Модульні містечка для переселенців: Місію виконано, але крапку не поставлено
Зараз в модульних містечках Дніпровщини живе менше тисячі осіб, а інші самостійно вирішують свої проблеми, отримуючи допомогу від держави
Свого часу Дніпропетровщина прийняла у себе понад 80 тисяч внутрішньо переміщених осіб. За кошти німецького уряду в області збудували п'ять модульних містечок, які обійшлися у майже 20 млн. євро. Проте зараз там живе менше тисячі осіб, а інші самостійно вирішують свої проблеми, отримуючи допомогу від держави.
Слід визнати, що за чотири роки модульні містечка з місця тимчасового проживання перетворилися на своєрідні гетто – там процвітають пияцтво, розбірки між сусідами, крадіжки. Навіть таксисти не погоджуються туди їхати. Для місцевої влади такі містечка вже давно стали валізою без ручки – нести важко через бюджетні витрати, а кинути не можна. Утім, терпець місцевих громад уривається. Наприклад, як тільки у Павлограді утричі підняли комуналку і відмовилися виділяти дотації на її сплату. Люди почали тікати з містечка, залишивши після себе борги. "З 1 січня 2019 року 33 жителя транзитного містечка для переселенців виїхали, не заплативши за комунальні послуги. Цим вони завдали підприємству, на балансі якого перебуває містечко, 23 тис. грн збитків", - повідомив директор КП "Павлограджилсервіс" Євген Бондар.
Модульне містечко у Павлограді і до того не вважалося благонадійним. Великого розголосу набув випадок, коли жителі містечка вночі втекли, і не з пустими руками: вони забрали, в тому числі, і власність міста – посуд, постільну білизну та іншу гуманітарну допомогу.
Модульні містечка на Дніпропетровщині неодноразово ставали об’єктами надзвичайних новин і кримінальної хроніки. У грудні 2017 року під час пожежі у містечку Кам’янського загинуло однорічне маля. Троє дівчаток та найменший хлопчик були вдома самі, коли спалахнула оселя. Сусіди кинулись рятувати дітей, але винесли не всіх. Тоді казали, що причиною пригоди стали дитячі пустощі з вогнем.
У Нікополі у тому ж 2017-му виник конфлікт між мешканцями містечка та місцевою владою. Люди готові були лягти під колеса комунальної техніки, яка приїхала забирати аварійну генераторну підстанцію, яку свого часу передали німці на випадок аварійних відключень електропостачання. Це ставило під загрозу забезпечення містечка теплом. Зікінчилося все тим, що комунальники розвернулися і поїхали.
Траплялися і курйози. У Нікополі нібито сліпий переселенць оселився на підлозі у будівлі міськради, оскільки його вигнали з модульного містечка. Мешканці модульного містечка звинувачували чоловіка в маніпулюванні. Нібито він зовсім не сліпий, прикидається, і кілька разів "проколювався". Також люди казали, що чоловік вів асоціальний спосіб життя, постійно вживав алкоголь і бешкетував, що і стало причиною виселення.
У Кривому Розі територію містечка використовують, як тимчасове житло у разі виникнення надзвичайних ситуацій. Зокрема, коли у місті стався вибух газу в одному з будинків, мешканців відправили саме туди. Минулого року медики повідомляли, що у криворізькому модульному містечку в його жителів виявили кір.
Звичайно, не можна стверджувати, що все у модульних містечках Дніпропетровщини настільки погано, і там зібралися виключно асоціальні елементи, покинуті на призволяще усіма. Це не так. Наприклад, там частенько влаштовували свята і проводили озеленення зусиллями волонтерів і військових. Туди регулярно навідуються психологи, лікарі, співробітники соціальних служб і Пенсійного фонду. Але чимало експертів заувають, що головна проблема таких містечок – відсутність мотивації для його мешканців шукати роботу, створювати свій бізнес чи брати участь у суспільному житті міст. Соціальної допомоги від держави вистачало. Але коли піднялася комуналка, це створило певні проблеми.
Після того, як з павлоградсього модульного містечака почали тікати мешканці, до столиці Західного Донбасу завітали представники Громадської ради при Міністерстві з питань тимчасово-окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, щоб розповісти про доступне житло для переселенців. Це досі лишається суттєвою проблемою для регіону, в якому живе така кількість переселенців.
Треба віддати належне і обласній владі, яка тримає на контролі ситуацію. Зокрема, Дніпропетровської ОДА підписала угоду з урядом Німеччини: іноземні партнери виділили кошти на реконструкцію п’яти гуртожитків для переселенців, оновлення чотирьох шкіл та одного дитсадка на території п'яти ОТГ області.
На даний час модульні містечка на Дніпропетровщині ще працюють, проте свою тимчасову місію вже вичерпали. І слід шукати інші варіанти вирішення проблеми. У тому числі для того, щоб проблеми переселенців на ставали об'єктом маніпуляцій і спекуляцій.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро