Китайський вбивця амброзії та іспанська молекула: Як у Дніпрі полегшують життя алергікам

На Дніпропетровщині наступив сезон, коли людям, які страждають на алергію, приходиться особливо важко, але з цього року за вирішення їхніх проблем взялися особливо завзято

Журналіст регіональної редакції Depo.Дніпро
Китайський вбивця амброзії та іспанська…

Дніпропетровщина залишається лідером в Україні по захворюваності амброзійним полінозом. Згідно статистики, яка базується на основі показників звернень людей до медичних установ, за часів незалежності цей рівень зріс майже у 7 разів. У 1991 році він складав 30,3 хворих на 10 тис. населення. За підсумками 2018 року – 200,4 на 10 тис.

Алерген стає агресивнішим

"Але така статистика - це офіційні дані. Коли я проводила анкетування і в кожному районі опитувала по тисячі людей, виявилося, що показник захворюваності у 6,6 разів вищий за офіційний. Сподіваюся, що під час майбутнього перепису населення ми дізнаємося об’єктивну картину, – розповіла головний алерголог області, голова постійної комісії Дніпровської міської ради з питань охорони здоров'я, соціального захисту і міжнародних зв’язків Євгенія Дитятковська під час прес-конференції у "Відкритому". – Навіть за радянських часів ми були у лідерах. Амброзійний поліноз вивчали у нас і в Краснодарському краї. В Україні найбільш вразливми завжди були Дніпропетровська, Донецька, Кропивницька і Запорізька області".

Вона також додала, що на агресивність алергену впливає стан навколишнього середовища, тобто екологія. Концентрація пилку в сільській місцевості вища, ніж у місті, але хворіють частіше саме мешканці міст. Тому що саме тут розташовані заводи, екологія така, що алерген стає більш агресивним.

Враховуючи загрозливу ситуацію, що склалася в області, питання боротьби з амброзією вже не перший рік стоїть дуже гостро. Прориву поки що немає, але певні зрушення мають місце. Щоправда, більше у Дніпрі і у Кривому Розі, а на інших територіях боротьба триває дідівськими методами – покосами.

Кому програма, а кому челенж

У лютому 2019 року у Дніпрі депутати міськради ухвалили програму з локалізації та ліквідації амброзії полинолистої та інших карантинних рослин на території Дніпра на 2019-2023 роки. Загальне фінансування програми склало 84 млн гривень. Понад 57 млн грн буде витрачено на механічне видалення амброзії, 15 млн грн – на видалення амброзії агрохімічним методом без використання гербіцидів.

Крім того, йшлося і про так звані пилкові пастки, які допомагатимуть контролювати вміст пилку у повітрі та визначати, звідки саме його несе вітер. Ці пастки покликані значно полегшити роботу медичних працівників, оскільки буде відомо, на який пилок у той чи інший період іде алергічна реакція, й можна буде передбачити сплески захворюваності. Такі прилади можуть працювати в радіусі 40 км. Їх у місті планувалося встановити два – на лівому та правому березі.

За словами Дитятковської, на даний час усі фінансові зусилля кинуті на те, щоб якомога скоріше "легалізувати" сучасну китайську речовину, яка прибула до Дніпра.

"Біологами було розроблену схему покосу. Косити амброзію можна лише при певному ступені бутонізації. Ми хотіли використовувати бішофіт, але нам заборонили, оскільки для організму він нешкідливий, але якщо ми посипатимемо ним траву, все навкруги буде чорним, – зазначила вона. – Тому департамент благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради завіз з Китаю спеціальну речовину, яку засипають під корінь амброзії. Нічого навкруги не гине, а гине лише амброзія. Але це тільки завезли".

Тепер треба, щоб відбулися випробування, здійснено реєстрацію і було дозволено використовувати цю речовину в нашій країні. Активно з цією речовиною планують працювати вже наступного року. У Дніпрі агроуніверситет також виводить жуків, які запускаються під корінь амброзії. Але знову таки, їх треба виростити, првести клінічні випробування. Фінансування під усе це закладене.

Тобто піку боротьби з амброзією у Дніпрі слід чекати наступного року, хоча і сьогодні роботи зі знищення амброзії у місті йдуть повним ходом.

У Кривому Розі вирішили боротися з амброзією інакше. Депутати міськради ухвалили рішення щодо виділення 190 тис. грн на боротьбу з карантинними рослинами. Окрім покосу амброзії, ці гроші спрямовані на засівання території многолітніми рослинами, тим самим витісняючи амброзію. У 2018 році окремо боротьба з амброзією у місті не проводилась, гроші виділяли під програму озеленення міста і в рамках цих заходів велася боротьба із бур'яном.  Процес травозаміщення вже почався в Долгінцевському районі – поблизу спортивно-ігрового комплексу на мікрорайоні Східний-2-3.

А от міський голова Павлограда Антолій Вершина вирішив взяти ситуацію з амброзією у свої роки у буквальному сенсі. Він влаштував челенж зі знищення рослини.

"На те, щоб зірвати 300 кущів, у мене пішло 10 хвилин. Тому я пропоную провести #підкоріньchallenge — кожному вирвати хоча б 100 кущів амброзії, зняти це на фото або відео та викласти в Інтернет", – написав він у "Фейсбуці". Дешево і сердито.

Без провокаційної камери, але з іспанською молекулою

Враховуючи, що на Дніпропетровщині найбільша кількість населення в Україні, яка страждає від алергії, питання методів лікування, які б давали найбільший ефект, постає дуже гостро. Сьогодні у Дніпрі працює єдиний в Україні сучасний центр алергології, який відповідає сучасним іноземним аналогам. За одним виключенням – немає провокаційної камери. Це приміщення з відеокамерами, де розпилюється алерген і одразу визначається, чи є в людини алергія, чи ні. Звісно, одразу ж на місті надається допомога. За словами Дитятковської, люди в нас ще ментально не готові до такого, і від встановлення такої камери вирішили відмовитися, щоб не було звинувачень у проведенні іспитів на людях.

Проте сьогодні у центрі є спеціальний апарат, який дозволяє чітко визначити, на що саме в людини алергія. Береться кров і за допомогою тонкого високотехнологічного аналізу визначається чутливість до 272 алергенів.

"Якщо раніше ми лікували нашими алергенами, то це були екстракти. Одним це добре допомагало, іншим трохи менше, хтось взагалі не відчував жодного ефекту. І препарат давали проти полині, амброзії, соняшника. А за допомогою апарату ми знаходимо щось одне – скажімо, амброзію, – зазначила Дитятковська. – Тобто раніше ми проти амброзії щось не доколювали, а кололи щось зайве. Тепер у нас є іспанська молекула. І ми колемо саме цю молекулу. І виробляється антитіло конкретно проти цього збудника хвороби. І схема простіша, і ефект відчутніший. Раніше ми мали покласти пацієнта до стаціонару, а тепер просто 4 рази на тиждень колемо".

За її словами, щорічно у стаціонарі проходять лікування 200 пацієнтів. Взагалі є дві фази протікання алергії – фаза загострення, фаза ремісії. Ті хто пролікувався, за її словами, не потрапляють у фазу загострення.

Коли нежить – не нежить

Головний алерголог Дніпропетровської області нагадала і про сезонність хвороби.

"Неможливо кожного року в один і той же час підхоплювати нежить під кондиціонерами. Чи пити холодний компот два місяці літа, а захворіти саме у серпні. Це точно не нежить, – сказала вона. – Симптоми алергії в класичному варіанті – це риніт, тобто свербіння у носі. І кон'юнктивіт, тобто сльозотеча. І на піку цвітіння у 20% пацієнтів виникають приступи задухи. І якщо за нашими рекомендаціям пацієнт не лікується, то у нього обов’язково з’явиться бронхіальна астма. Але в одних через 2 роки, а в інших 22".

Друга особливість – це перехресна харчова алергія на такі продукти, як горіхи, насіння, халва, олія, кавуни, дині, гірчицю, майонез, петрушку, кріп, моркву. Це не означає, шо у кожного пацієнта з полінозом алергія на все, на щось одне з переліку може бути. Чи на два-три. І якщо людина каже, що "Я кавун не терплю", це і є друга особливість, як змушує пацієнта замислюватися про алергічну реакцію.

Третя особливість – перехресна алергія на ліки – на препарати, виготовлені з трав, або які містять у складі трави. Фітотерапія взагалі не відноситься до методів доказової медицини, але її іноді використовують. І вона не завдає пацієнтам шкоди. Але пацієнтам з алергією вона може не тільки завдати шкоди, але й викликати смерть.

Тому лікарі наполягають, що у будь-якому випадку треба звернутися до лікарів і не займатися самолікуванням.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme