ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Чому "кума Вілкулів" втекла від обшуків у Кривому Розі

Відома в Кривому Розі депутатка міськради Ольга Бабенко, яка протягом кількох років вела активну політичну і бізнес-діяльність, напередодні резонансних обшуків втекла з України

Depo.
15 серпня 2017 12:00
ФОТО: depo.ua

Ольгу Бабенко в Кривому Розі називають не інакше, як "кума Вілкула". І хоч факт кумівства офіційно підтвердити неможливо, однак важко не помітити раптовий розквіт компанії ТОВ "Крост" підприємців Ольги та її чоловіка, Ігоря Бабенка, з обранням у 2011 році мером Кривого Рогу Юрія Вілкула. З того часу одіозний "Крост" вважався ледь не монополістом тендерних ігрищ. Вже не секрет, що через цю будівельну компанію досить тривалий час перетікали фінансові потоки з бюджетів всіх рівнів до кишень членів криворізької "сімейки".

Так, згідно з даними сайту YouControl, фірма "Крост" тільки з криворізького бюджету освоїла суму понад 200 млн грн на реконструкцію пр. Карла Маркса, 3,5 млн грн - скверу біля монумента "Перемога", 3,7 млн ​​грн обійшлося криворіжцям будівництво павільйону "Квіткові годинник".

За часів губернаторства сина криворізького мера - Олександра Вілкула, "Крост" "розрісся" за межі Кривого Рогу і отримав замовлень на понад 300 млн грн на об'єктах, розташованих у Дніпрі та в області.

Під час планової перевірки податківцями ще в грудні 2016 року було виявлено, що "Крост", що належить родині Бабенків, недоплатив до бюджету більш ніж 3 млн грн податків. Тоді фірмі вдалося уникнути штрафних санкцій, оскільки закінчився тримісячний термін давності для стягнення по адміністративному правопорушенню.

З 17 травня 2017 років Кривий Ріг накрила чергова хвиля обшуків. Кілька представників "верхівки" Кривого Рогу, і Ольга Бабенко зокрема, напередодні спішно виїхали з України. Відтоді депутатка не з'являлася на жодному із засідань депутатської комісії або на пленарному засіданні сесії міської ради.

За справу "Кроста" взялася обласна прокуратура Дніпра і в червні 2017 року підготувала до вручення директору будівельної фірми "Крост" Ігорю Бабенку підозру про ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах. Втім, чоловік "куми Вілкула" також перебуває у бігах.

Ще один утікач, оголошений в розшук, який підозрюється у корупційних схемах з "сімейкою" і "Кростом" - Антон Михаленко - є колишнім зятем міського голови Юрія Вілкула. Це його ім'я фігурує в документах компаній, зареєстрованих за адресою приймальні депутата криворізького міської ради Ольги Бабенко за адресою: вул. Німецька, 7. Під час обшуків з'ясувалося, що за даною адресою зареєстровано декілька десятків підприємств і фірм з ознаками фіктивності, а серед власників - прізвища наближених до сім'ї Бабенків, а також до сімейства Вілкулів. Видно, не дарма в Кривому Розі Михайленка називали "гаманцем Вілкула".

Очевидно, що такий "вдалий бізнес-проект", як "Крост", було б важко "розкрутити" без "команди" і "сприятливих факторів" у вигляді політичного лобі.

Ольга Бабенко з 2008 року отримала членство в рядах "Батьківщини", а в 2014 році очолила криворізький партійний осередок, провівши "кадрову чистку". За словами колишніх однопартійців, оновлена ​​"Батьківщина" стала повністю орієнтованою на "Опозиційний блок".

Так, криворізький філія "Батьківщини" примудрилася на першому ж засіданні міської ради в 2015 році проголосувати "за" призначення мером Юрія Вілкула, незважаючи на кричущі факти фальсифікацій під час виборів. Резонансне пособництво "батьківщинівців" на користь "Опоблоку" в Кривому Розі не залишилося без уваги партлідерки Тимошенко, вся фракція депутатів "Батьківщини" в Криворізькій міській раді була розпущена, а її керівниця Бабенко - усунена від займаної посади.

Ольга Володимирівна, вочевидь, нітрохи цим не засмутилася, організувала на базі свого партійного осередку депутатську групу "За рідне місто" та благополучно продовжувала голосувати в унісон з провілкулівською більшістю в міській раді.

Показовим є постійний інтерес до персони Ольги Бабенко з боку місцевої телерадіокомпанії "Рудана", яку називають "рупором Вілкула". Там депутатка була частим гостем і виступала як експерт будівельної сфери, представник бізнесу і як депутатка, яка переймається питаннями підприємництва, розвитку малого і середнього бізнесу. Примітно, що саме за "опіки" депутата Бабенко малий і середній бізнес Кривого Рогу не отримав ніякої допомоги, крім інформаційних буклетів.

В активному політичному та особистому житті помічена і дочка Ольги і Ігоря - Марія. Вона вже двічі виходила заміж: перший раз - за Тимура Моргуна, родича глави правління громадської організації "Союз "Народна пам'ять" і, за сумісництвом, співвласника ТОВ "Арізона Гейм" Ярослава Жилкіна. У свою чергу, дружина Ярослава Жилкіна тісно пов'язана з екс-міністром ЖКГ уряду Азарова Геннадієм Темником, який теж є одним із ключових членів криворізької команди Вілкулів.

Другим чоловіком Марії став Андрій Васильєв, сусід і приятель депутата Верховної Ради Костянтина Павлова. Після весілля невелика ритуальна фірма Андрія вийшла на новий рівень. Зараз він займається в Кривому Розі похоронним бізнесом і очолює міське КП "Ритуал Сервіс Плюс". До того ж, Ольга Бабенко "посприяла" тому, аби Марія очолила молодіжний напрям партії "Батьківщина".

Після створення депутатської групи "За Рiдне мiсто" до її членів – Михайла Карого, Івана Груніна, Геннадія Черствого, Дмитра Плакси і Олексія Букреєва – за "провілкуловскі" голосування приліпилося "клеймо" тушок. За дивним збігом обставин, серед них виявилися депутати, чий бізнес тісно перетинався з інтересами міських чиновників і бюджетною сферою.

Зокрема, поле діяльності Михайла Карого - багатомільйонні тендери від КП "Міський тролейбус". Його рідний брат, Іван Карий, в березні отримав посаду керівника управління благоустрою та житлової політики виконкому міськради.

Процвітають компанії, пов'язані з Геннадієм Черствим. За даними аналітичної платформи YouControl, до того, як їх власник став депутатом міськради, вони жодного разу не брали участь в тендерах. Але після обрання потекла низка державних замовлень за гроші платників податків. За два роки підприємства, пов'язані з депутатом, отримали тендери на півмільйона гривень.

Іван Грунін має частку в компанії "Гранум", сфера діяльності якої - видобуток декоративного та будівельного каменю. А якщо точніше - граніту на території Токівського кар'єру. Саме з цим радіоактивним гранітом пов'язаний скандал, коли каменем, що "фонить", була облицьована криворізька школа мистецтв №2.

Наприкінці квітня 2017 року у Кривому Розі зібрали підписи за відкликання депутатів команди Бабенко. Але ця спроба закінчилася нічим – суд скасував постанову щодо відкликання депутатів Ольги Бабенко, Дмитра Антонова, Геннадія Черствого, Олександра Костирі і Михайла Бабаліча.

Тож гучний переполох, якого зазнала правляча верхівка Кривого Рогу, поки перейшов у перманентний стан. Заступник міського голови Євген Удод, "казначей" Антон Михайленко, Ольга Бабенко та її чоловік – у бігах. Інший заступник Юрія Вілкула, Олександр Катриченко, після двох місяців відсутності все ж повернувся на робоче місце. Не можна заперечувати, що команді Вілкулів завдали відчутного "удару". Втім, чи виявиться він роковим і наскільки, покаже час.

Більше новин Дніпра та області читайте на Depo.Дніпро