Вілкула в топку: Як врятувати Кривий Ріг від Алчевська-2

Половина з 600-тисячного міста має всі шанси не тільки зустріти, а й провести новий опалювальний сезон без тепла у оселях, медичних і освітніх закладах

Вілкула в топку: Як врятувати Кривий Ріг…

Наприкінці серпня заступник міського голови Кривого Рогу Олександр Катриченко під час виступу на пленарному засіданні сесії ситуацію з початком опалювального сезону назвав "патовою".

Він пояснив, що один з основних постачальників тепла в Кривому Розі, який обслуговує практично половину міста - ПАТ "Криворізька теплоцентраль" з весни 2017 року перебуває в процесі банкрутства і не може проводити підготовку до зими. Рух по рахунках підприємства заморожений, розплатитися за поставлену йому електроенергію нічим, а НАК "Нафтогаз України" відмовляє в підписанні договору на поставку газу.

При цьому заступник мера наголосив, що бюджетна сфера та промислові підприємства міста не мають заборгованості перед "Теплоцентраллю", а найбільш несумлінними боржниками є саме побутові споживачі, які не розрахувалися за отримане тепло.

Чиновник запропонував депутатам підтримати ініціативу міської адміністрації і звернутися до Фонду Держмайна, Міністерства енергетики, Мінрегіонбуду, ДніпроОДА з проханням негайного втручання в ситуацію, оскільки, як висловився заступник мера, "фактично опалювальний сезон для половини міста є під дуже великим сумнівом".

Свого заступника підтримав міський голова Юрій Вілкул: "Навіть якщо керівництво підприємства хоче щось зробити, то не має можливості. І місто не має... Державне підприємство спрямоване на приватизацію, наразі в банкротстві, а заручниками є ми з вами".

Колапс як перманентна форма існування

Вже за кілька тижнів до пленарного засідання міські ЗМІ активно почали мусувати тему готовності, а точніше, не готовності міста до нового опалювального сезону. Втім, тема не нова: протягом останніх двадцяти років опалювальний сезон в Кривому Розі ніколи не починався гладко, а терміни початку опалювального сезону 2015-2016 взагалі були зірвані щонайменше на кілька тижнів.

Вже минулого року чиновники на засіданнях Штабу з підготовки до зими лякали колапсом і "новим Алчевськом", при цьому акцентуючи увагу, що "Криворіжтеплоцентраль" управляється "київською владою", яка ніяк не хоче вникати в проблеми міста металургів і гірників.

При цьому всі, хто відповідає за опалювальний сезон в Кривому Розі, заздалегідь прекрасно знали про початок процедури банкрутства "Теплоцентралі" і її майбутню приватизацію, а ще й про те, що основним боржником ДП "Криворізька Теплоцентраль" є зовсім не населення, а комунальне підприємство "Криворіжтепломережа" Криворізької міської ради.

Ще в період з 2008 року до 2013 року КПТМ "Криворіжтепломережа", закуповуючи оптом теплоенергію у ДП "Криворізька теплоцентраль", поставляло її криворіжцям. Підприємство успішно збирало гроші з населення за послуги опалення, активно при цьому задіюючи адмінерсурс. Так, бюджетники і працівники гірничо-збагачувальних комбінатів добровільно-примусово писали заяви про згоду на відрахування із заробітної плати на оплату комунальних послуг.

Примітно, що всі платежі від населення проходили через систему "Нова-Ком" - фірму, засновницею якої була дружина попереднього екс-мера Кривого Рогу Юрія Любоненка, колишнього депутата Верховної Ради від "Партії регіонів". Службові особи держпідприємства тоді ще державного підприємства "Криворізька теплоцентраль" примудрилися закласти в тариф послуги ТОВ "Нова-Ком", достовірно знаючи, що ці послуги не підпадають під статтю "послуги банку" і не підлягають включенню в тариф на послуги опалення та гарячої води. За попередніми підрахунками Дніпропетровської обласної прокуратури, криворіжців в результаті тільки цієї афери "нагріли" на 55 мільйонів.

При цьому, КП "Криворіжстеплосеть" за час такого посередництва накопичила борг перед своїм постачальником ДП "Криворізька теплоцентраль", гигантську суму у розмірі 1,2 мільярда гривень. Ділові відносини між підприємствами закінчилися в 2013 році, а боргові зобов'язання так і залишилися несплаченими. У жовтні 2013 року Господарський суд Дніпропетровської області задовольнив позов прокуратури Центрально-Міського району Кривого Рогу, згідно з яким повинно було бути запроваджене обов'язкове стягнення заборгованості, втім, його не відбулося. Якщо згадати, то у 2013 році у руля Дніпропетровської області стояли представники когорти "Партії регіонів", першим віце-прем'єром уряду Миколи Азарова тоді був Олександр Вілкул, а містом Кривий Ріг керував батько - Юрій Вілкул, то можна лише здогадуватися, за сприяння або ж потурання кого державне підприємство фактично доводилося до банкрутства.

Інтерес "міцних господарників" до "Криворіжтеплоцентралі" виник давно і неспроста, адже це - підприємство, сфера діяльності якого поширюється на найбільш густонаселену частину міста і від послуг якого відмовитися споживачу фактично неможливо.

Восени 2016 року, коли споживачі сиділи без тепла, керівники "Теплоцентралі", наприклад, не могли розібратися між собою і, отримуючи зарплати близько 30-45 тис. грн, навіть судилися щодо відновлення на посади підприємства, яке фактично потопало від боргів.

Врешті Фонд держмайна оголосив про приватизацію "Теплоцентралі" і державне підприємство перетворилося на ПАТ. Тож останнє звернення до Києва від депутатського корпусу Криворізької міської ради скидається на жалюгідну спробу зняти з себе відповідальність за майбутній провальний опалювальний сезон і пред'явити населенню "довідку" про те, що влада "хоч щось робить".

Станом на початок вересня 2017 року заборгованість ПАТ "Кріворізьтеплоцентраль" "ахметівському" підприємству "Дніпрообленерго" становить майже 200 млн гривень. Розмір боргу перед компанією-монополістом НАК "Нафтогаз" - до двох мільярдів гривень. На тлі цих величезних сум борги криворіжців перед теплопостачальниками у трохи менше за 200 млн грн зовсім не виглядають такими, що призвели до краху підприємства.

Ще одним з ключових питань є те, кому врешті буде пред'явлений борг "Тепломережі" після приватизації. Адже новим фактичним власником може стати майже хто завгодно.

А поки нічого, окрім "Тепла не буде", тепер вже ПАТ "Криворізька теплоцентраль" повідомити не може.

"Лімітів на споживання підприємством природного газу немає, електроенергії немає, технологічне обладнання не працює. Про критичність ситуації повідомили до Фонду державного майна, якому через стан банкрутства ми зараз підкоряємося. Також - в Службу безпеки України, адже зрив опалювального сезону в такому мегаполісі, як Кривий Ріг, коли понад 300 тисяч городян можуть залишитися без тепла - це вже надзвичайна подія державної ваги. Направляємо звернення до Президента України. Так що говорити про опалювальний сезоні для нашого підприємства я на даний момент не готовий", - сказав на засіданні міського штабу з питань житлово-комунального господарства головний інженер ПАТ "Криворізька теплоцентраль" Максим Кустарєв.

Таким чином, багаторічна політика міської влади Кривого Рогу зі свідомо або ж навмисно недбалого ставлення до управління стратегічно важливим підприємством-теплопостачальником міста може запустити сценарій, коли з початком опалювального сезону змерзлі містяни просто знесуть таких "крепкіх господарників" з насиджених посад ще до початку масових судових позовів або втручання прокуратури.

Втім, може тоді містяни нарешті почнуть прискіпливо вивчати діяльність чиновників і рішення депутатів міськради, які зовсім не на папері призводять до колапсу життєдіяльності промислового міста-гиганта.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme