"Місячний стрибунець" замість "Гіперлупа": Якими винаходами здивувала за рік Дніпропетровщина
Упродовж 2019 року Дніпропетровщина здивувала багатьма винаходами і розробками, і не тільки у космічній галузі
Дніпропетровщина традиційно підтверджує статус космічної столиці України, а інженери КБ "Південне" представляють все нові і нові розробки. За 9 місяців минулого року державне космічне підприємство збільшило обсяг товарного виробництва на 19,4%. Більш того, під кінець року гендиректор КБ "Південне" Олександр Дегтярьов навіть виписав премію у розмірі 600 тис. грн. За рік в активі підприємства чимало цікавих новинок, хоча й не все, що задумувалося, збулося. Наприклад, проект "Гіперлуп", в якому космічне підприємство Дніпра – "Південмаш" – мало брати участь.
Від "Гіперлупу" до ідеї телепортації
У це важко повірити, але ще рік тому у Дніпрі всерйоз розглядали перспективи "Гіперлупу". За результатами науково-технологічного дослідження НАН України погодила впровадження технології "транспорту п'ятого покоління" в Україні. Під час презентації у Міністерстві інфраструктури України було представлено план дій, які мали стати базисом для втілення проекту у життя. Зокрема, це аналітика пасажиропотоків, оцінка промислового потенціалу України та проведення міжнародних конкурсів "Гіперлуп" з метою підтримки та розвитку інноваційних розробок.
Проте вже у вересні 2019 року новий міністр інфраструктури Владислав Криклій "потролив" ідею "Гіперлупу" в Україні. За словами Криклія, легше розробити технології телепортації. "Я вважаю, що ідея, м'яко кажучи, абсурдна. І якщо ми хочемо про щось таке мріяти, то вже простіше винайти технологію телепортації, – сказав міністр. – Це однозначно і швидше і простіше. І нові дистанції так можна організовувати. У нашому випадку, на жаль, "Гіперлупа" не буде".
Космічні безпілотники
Тим часом, космічне підприємство Дніпра на початку року оголосило про те, що у Дніпрі з'явився цех для збирання та випробувань новітніх безпілотних космічних апаратів. Це цех із майже стерильним робочим приміщенням для попередження попадання пилу на оптичні та інші системи супутників.
Це необхідно для створення високотехнологічних мікро- і наносупутників та космічних апаратів для орбітального сервісного обслуговування. У бюро створили замкнутий цикл розробки, виготовлення та випробування супутників.
А вже у лютому у Дніпрі представили величезний 3D-принтер та комплекс машин для роботи із полімерами, за допомогою яких можна збирати пластикові двигуни. Деталі, що зроблені з пластику, важать менше майже в 1,5-2 рази за виготовлені із сплавів, більш довговічні та мають безосколкове руйнування в аварійних ситуаціях. Новітні зразки були показані на виставках у Китаї та Німеччині.
Гравюра для Конгресу США
У 2019 році з'ясувалося, що Дніпропетровщина має унікальні технології та обладнання не тільки для виробництва космічних апаратів. У Кривому Розі майстру Василю Пилку доручили проект у США. Він займається гравюрами по склу, вже тривалий час працює в Україні та у Німеччині. Там він займався гравюрами за мотивами німецького художника Альбрехта Дюрера.
Він отримав замовлення на герб США, який буде висіти в Конгресі. Крім цього йому доручили вирізати на богемському кришталевому склі цілу декларацію США. Виявилося, що він єдиний у світі володіє унікальною технологією і обладнанням, щоб виконати таке завдання.
Електромагнітна зброя
Протягом року було представлено кілька винаходів у військовій сфері. Так, КБ "Південне"передало технологію для дослідницького інституту King Abdulaziz City For Science And Technology. Це технічна документація визначення обліку демонстратора генератора імпульсного електромагнітного випромінювання. Наразі Україна є однією з небагатьох країн у світі, яка розробляє електромагнітний вид озброєнь.
Зброя недоступна Збройним силам України для широкого вжитку та розробляється в інтересах іноземних замовників.
Проте і українська армія не залишилися без розробок від "Південного". На виставці у Києві у жовтні 2019 року презентували новий мобільний ЗРК власного виробництва. Комплекс на шасі вантажівки MAN складається з пускової установки, радіолокаційної станції, електростанції тощо. Новий ЗРК може супроводжувати до 100 цілей на відстані до 480 км. На озброєні комплексу буде стояти зенітна ракета, спроектована КБ "Південне". КБ "Південне" презентувало макет надзвукової авіаційної керованої ракети "Блискавка" та корпус реактивного снаряда "Тайфун-1" для реактивних установок залпового вогню "Град". Снаряд має на 20 км більшу ніж у радянських снарядів дальність польоту.
Карамель і вакуум
Не тільки серйозні космічні підприємства і кращі конструктори країниздатні рухати науковий прогрес. Буває, що і ентузіасти здатні дивувати світ. Протягом року таких ентузіастів виявилося кілька.
Наприклад, у Дніпрі був створений малий реактивний двигун, що працює на карамельному паливі. Конструкторам вдалося, змінюючи конструкцію сопла, стартеру і заряду, досягти тяги у 500 кг. У якості палива використовується екологічно чиста карамельна суміш на основі цукру.
У майбутньому, на базі "цукрового" двигуна має бути сконструйований комплекс для виводу корисного навантаження на орбіту.
Згодом троє мешканців Дніпра випробували прототип двигуна, що працює на вакуумі та електроенергії. Реакційно-рушійний пристрій, використовує вакуум, як робоче тіло, прискорює за допомогою електроенергії й використовує імпульс, що утворився для пересування. Розробники сподіваються, що двигун дозволить розвивати швидкість до 100 тис. км на годину й досягти Марса за тиждень.
Дистанційний зонд Землі
Як би там не було, але, все ж таки, змагатися з цілим космічним підприємством у мирному освоєнні космосу дуже важко. Особливо, коли плани грандіозні. У 2019 році інженери КБ "Південне" розпочали випробування космічного апарата дистанційного зондування Землі "Січ-2-1".
На підприємстві завершили збирання льотного зразка. Вже розпочаті його випробування. "В рамках реалізації проектів супутникових платформ наукового і прикладного призначення CubeSat і YuzhSat-1 ми вже на етапі виготовлення і відпрацювання комплектуючих. Вже проведені функціональні випробування транспортно-пускового контейнера. Також проведено перший етап вогневих випробувань дослідної двигунної установки малої тяги на "зеленому" монопаливі", – повідомили на підприємстві.
А під кінець 2019 року фахівці підприємства в Японії презентували проект місячної бази. Науковий світ також здивув "місячний стрибунець". Модуль для посадки на Місяць має можливість знову злетіти й поміняти місце посадки. Модуль має можливість здійснити три стрибки на відстань до 20 км, переносячи з собою наукове обладнання, а також виконувати у кожній точці приземлення наукові дослідження.
У стилі "Шаленого Макса"
У Дніпрі здатні також на дивні винаходи. На продаж був виставлений автомобіль ВАЗ-2107 1988 року виготовлення, перероблений на автомобіль з кінофраншизи "Шалений Макс". Автомобіль отримав агресивний вигляд й бутафорський кулемет на капоті. "Під капотом – мотор від ВАЗ-2106, розточений до 1,8 л. Також стоять фільтр нульового опору і прямоточний вихлоп", – йдеться у повідомлені. Чи достатньо цього, щоб вижити в умовах постапокаліпсису, не уточнюється.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро