Чим жила Україна: Папір із листя, Париж у Марганці та пригоди мікрохвильовки в Карпатах

Україна настільки велика, що жителі одного регіону часто не знають, чим живуть їхні сусіди

Наталія Литвинова
Журналіст відділу «Життя» і ведуча блогу Depo.Кухня
Чим жила Україна: Папір із листя, Париж…

У глибокі осінні відтінки почало одягатись геть усе: дерева, небо і українці, які повитягали плащі, шарфи, тепле взуття і ковдри. Про те, що турбувало країну на тижні – традиційно, у тижневику Depo.ua.

Київ

Брудним сміттєвим контейнерам – бій. У Києві запрацювала перша мобільна мийка для сміттєвих баків. Тож незабаром у киян буде менше приводів затикати носа або ховати половину обличчя у светр, наближаючись до локації з баками неподалік своїх будинків. Столичні чиновники зазначають, що мобільна мийка здатна вимити до 30 металевих і пластикових баків — ймовірно, за одну робочу зміну. Яким районам пощастить спершу із " банею" для баків – поки не ясно.

Не встигли копи присмирити одних вандалів, як дали про себе знати інші. На тижні малолітні "художники" спотворили своїми каракулями Поштову площу. Те, що вони залишили після себе, де-не-де нагадує психоделічне мистецтво, але здебільшого – розмазню. Чи зловили "горе-художників", достеменно не відомо.

Вечір середи міг би бути спокійним та розміреним для більшості киян, якби не шалений Олексій Белько, який перекрив Міст Метро з погрозами його підірвати. Через витівки чоловіка рух транспорту довелось зупинити. Всі сили правоохоронців були стягнуті на місце події, аби знешкодити навіженого, в метро ж  прогнозовано стався колапс: люди не могли вчасно дістатись домівок, запізнювались на зустрічі. Чоловік, через якого зупинився рух між правим та лівим берегом, виявився колишнім військовим і на додачу робив гучні заяви, вимагаючи від керівників держави припинити капітуляцію на східному фронті. Врешті-решт, спецназ затримав Белька, а суд під вечір п'ятниці обрав йому запобіжний захід у вигляді арешту на 60 діб з можливістю виходу під заставу у розмірі 288 тисяч гривень. 

Донбас

Окупанти на Донбасі все носяться з двоголовими папірцями. Кремль вживає заходів для прискорення "паспортизації" шляхом зміни порядку проходження військової служби у складі 1 (Донецьк) та 2 (Луганськ) АК ЗС РФ. За даними української розвідки, з  1 жовтня у підрозділах окупантів служитимуть тільки військові з російськими паспортами, а також ті, хто розпочав оформляти російське громадянство. Таким чином Росія намагається посилити свої позиції на міжнародних переговорах з врегулювання ситуації на Донбасі, але до чого призведуть ці потуги, поки не відомо.

В "Л-ДНР" кадрові проблеми зростають шаленими темпами, зокрема в "ЛНР" нестача кадірв лише в "МНС" сягнула 78%. За даними "Інформаційного спротиву", ситуація сприяє тому, що окупанти вже не здатні подбати про захист населення, тож нема кому гасити пожежі чи людей з халеп витягати.

Тим часом російська техніка продовжує "чатувати" неподалік кордону з Україною і на таку її кількість "шапку невидимку" не натягти. У мережі з'явилося відео, на якому видно чимленьку ворожу колону техніки. За словами українського військового, останнім часом у мережі побільшало роликів, на яких техніка рухається до українського кордону з різних напрямків. Тож якби не здавалося у затишному тилу, війна триває.

Львів

На тижні довелось викручуватись Львівській ОДА.  На трасі Київ-Чоп біля Сколе встановили інформаційний стенд про відомого діяча ОУН Івана Бутковського. На знаку було написано: "Родинне місто Івана Бутковсього Провідного члена ОУН Повітового провідника ОУН Сколівщини м. Сколе". Нижче був англійський варіант, який більше нагадував безглуздий набір слів. "Повітового провідника" переклали як "air condition" ("кондиціонувати"), а Іван отримав жіночу форму імені Івана. Відтак туристи, читаючи такий стенд, могли зрозуміти написане приблизно так: "Сімейне місто Івана Бутковського власник ОУН кондиціонер ОУН м. Сколівщина c. Сколе ", хоча навіть Google Translate пропонує значно коректніший переклад. Тож активісти одразу влаштували пікет через таку ганьбу, а директору департаменту з питань культури, національностей та релігій довелось ініціювати службове розслідування щодо ситуації з чудернацьким перекладом.

Вулиця Курмановича у Львові, відома кепським асфальтом, нарешті дочекалась ремонту. Приводити її до ладу почнуть наприкінці вересня – на початку жовтня. І таки капітально: замінять дорожнє покриття, облаштують дощову каналізацію, вело-пішохідну інфраструктуру, газони, хідники, буде замінено водопровід, також буде зовнішнє освітлення. Можливо, ті, хто на Курмановича давно не був, після ремонту її і не впізнають, але поживемо – побачимо.

Дніпро

У Підгородньому, що на Дніпровщині, група завзятих чоловіків на одному з подвір'їв вирішила збудувати козацький човен. Струг завдовжки вісім метрів має бути придатним до використання навіть на малих річках. Враховуючи, що козаки полюбляли плавати на велетенських човнах, цей можна назвати міні-копією.

Креативне рішення з подальшим використанням паркану, що огороджував місце будівництва метро, вигадали дніпряни. Огорожу вирішили пустити на стильні сумки, які матимуть різні малюнки та кольори, а ще кожній буде присвоєний унікальний номер. З такою сумкою можна і в супермаркет, і на побачення – словом, мрія для шопоголіка.

Якщо комусь дуже кортить у Париж, а коштів поки недостатньо, можна "змотатись" у Марганець. Тут комунальники звели власну Ейфелеву вежу в "мініатюрі" – за розмірами вона менша від оригіналу у 50 разів. Інсталяцію хочуть доповнити новими елементами, а ще на вежі запалюватимуть вогні. І байдуже,  що до міста над Сеною не кожен язик доведе – "міні-Париж" для українців геть не далеко.

Одеса

Нумерологія в тренді, як ніколи. На Одещині 19 вересня понад 70 пар кинулись одружуватись, вважаючи, що 19.09.19 – як ніколи вдала дата, аби взяти шлюб. Дев'ятка у нумерології означає саму вічність любов в усіх її проявах, тож не дивно, що четвер на цьому тижні став таким популярним серед закоханих.

До Дунайського біосферного заповіднику завезли африканських левів, які не є аборигенами краю. Тваринам почали будувати вольєри. Екологи, дізнавшись про це, геть обурились. Зокрема, ексочільник, а нині начальник науково-дослідного відділу нацпарку "Тузлівські лимани" Іван Русєв написав у соцмережі, що така діяльність ніяк не передбачена проектом організації заповідника, і тому виникає питання: яким же чином будівництво розпочато на території об'єкта природно-заповідного фонду України і хто йому дав "зелене світло". Еколог додав, що немає ніякої гарантії, що леви не можуть вибратися з вольерів. А леви тварини хоч і благородні, але у раціоні хочуть бачити антилоп гну, зебр, газелей, буйволів, кабанів, оленів. Або хоч якесь зустрічне м'ясо...

У Санжейці на Одещині на тижні було не спокійно. Тут стався зсув ґрунту, який добряче перелякав людей. Тож тим, хто планує їхати у цю місцину, варто пам’ятати, що зсуви тут – часті гості. Минулоріч близько 500 метрів схилу разом із деревами та частиною дороги "відкололися" від основної частини та поповзли вниз, утворивши широкі провали. 

Одесити скоро зможуть поринати в свою "Одіссею". Точніше, "Одісея": на тижні тут презентували трьохсекційний вагон трамвая, що тримав назву "Одіссей МАХ". Не вагон, а казка: має частково низький рівень підлоги і сучасний дизайн. Вагон зможе перевозити близько 280 пасажирів одночасно. Тож години пік для одеситів можуть стати легшими. З часом.

Харків

У  Харкові на Сумській, 60, нарешті демонтували два флагштоки із серпами та молотами. Також відправилася в історію анотаційна дошка комуністу Яну Гамарнику на вулиці Кооперативній. Так тихою сапою, а Україна таки позбувається спадщини комунізму, який так і не побудував світле майбутнє, натомість влаштував країні страшне, темне минуле.

Студенти Національного університету ім. В. Каразіна отримали нотатники із передвиборчим салоганом мера Геннадія Кернеса. На обкладинці блокноту зображений телефон із фото мера Геннадія Кернеса начебто зі сторінки міського голови в Instagram (gepard59). Ще у нотатнику є передвиборчий слоган Кернеса "Любити Харків, працювати для людей", кілька зображень мера та звернення до студентів. Власне, це вже не перший випадок такого піару. Але є й відмінність: якщо у 2015 році "подарунки" від Кернеса видавались російською, то нинішні вже були видані державною мовою. А це вже, як не крути, прогрес.

На сайті харківської мерії з'явилась пропозиція щодо перейменування станції метро "Московський проспект" на "Турбоатом". На думку автора з нікнеймом Antony Banana, назва станції метро "Московський проспект" не несе необхідної інформативності". Також ініціатор петиції нагадав, що Росія визнається країною-агресором та окупантом. Для того, щоб петицію розглянула міськрада, звернення має зібрати щонайменше 5 тисяч підписів протягом 90 днів.

Запоріжжя

Мелітопольський бузок вирішив, що йому у середині вересня потрібно заквітнути. І зацвів – на вулиці з характерною назвою Садова. Під час "бабиного літа", коли погода ще тепла, повторне цвітіння бузку спостерігається не вперше. Тож можна вважати, що то не приодна аномалія, а така норма.

Двірничці, яка понад десять років наводила у Запоріжжі чистоту, можуть виділити квартиру. Жінка вже понад десять років працює на комунальному підприємстві, є мамою-одиначкою і виховує двох дітей. Чимало років вона винаймала житло, грошей на це ледь вистачало. Якщо чиновники дадуть добро, то переїхати у власне житло Вікторія Яковенко зможе вже у жовтні. Тримаємо за жінку кулаки.

І про собаче життя. У Запоріжжі 21 вересня на чемпіонаті із багатоборства з собаками "Юний кінолог" організатори вирішили розіграти серед глядачів цуценя у лотереї. За попередніми умовами, виграти собаку може будь-хто, хто витягне переможний квиток. Журналісти Depo.Запоріжжя звернулись до зоозахисниці Олесі Кулик по коментар з цього приводу, адже собака – не річ, і невідомо, чи потрібна вона майбутньому переможцю. "Звичайний прояв споживацького ставлення до тварин. Собака як річ, трофей. "Юний кінолог" це здорово звучить, але ж перше слово говорить про те, що з імовірністю в 90% переможець самостійно доглядати, лікувати, піклуватися про тварину не зможе", – поділилась міркуваннями зоозахисниця. Далі журналісти зв'язались із організаторами змагання. На думку останніх, нічого поганого у такій лотереї немає. Після виграшу у клубі обіцяють доглядати і виховувати тварину.

Закарпаття

Закарпатський науковець Валентин Фречка опинився за крок від однієї з головних цілей життя. Він разом з командою провів завершальні етапи пілотного тестування технології RE-leaf, завдяки якій можна зробити папір з листя. Відтак, опале листя може стати замінником деревини. Папір вдається якісний, але винахідникам потрібно здійснити ще низку робіт для удосконалення технології. Схоже, що цій завзятій команді будь-яке випробування в кайф.

Закарпатці – народ загартований, і це не дивно адже погода в горах більш ніж примхлива. На горі Піп Іван, до прикладу, цього тижня вже сніжило. Гарно, звісно ж, але поки що здається, дещо зарано.

Чого лише не бачили у Карпатах, але такого ще ні. На вершину гори Апецька на висоті 1512 метрів над рівнем моря хтось затягнув мікрохвильову піч. У соцмережах, побачивши таку чудасію, кинулись жартувати. Хтось називав інсталяцію "громовідводом", хтось – "інопланетним ретранслятором". Так чи інакше, інсталяція "нашуміла" у закарпатських ЗМІ, ще й на додачу і людей розвеселила.

Примхи сучасності дісталися птахів: у Великоберезнянському районі знайдене гніздо, звите з поліетиленових відходів. Можливо, птахи роблять таким чином людям жирний натяк на те, що природа вже "наїлась" пластику. Мовляв, хочеться нарешті пожити з нормальною екологією і вити гнізда з гілок, а не з кульків.

Вінниця

У селі Гопчиця на Вінниччині у недобудованій школі діти влаштували виставку. Головна мета їхньої акції – привернути увагу до теми, яка непокоїть жителів Гопчиці вже 30 років – недобудованої школи у центрі села. У недобудованій будівлі виставили близько 500 фоторобіт на тематику, пов’язану з селом та школою, ще є інсталяції з інтерактивною участю відвідувачів: "Перший дзвінок", "Дитячі мрії", "Дерево знань", "Навчання", "Ювілей", "Відчуй, як звучить пустота" та інсталяція "Коридор світла". По останнім двом назвам можна відчути ноти оптимізму учнів. 

На Вінниччині протягом 14–16 вересня до інфекційного відділення Козятинської Центральної районної лікарні було доставлено 40 людей, 35 з яких – діти. Причина – харчове отруєння. У піцерії, яка постачає харчування у місцеві навчальні заклади, на тижні побували інспектори Держпродспоживслужби. І виявили недотримання і технологічних регламентів, і правил особистої гігієни. Тож не дивно, що людям стало зле. 

Лиси Вінниччини взялись лякати людей на околицях Ладижина. Нахабні руді тварини забігають у двори і жеруть птицю та кролів. Діти через голодних лисів бояться самі ходити до школи. Жителі міста поскаржились до заступника мера, чекають на відповіді. Місцеві мисливці вже нетерпляче потирають руки і чистять зброю.

Кропивницький

Перший в Україні веломобіль під назвою "Пілігрим" зробив Олексій Ганшин з Китайгорода. На створення велоавто в нього пішло 20 тисяч гривень, важить воно близько 40 кг і розвиває швидкість до 45 км/год. Сонячна панель на дашку кабіни живить батарею, завдяки якій можна світити фарою вночі. Мотору у веломобілі немає, він не потребує джерел енергії, окрім ніг водія. Винахідник каже, що людина може проїхати навіть 300 км на такому "лежачому" велосипеді, тіло при цьому встигає відновлюватися і особливого навантаження не відчуває.

В Олександрії активісти просять відремонтувати аварійний міст між районами Перемоги та Байдаківським, а в разі, якщо цього не буде зроблено, погрожують перекрити дорогу. а все тому, що міст цей вже давно тримається на "доброму слові". Тут немає перил, покриття пішло тріщинами. Разом з тим, мостом їздять багато пасажирських автобусів, тож людей непокоїть, аби не сталося трагедії. Містяни у "дзвін забили", та головне, аби до влади дійшло. А чи дійшло – поки невідомо.

У Кропивницькому під супровід оркестру урочисто відкрили Арку – так в мість називають щойно побудований проїзд під залізничними коліями неподалік головного вокзалу. Першими тут проїхали дитяча машинка та комунальний транспорт. Під час відкриття об’єкту близько 30 будівельників, проектантів та причетних до будівництва були нагороджені відзнаками, подяками та грамотами.  Кропивничанам також приємно отримати таку красу перед Днем міста. Не з естетичних, а з практичних міркувань, адже їздити Кропивницьким стало легше.

Хмельницький

Засмутились хмельничани на тижні через громадську вбиральню. Із сучасного розрекламованого туалету вартістю у 950 тисяч гривень на тротуар почала текти вода. "Поламка" не така й велика, але засмучує те, що гарантію на споруду давали на п’ять років, а потекло вже зараз. 

В одному з районів Хмельниччини штучно "накрутили" вартість газу для закладів освіти. У Городоцькій місцевій прокуратурі встановили, що минулоріч відділом освіти, молоді та спорту Ярмолинецької райдержадміністрації було укладено з договір про постачання газу для навчальних закладів. Після цього сторонами укладено ще низку додаткових угод, якими поступово збільшено ціну газу. Обґрунтуванням для подорожання вперше стало покращення якості предмета закупівлі, в інших угодах зміна ціни здійснювалась без будь-якої аргументації. Внаслідок укладення таких додаткових угод ціна блакитного палива зросла майже на 4 тисячі грн за 1 тис куб м (із 11196 грн до 15115,2 грн за 1 тис куб. м), а обсяги закупленого газу від запланованих зменшились на 19 тисяч кубічних метрів. Тепер оборудку "розкручують" правоохоронці.

Красунчик з 1980-х та улюбленець багатьох жінок Міккі Рурк вразив гучною заявою. Актор у свій 67-й день народження заявив про бажання знайти свій останній спочинок в Україні на Хмельниччині. Помічник актора, Дмитро Корнійчук, що став Рурку другом, розповів, що його дід похований у селі Загірці на Хмельниччині. "От коли я помру, я теж хочу бути похованим там", – наголосив Рурк. Отака от любов до краю на великій відстані.

Полтава

День міста для полтавчан – особливий день. Вранці у пересічного полтавця завжди святковий настрій, і ніякими клопотами понеділка його не зіпсувати. Тим більше, що 23 вересня у Полтаві обіцяє бути насиченим. Ледарювати не буде ніколи: полтавці збираються встановити рекорд України з плетіння найбільшого вінка, довжина якого складатиме 1 120 метрів. Долучитися до плетіння можуть всі бажаючі, захід розпочнеться о 08:00 у Корпусному парку.

У Полтавській області не все так втішно. У Миргороді з 17 вересня оголосили карантин через виявлення захворювання на сказ у лисиці. Після досліджень, проведених лабораторією ветеринарної медицини, підтверджено, що тварина дійсно хворіла сказом. Лишається лише бути пильними і, гуляючи осінніми лісами, не напоротись на якусь іншу лисичку-сестричку, хвору на сказ.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme