Як в Україні запороли виробництво високоточної зброї

Якщо в ситуацію не втрутиться президент, Україна втратить можливість виробити зброю, яка превентивно дістане до Ярославля

Як в Україні запороли виробництво високо…

Генеральний директор державного підприємства "Науково-виробниче об'єднання" Павлоградський хімічний завод" Леонід Шиман відповів на запитання   Depo.Дніпро.

Як в Україні запороли виробництво високоточної зброї - фото 1

- Сьогодні, 12 квітня, в Україні відзначається День космонавтики. В якому становищі перебувають підприємства космічної галузі?
- Перш за все, хотів би привітати зі святом всіх, хто має відношення до космічної галузі. Україна - одна з п'яти країн в світі, яка має повний комплекс, здатний освоювати космічну діяльність. Разом з тим, хочу "привітати" сьогодні керівника Державного космічного агентства України (ДКАУ) - за ті "досягнення", які відбулися за останні вісім місяців його правління.

- Це стосується дніпропетровського "Південмашу"?
- Пам'ятаєте, як вісім місяців тому він (глава Госкосмагенства. - Ред.) піарився і урочисто розповідав, як домовився з "Боїнгом", і "Південмаш" буде завантажений роботою під зав'язку - виготовлятиме двигуни для ракетоносіїв "Боїнга"? Як ми бачимо, підприємство перейшло на екстремальний режим роботи - з чотириденки на одноденку. Як і багато інших підприємств космічної галузі. Судячи з усього, це і є незрівнянне досягнення космічної галузі України за останні вісім місяців роботи

- Тобто, потенціал підприємств космічної галузі України не використовується в повній мірі?
- Щоб бути державою, потрібно стати сильною країною. А для цього має бути високоточне озброєння. Сьогодні не повинні солдати ходити з автоматами і гвинтівками в штикові атаки і гинути на фронті. Передові країни світу воюють за рахунок інтелекту, коли людина сидить і управляє зброєю за тисячі кілометрів. По суті, передова переноситься в конструкторські бюро.

- Ваше підприємство розробляє проекти такого озброєння?
- "ПХЗ" - одне з підприємств, яке в даний момент займається розробкою різних видів високоточних озброєнь. На жаль, не всі органи управління державою, в тому числі ДКАУ, розуміють, наскільки політично і економічно важливо забезпечити безпеку нашої країни. Тому останнім часом склалася зрозуміла з точки зору меркантильності, але не зрозуміла з точки зору державності ситуація. Наприклад, разом з КБ "Південне" ми почали за власні кошти - КБ, заводу і замовника - проектувати оперативно-тактичний ракетний комплекс. І коли ми вже вийшли на фінішну пряму і потрібно було виготовляти дослідні зразки, тут "включився" найголовніший "спеціаліст" з космічного агентства і фактично зупинив роботу. Україна, не вкладаючи ні копійки, могла б отримати зброю, яка дозволила б нашій країні набагато спокійніше себе почувати з точки зору можливого захоплення наших територій. Якби ми розробили подібний комплекс в 2007-2009 рр, як планувалося раніше, анексії Криму не було б.

- Чи можна якось зрушити ситуацію з мертвої точки?
- Я не знаю, яким чином проект буде розвиватися далі без втручання перших осіб країни. Адже Україна на сьогоднішній день не має навіть полігону для випробування такого комплексу. Замовниками цих комплексів виступають кілька країн Азії та Європи. Вони зацікавлені в дешевій високоточній зброї. Для порівняння візьмемо ракетний комплекс "Іскандер". Вартість однієї ракети становить близько 3,5 млн доларів. Ті ракети, які можемо виробляти ми, коштують щонайменше на 50% дешевше.

- Крім того, що ви не відчуваєте підтримки ваших проектів, з'явилася інформація про кримінальні справи проти "ПХЗ" ...
- З подачі ДКАУ проти нас порушуються кримінальні справи - нібито ми не маємо права заробляти прибуток, працюючи на ринку з приватними компаніями. У нас 29 конкурентів на ринку буро-вибухових робіт. У той час, як обсяги видобутку по країні падають, ми наростили обсяги на 229%. Природно, ми їм заважаємо. За минулий рік ми заробили 96 млн грн прибутку, звідси ми беремо гроші на створення високоточної зброї. При цьому ми платимо всі податки, а зарплата на ПХЗ одна з найвищих в галузі - 7,5 тис чистими на руки. У нас працює 1200 чоловік. Ми, як державне підприємство, платимо податків близько 95%. Весь прибуток вилучається.

- Крім оперативно-тактичного ракетного комплексу є якісь напрацювання, здатні підсилити обороноздатність України? І в чому справжня причина того, що проект гальмується?
- Причина проста - хтось вважає, що нам взагалі не потрібен оперативно-тактичний комплекс, нам не потрібна високоточна зброя. Більш того, нам приклад наводять, що Білорусія нібито побудувала завод з виробництва твердого ракетного палива за 15 млн доларів. По-перше, це маячня. А по-друге, якби це було так дешево, то не сім країн мали б такі технології, а 170. Сьогодні є держави, які оточують Україну і хочуть бачити її "країною-калікою".

- Поясніть, будь ласка, навіщо Україні таке високоточне озброєння?
- Якщо ми говоримо про те, що ми можемо створити оперативно-тактичний комплекс, то в перспективі ми можемо створити стратегічний тактичний комплекс, який не несе ядерної загрози. Але має дальність 7-10 тис. км. Подивіться, скільки навколо нас в радіусі 7-10 тис км знаходиться техногенно небезпечних об'єктів. Наприклад, атомні електростанції, гідроелектростанції, хімічні заводи, військові арсенали. І якщо туди у відповідь на загрозу через 10-15 хвилин прилетить "продукт", який все руйнує, то, умовно кажучи, вибухне електростанція в Ярославлі. Далі зносяться дев'ять електростанцій на Волзі до Астрахані. Вся центральна частина Росії відключається від електроенергії, від газу, від видобутку корисних копалин і т.д. Не дай Бог, щоб довелося це робити, але ми повинні змусити превентивно себе поважати.

- Які ще інновації розробляються на Вашому підприємстві для озброєння нашої армії?
- Для української армії, і для іноземних замовників, наприклад, планується розробка системи залпового вогню "Град". Сьогодні вона стріляє на 20 км. Ми вирішили з КБ "Південне" за власні кошти зробити проект, який дозволить удосконалити цю систему - по точності і по дальності. Відповідно, вона зможе стріляти не на 20 км, а на 40 км, що не дозволить противнику "накривати" бойові розрахунки з гармат.

- Освоєння космосу в мирних цілях - що сьогодні може зробити Україна?
- Ще один напрямок, в якому сьогодні КБ "Південне" разом з нами веде роботу, це запуск цивільних космічних апаратів з мікросупутниками масою до півтори тони з повітряного старту. Тобто, коли в контейнер вкладається ракета вагою 120-180 тонн, вилітає "Руслан" або "Мрія" на територію Індійського океану в район екватора, і робиться викид контейнера по аналогу десантування танків. Відбувається відстріл ракети, яка виходить в космос і виводить на орбіту мікросупутники, які можуть використовувати Україна та інші країни.

- У чому перевага такого проекту?

- Хороший проект. Не потрібні космодроми, не падатимуть ступені ракет і т.д. Якщо ми запустимо 12-16 таких супутників, ми накриваємо територію всієї Землі. І ми побачимо все, що відбувається внизу, з точністю до визначення номерного знака на автомобілі. Це можна використовувати в розвідці військовій, розвідці геологічній, для оцінкою врожаю, вологості і т.д. Але для того, щоб це сталося, потрібна політична воля керівництва країни і замовлення.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme