільки в цих парків було чітко визначені кордони земельних ділянок. Усі інші на картах геокадастру – білі плями.

Це створює дві головні проблеми. По-перше, без документів місто не могло взяти їх на баланс і реконструювати за бюджетні кошти: гроші можуть виділятися лише на поточний і капітальний ремонт споруд цих парків, а також озеленення. Ситуація почала змінюватися, але виникає питання: чого тягнули три роки? Наприклад, парку Богдана Хмельницького дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за фактичним розміщенням виданий лише 19 грудня 2018 року, Парку культури та відпочинку Придніпровський – у жовтні, деяким – у квітні 2018 року.

Попри відсутність проекту землеустрою, про масштабну реконструкцію того ж парку Богдана Хмельницького заявляли ще торік. За задумом проектувальників, головна пішохідна алея парку, що зв'язує проспект Поля і проспект Богдана Хмельницького, буде істотно змінена. Її планують упорядкувати в українській стилістиці, зокрема мощення пропонують виконати з використанням орнаменту вишиванки.

Крім того, "змінити обличчя" обіцяли і парку Володі Дубініна, але після грудневої сесії міської ради міський голова Борис Філатов зізнався, що вкрай незадоволений ходом реконструкції.

Друга проблема – невизначеність кордонів дозволяє тишком-нишком відкушувати в парків шматки територій під забудову чи комерційну діяльність. При цьому сама ж міськрада не погребувала цією можливістю: влітку цього року частину території Монастирського острова, який де-факто є частиною парка Шевченка, віддали під пляж КП "Розвиток Дніпра".

Процес оформлення землеустрою парка Шевченка, який є найпопулярнішим у місті, взагалі триває вже 8 років. За словами місцевих чиновників, усі відповідні документи давно в Києві, але процес затримується. У столиці затримку пояснюють перейменуванням Дніпра і зміною деяких законодавчих актів щодо рекреаційних зон. Тобто ситуація досі "висить у повітрі".

Відповідь на питання, чому довго тягнули із узаконенням парків і активізувалися лише цьогоріч, скоріше за все, полягає у фінансовому питанні. Парки цікаві місцевій владі передусім можливістю освоїти чималі кошти на реконструкції, і у 2018 році гроші потекли рікою. На реконструкцію парка Володі Дубініна закладали 50 млн грн, на реконструкцію парка "Зелений гай", який з помпою відкрили восени, витратили майже 60 млн грн, тільки на ремонт центральної алеї витратили 19 млн грн. А були ще витрати на оренду ковзанки, охорону парків тощо. Але крім наведення краси, парки потребують і вирішення нагальних проблем. Як наприклад ремонт мосту і колектора у парку Глоби. Бо у міськраді зізналися, що за нинішню каденцію мера і депутатів міськради ремонт у центральному міському парку не здійснювався

У бюджеті Дніпра на 2019 рік заплановані витрати у розмірі 2,7 млрд грн на благоустрій міста, куди "сховали" і парки. Передбачається продовження реконструкції парків Володі Дубініна, Пісаржевського, "Зеленого Гаю". З обласного бюджету виділено на реконструкцію парка Шевченка 100 млн грн. Тож бюджетний "апетит" в парків Дніпра зростає.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook