Губернатор із "ЗеЛіфту" і "важке" крісло прокурора: ТОП відставок і призначень на Дніпропетровщині у 2019 році

Кадрові питання щодо ключових посад в органах влаи на Дніпропетровщині завжди були головним болем для президентів та керівників відомств

Журналіст регіональної редакції Depo.Дніпро
Губернатор із "ЗеЛіфту" і "важке" крісло…

Політичне життя Дніпропетровщини завжди було непередбачуваним з огляду на те, скільки груп впливу існує в області. При цьому інтрига в окремих випадках зберігається і досі. Наприклад, кого партія Зеленського висуватиме кандидатом в мери на місцевих виборах 2020 року, або чи отримають мешканці Дніпропетровщини під ялинку нового обласного прокурора? Інші важливі призначення в області вже відбулися упродовж 2019 року, як і гучні, і багато в чому несподівані відставки.

Несподіваний губернатор

27 червня Володимир Зеленський підписав указ про відставку з посади голови Дніпропетровської ОДА Валентина Резніченка. Фігура в цілому не публічна, Резніченко дуже гідно відреагував на цю події, яка була неминучою. "Це були творчі чотири роки в Дніпропетровській ОДА. Чотири роки, про які можна написати цілу книгу, і не одну, – написав Резніченко у соцмережах. – Дякую всій команді, з якою ми кожен день крок за кроком міняли Дніпропетровську область на краще. Дякую всім, з ким разом ми творили, і тим, заради кого були реалізовані всі наші проекти".

Тимчасовим виконувачем обов'язків голови Дніпропетровської ОДА став Дмитро Батура. Призначення виявилося дещо несподіваним, оскільки претендентами на цю посаду називали більш відомих в політичних колах осіб. До облдержадміністрації Дмитро Батура потрапив у 2016 році вже за часів Валентина Резніченка. Спочатку очолював відділ антикорупційної політики та прав людини, а у лютому 2018 року став заступником голови ДніпроОДА. 

Було зрозуміло, що це тимчасова кандидатура, але час йшов, а нового губернатора все не було. І лише 14 вересня під час візиту до Дніпра Зеленський представив нового очільника області. Ним став Олександр Бондаренко. Не виключно, що це призначення стало несподіваним для самого Бондаренка, оскільки він зізнався, що міг працювати і в Києві. "Я подавався через програму "ЗеЛіфт" на кілька посад. Вони були в різних містах – і у Києві, де я на той час проживав, і у Дніпрі. Я знав, що буде така можливість в Дніпропетровській області, і тому, коли сталося так, що це буде саме вона, морально був готовий. Але я подавався на кілька позицій економічного спрямування", – сказав він.

Говорити про здобутки самого Бондаренка поки що зарано. Поки що все на рівні розмов – про новий аеропорт, дороги, інфраструктуру. Хоча є те, що же сталося. Бондаренко створив громадську раду ветеранів АТО при ОДА, яка вже провела перше засідання. При цьому він очолив рейтинг голів облдержадміністрацій України при обвалі виробництва і боргах по зарплаті.

Реванш чи політична доцільність

Навіть дивно, що зміна керівництва обласної ради відбулася лише у листопаді. Можливо через те, що новий керівник цього органу Святослав Олійник, тривалий час розглядався кандидатом на посаду голови ОДА. Хоча сам він запевняє – радив Коломойському призначити на цю посаду нейтральну людину. А йому самому вистачило і підвищення у структурі обласної ради. 

Колишній голова обласної ради Гліб Пригунов зазнався, що був готовий до своєї відставки 8 листопада. Більше того, він натякнув, що нова влада готова співробітничати з колишніми "регіоналами". "Чотири роки тому, ми об’єдналися в демократичну коаліцію, аби усунути Партію регіонів від керування процесами в області. І це нам вдалося. Останні шість місяців в облраді відбувається намагання підлаштуватися під загальноукраїнську політичну картину за умови підтримки "папередників", – заявив Пригунов. – Хоча отримати недовіру від Партії регіонів вважаю за позитивну оцінку своєї діяльності – значить, ми все робили правильно!"

Олійника називають людиною Коломойського. У 1998-2005 роках він працював в органах прокуратури і навіть виконував обов'язки прокурора міста. У 2005 році Святослав Олійник звільнився з органів прокуратури за власним бажанням і почав приватну адвокатську діяльність. І пішов у політику. Особисто Коломойський розповів, що майже 15 років тому Олійник став нардепом завдяки його рекомендації. Можливо, Олійник і є "квотою" олігарха в органах місцевого самоврядування на даний час.

Як Глоховерю згубило відео з "нафаталіном" 

Напевне звільнення голови обласної поліції Віталія Глуховері – це найскандальніша відставка на Дніпропетровщині. Причому відбулася вона через події, які сталися ще у 2018 році. Але у липні 2019-го з'явилося компреметуюче відео

Співробітники патрульної поліції зупинили за порушення правил дорожнього руху машину Глуховері. Йому пояснили причину зупинки, переглянули документи, але стався конфлікт. В результаті цього самих правоохоронців на місці затримав озброєний підрозділ МВС "Корд". Співробітників поліції відвезли в кабінет Глуховері, де він зробив їм "втик по перше число". А 27 липня Зеленський висунув вимогу до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова негайно звільнити Глуховерю з посади. Що і сталося 29 дипня. ДБР розпочало розслідування перевищення влади керівником поліції Дніпропетровщини. І 23 серпня йому повідомили про підозру.

Новим очільником поліції Дніпропетровщини 4 вересня став Володимир Огурченко. До призначення Володимир Огурченко обіймав посаду начальника Дніпропетровського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України. На цій посаді підполковник поліції ніс службу з 2014 року. Пройшов шлях від міліціонера патрульно-постової служби до керівника служби внутрішньої безпеки. 

Донедавна до нового керівника питань не було, поки не стався "Юзік-гейт", коли народний депутат Антон Поляков опублікував аудіозаписи із зустрічі представників фракції "Слуга народу" і голови поліції Дніпропетровської області Володимира Огурченка, де йшлося про різного роду "договорняки". І ця історія ще не закінчена.

Як Рябошапка догодив Філатову

Генеральний прокурор України Руслан Рябошапка 10 жовтня звільнив прокурора Дніпропетровської області Романа Токаря. Відставка виявилася резонансною. Нічого такого крамольного, на перший погляд, у фігурі Токаря не було.  Якщо не брати політичний момент: саме Токар, перебуваючи ще заступником обласного прокурора почав кримінальні справи щодо зловживань під час ремонту Нового мосту. "Під ковпак" тоді потрапили багато посадовців Дніпровської міської ради. У тому числі заступник Філатова – Михайло Лисенко

Більше того, напередодні відставки Токаря в обласній прокуратурі заявили про черговий корупційний скандал, пов’язаний із розкраданням бюджетних коштів. Йдеться про паспортизацію вулиць. У 2018 році департамент благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради уклав договір з одним товариством з обмеженою відповідальністю укладено договори на послуги з технічного обліку та паспортизації 74 вулиць Дніпра. При цьому директорів цього підприємства кілька разів змінювали, і акти виконаних робіт мав підписувати той, хто проживає у так званій "ДНР" і має відношення до незаконних збройних формувань. І знову підозру оголосили Лисенку.

Тому відставка обласного прокурора стала бальзамом на душу міському голові Дніпра. Він навіть не соромився у виразах щодо Токаря. Мер Дніпра Філатов назвав екс-прокурора мерзотником і звинуватив у фальсифікаціях тих самих кримінальних справ.

Поки що Дніпропетровщина сидить без прокурора. Знайти гідного претендента виявилося надто складною справою. На початку листопада за лаштунками святкування п'яти років роботи організації Transparency International Ukraine у генерального прокурора Руслана Рябошапки запитали, чому на Дніпропетровщині досі немає обласного прокурора. "Три рази пробували знайти нового прокурора Дніпропетровської області, поки не вийшло, складне завдання", – сказав він.

Поки що прокуратурою Дніпропетровщини керує заступник обласного прокурора Роман Сосков.

Кінець епохи "короля стоків"

Ще одна відставка на Дніпропетровщині можливо і не мала такого політичного значення, але в колах підприємців і захисників екології обговорювалася дуже активно. У серпні 2019 року у Дніпрі на хабарі затримали начальника державної екологічної інспекції області Дмитра Шибка. Згодом сталі відомі деякі подробиці його "діяльності". Зокрема, Шибка звинувачують у тому, що він створив низку фірм, одна з яких займалася збором стоків у великих промислових забруднювачів і без будь-якого очищення зливала їх в Дніпро.

Тимчасово виконуючий обов'язки голови Державної екологічної інспекції України Єгор Фірсов звільнив чиновника. "Окрім того, що знайшли журналісти та громадські активісти, є великі питання щодо безпосередньої роботи Дніпропетровської екоінспекції, – заявив він. – На підставі щорічного оцінювання, керівник Дніпропетровської інспекції – Дмитро Шибко отримав незадовільну оцінку і буде звільнений".

Крім того, Фірсов подав заяви до ГПУ щодо діяльності Шибка. А от щодо його наступника питання поки відкрите.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme