Чим жила Україна: Гігантські помідори, епопея з мостами та порятунок кусючого полоза

Україна настільки велика, що жителі одного регіону часто не знають, чим живуть їхні сусіди

Наталія Литвинова
Журналіст відділу «Життя» і ведуча блогу Depo.Кухня
Чим жила Україна: Гігантські помідори, е…

Переживши спеку та вибори, українці радіють першим дням серпня, гуляють відпустки та набираються сил перед чергою нових політичних сюрпризів осені. Про те, якими новинами відзначився тиждень у регіонах, як завжди – у дайджесті Depo.ua

Київ

Більша частина літа хоч і промайнула, але тема "мосту Кличка" (а саме тріщин на ньому – ред.)не згасає. На тижні він – міст, а не мер – поніс чергову втрату: тріснуло бічне скло. Тим не менше, переходом продовжують гуляти туристи, яким міст слугує гарною локацією для селфі на фоні Дніпра.

А взагалі в столиці ціла пригода з цими мостами. П’ятниця, 2 серпня, минула б без стресу для містян, які полюбляють гуляти біля Дніпра, якби не черговий обвал. На цей раз від Пішохідного мосту відпала частина конструкції. Добре, що обійшлось без постраждалих.

 

Не дають спокою і самому очільнику міста. І якщо цькування "мостом" він переживає спокійно, то виклик на допит в ДБР змусив і Кличка і його команду напружитись. Президент Володимир Зеленський просить Кабмін звільнити Кличка з посади голови КМДА, тож, на тижні Віталію довелося побувати на допиті у рамках кримінальної справи щодо можливих незаконних дій при укладенні договору оренди земділянки для будівництва житлового будинку у столиці. Як би там не було, політичні пристрасті киплять, а що буде з Кличком, покаже ця осінь.

Ті, хто стогнав від спеки на початку літа, можуть радіти прохолодному серпню. Якщо вірити синоптикам, то температура в останньому місяці літа рідко "перевалюватиме" за +28°C, а найчастіше стовпчики термометра показуватимуть +25°C.  Але любителям спекотних днів поки не слід розчаровуватись – погодні сюрпризи та несподіванки можуть "впасти" з неба тоді, коли чекаєш на них менш за все.

Донбас

В історії про бойовика Цемаха з'явилися нові сторінки. Як стало відомо на тижні, колишній начальник ППО" Слов'янської бригади "ДНР" Володимир Цемах і "екс-начальник штабу Міноборони" ДНР "Дмитро Купріян будуть свідчити по відеозв'язку для голландського суду в справі про катастрофу рейсу MH17 на Донеччині. Колишній начальник штабу бойовиків Купріян, який вкрав автотрейлер для перевезення "Бука", нещодавно вийшов з в'язниці, але де саме він зараз перебуває, в українській прокуратурі завбачливо не кажуть.

Тим часом на вулицях окупованого Алчевська ростуть, наче гриби після дощу, купи сміття. Містяни вже б'ють на сполох: кажуть, що "пахне" не лише сміттям, а цілим сміттєвим колапсом. У багатьох дворах сміттєві контейнери переповнені, а відходи не вивозяться по кілька діб. В той самий час, в Алчевську діє "смішний" тариф на вивезення сміття - 8,34 російських рублі на місяць (3,40 грн), що, за словами комунальників, не дозволяє покрити витрати на запчастини і паливо. Але при цьому містяни примудрились чимало заборгувати комунальникам. Так життя в окупації "припорошує" зверху мотлохом.

Поки десь на Донеччині смердять височенні сміттєві купи, в "уряді ДНР" будують "наполеонівські"  плани. Тут замахнулися перетворити лінію розмежування на "кордон між Донбасом і Україною". Зараз терористи узялися ремонтувати свої КПВВ, починаючи з "Оленівки". Напланували чимало: нове асфальтне покриття, дорожню розмітку, паркани, систему освітлення. Плани планами, але краще б навчилися прибирати за собою. 

Львів

Схоже, музики у місті Лева геть розперезались. У переносному сенсі, звісно. Аби привчити до порядку тих, хто звик на вулиці музикою розважати людей, чиновники розробили правила вуличних виступів. Комісія, яка здійснює контроль за дотриманням вуличними виконавцями правил виступів, вже здійснила першу перевірку дотримання умов вуличних виступів та встановлених норм допустимого рівня шуму. Порушень щодо шуму не зафіксували. Натомість музикантів інформували про правила вуличних виступів та відповідальність  – у разі порушення вони будуть змушені платити штраф.

Так вже склалось, що центр Львова має тримати марку і милувати туристів особливим шармом. Тому тих, хто бодай десь тихенько намагається замінити дерев'яне вікно на пластикове, чекає штраф. Нещодавно комісія міськради розглянула дев'ять  протоколів, складених на осіб, які у своїх квартирах замінили дерев’яні вікна на пластикові. На вісім осіб накладено максимальні штрафи у розмірі 1700 гривень та одну справу відкладено для укладання охоронного договору. Ось такий він Львів: смачний, красивий, таємничий і суворий до власників нерухомості у центральній частині міста.

Дніпро

Поліцію продовжують перезавантажувати. Нещодавно на Дніпропетровщині звільнили з посали скандального керівника ГУ Нацполіції Віталія Глуховерю. Керівник поліції сам звернувся з рапортом до голови Нацполіції щодо звільнення. За кілька днів до цього на сполох забив сам президент: Зеленський вимагав від міністра внутрішніх справ негайного звільнення Глуховері з посади. Приводом для цього стали повідомлення ЗМІ про те, що генерал використовував спецпідрозділ КОРД проти патрульних, які зупинили його авто з водієм на дорозі. Тож слідство триває, далі буде.

У свою чергу голова сільради Єлизаветівки Максим Голосний, шанувальник Королеви Великої Британії, написав заяву до сільської ради з проханням зняти з нього повноваження за згодою сторін. "Нехай це теж буде прикладом для інших посадовців: не чіплятись за владу, якщо ти не потрібен людям", - просто і мужньо написав Голосний у себе на Facebook.

І про метро. У Дніпрі заговорили про будівництво ще однієї станції "підземки". Комунальники вже уклали договір на проектні роботи, тож до 2020 року підрядник має спроектувати 700 метрів ділянки лінії метрополітену глибокого закладення, 1,3 кілометра ділянки лінії мілкого закладення. Початкова сума тендеру складала 15,5 млн гривень, але під час торгів зменшилась вдвічі. Розбудовується Дніпро, як не крути, з року в рік все більше.

Харків

Харківські альпіністи продовжують йти вперед і вгору. Нещодавно команда альпіністів здолала один з найскладніших маршрутів Альп.  Олександр Заколодний, Євген Полтавець, Євген Тимко та Валентин Сипавін успішно пройшли маршрут Divine Providence 6-А - категорії складності на вершину Монблан (4 810 м), а це один з найскладніших маршрутів в Альпах.

Новиною про знесення чергової історичної будівлі приголомшило на тижні харків'ян. На місці історичної будівлі на вулиці Свободи, 35-а, вирішили побудувати чергову житлову "висотку" із підземно-наземним паркінгом. Активісти довідались, що у 2008 році історична будівля була незаконно вилучена зі списку місцевих пам’яток архітектури, а через бездіяльність місцевих органів влади фактично перетворилася на притулок для безхатьків. Зараз триває процес демонтажу будівлі. Чи вдастся небайдужим містянам зупинити знищення будинку, покаже час.

Замість озера з чорними лебедями у щойно відкритому після реконструкції харківському Саду Шевченка з'явиться новий фонтан. Якби в озері не купалися люди і не лякали птахів, можливо, все могло б бути інакше. А так, за словами мера міста Геннадія Кернеса, лебедів доведеться переселяти в інше місце. А без них дикі містяни можуть купатися у водоймі скільки завгодно.

Чешуться руки у вандалів. Нещодавно у Молодіжному парку невідомі вчергове пошкодили пам’ятник УПА. Хулігани розмалювали його у кольори прапору Польщі і дописали лайливий напис польською. Схоже, в декого триколорного десь зудить посварити Україну з Польщею.

Одеса

Плазуни цього літа геть знахабніли. Повзають туди-сюди, місця собі не знаходять і спокою людям не дають. Наробив шуму на всю Одесу один полоз. До директора Одеського зоопарку Ігоря Белякова зателефонували рятувальники і повідомили, що під одне з авто залізла змія. Як стало відомо згодом, змія приїхала під машиною до Одеси. На селищі Котовського її помітили власники інших автівок та сказали водю. Директор зоопарку Ігор Беляков є серпентологом, тому легко знайшов із змією "спільну мову". Чоловік майстерно витяг вертлявого красунчика палицею, хоча при цьому полоз декілька разів і вкусив його. Але боятись його нема причин: полоз не отруйний, хоч і агресивний.

Дощі цього літа змушують одеситів всерйоз замислитись над парою-другою літніх гумачків. Через сильну зливу з градом, яка трапилась на тижні, водою за якісь там хвилини затопило вулицю Приморську. "Дісталось" і Митній площі, яка розташована у низині. Тисячі Інстаграм-сторіс одеситів заполонили відео про дощ, а самі користувачі були єдині у враженні: "Страшно".

Відзначився російський поет та публіцист Дмитро Биков, який виступав в одеському Зеленому театрі і довиступався. Він вирішив, що це причерноморське українське місто може бути тіки "русскім" або жалюгідним. Артиста запитали про те, якою, на його думку, може бути роль Одеси в культурному потоці, коли вона відірвалася від російського контексту, на що той відповів: "Якщо Одеса буде існувати поза російським контекстом, роль її буде жалюгідною". Так в чудовому місті на березі моря спалахнув черговий скандал. 

Запоріжжя

У кого на городі вродило, так це у запоріжців. У місті Пологи на одній з присадибних ділянок виросли помідори вагою близько кілограму. Господарі напрочуд скромні, кажуть, особливих секретів не мають - лише правильний полив, підживлення органікою, пасинкування та підв’язування.

Таки скоро ері маршруток з "шансончиком" буде покладено край. Після рішення виконкому Запорізької міськради "Про організацію пасажирських перевезень на автобусних маршрутах  загального користування" перевізники мають забезпечити собі охайний одяг і чемно поводити себе з пасажирами. І про музику водіям доведеться забути. Але тільки на час робочої зміни.

Троє запоріжців (Володимир Глейх (1932-2002), Станіслав Андрусевич та Михайло Мишко) офіційно отримали статус  потерпілих від репресій комуністичного тоталітарного режиму. Таке рішення ухвалила Національна комісія з реабілітації за поданням Запорізької регіональної комісії. Ці люди є першими серед запоріжців, які отримали статус за новим законом "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".

Херсон

Думали вже, що їх нема, а вони досі беруться звідкілясь. Так на Херсонщині "поліг" ще один монумент комуністичної доби. Скульптуру Михайла Фрунзе зняли з постаменту та відвезли у двір Каховського історичного музею. Там Фрунзе "складе компанію" Леніну, чий пам'ятник зберігається тут з 2014 року. 

У Херсоні на тижні відбулись акції до річниці нападу на Катю Гандзюк. Активісти прийшли до ГУ поліції в Херсонській області і принесли фаєри та табличку з адресою: "Вулиця Катерини Гандзюк, 4".  Справа в тому, що вулиця, де розташована будівля поліції, була перейменована на честь активістки. Перейменування потім оскаржили у суді, тож у такий спосіб активісти хочуть залишити копам нагадування про злочин і непокараних вбивць та замовників.

Закарпаття

Таємнича ужгородська земля продовжує крок за кроком відкриватись дослідникам, містянам та будівельникам. Нещодавно під час робіт на будівництві на площі Поштовій, де раніше виявили нові підземелля, знайшли ще один вхід. Схоже, що це літо для ужгородців – справжній час відкриттів, бо на початку липня тут зовсім випадково виявили підвал у формі склепіння. У мережі тоді зробили припущення, що це може бути старовинна броварня.

Ужгородці – ще ті ласуни.  Аби усі мали шанс реалізувати своїй здібності у смачній сфері, в місті  запустили проект інклюзивної кондитерської школи "Золоті серця Закарпаття". Зараз ініціатори проекту чекають на співпрацю з роботодавцями, які готові взяти до себе особливих людей. Вірять, що в них є шанс на майбутнє в суспільстві, яке їх зрозуміє, прийме та дасть змогу реалізуватись.

Вінниця

На Вінниччині не без екзотики. Лісівники тут взялись створювати продуктивні лісові насадження, шукаючи альтернативу вразливим до високих температур видам дерев. До уваги взяли гікорі білий (карія пекан). У 2018 році гайсинські лісівники виростили 1 тис. шт. сіянців цієї рослини, а вже цього року за участі гікорі білого було створено 3 га лісових культур. Батьківщиною гікорі є Північна Америка. Горішки практично не мають харчової цінності, зате цінною є деревина рослини і круто, що такі лісі колись будуть на Вінниччині.

У Вінниці біля музичної школи завгосп "проклав" незвичайну "зливову каналізацію": чоловік, не довго думаючи, болгаркою зробив надпили в асфальті. Ну, щоб вода стікала під бордюр. На завідувача господарства хоч складено протокол. А хотів же як краще...

У Подільському зоопарку облаштовують потихеньку "Бабусин дворик". Тут житимуть мінікози, мінікорови і мінібаранчики, а ще кури, гуси і качки. Звірят планують привезти з-за кордону і зробити щось на кшталт куточків у зоопарках Угорщини, Чехії та Польщі.

Кропивницький

У Кропивницькому розробили проект реконструкції набережної Інгулу. Поки фахівці враховують зауваження, чиновники думають над фінансовими питаннями. У міськраді кажуть, що на сьогодні ціна реконструкції Набережної коливається в межах 200 мільйонів гривень і на таку масштабну роботу знадобиться точно кілька років.

Смерчі, які в середині липня "гуляли" півднем України, "заглянули" на Кропивниччину. Шкоди від них ніякої не було, проте тим, хто знімав їх на відео, емоцій вистачить надовго.

Двоє братів зі Знам'янки, Олег та Юрій Гребенюки, виготовили та встановили дві цікаві скульптури до Дня міста. Тепер в Знам'янці є залізний меч короля Артура і райдужна інсталяція зі старих велосипедів.  150 років з дня заснування місто відзначатиме 4 серпня, а з новими інсталяціями відзначати куди цікавіше.

Хмельницький

На території Старого замку у Кам'янці, де за історичними свідченнями була розташована дерев’яна церква Покрови Богородиці, знайшли чергові поховання. Загалом їх чотири. В одному з жіночих поховань знайшли прикрасу - скроневе кільце, також дослідники натрапили на фрагменти фундаментів. Наразі вибирають грунт: іде засипка часів Трипілля та чернелівської культури, про що свідчать фрагменти кераміки.

На честь 100-річчя УНР у Кам'янці намалювали мурал на честь Симона Петлюри. Над арт-об'єктом чаклував львівський художник Тарас Арм, який відобразив на стіні відому фотографію головного отамана військ УНР – щоправда, у віддзеркаленому вигляді. Петлюра "відпочиває" на лавці серед зелені, дивиться на нащадкі і немов запитує: "Ну ви навчитеся колись не ходити пограблях, чи ні?".

І про зерно. Хлібороби області можуть пишатись, бо вже намолотили перший мільйон ранніх зернових і зернобобових. Найкращих результатів досягли підприємства Шепетівського, Віньковецького, Чемеровецького районів, де з кожного гектара збирають по 62-59 центнерів зерна, що є досить гарний показник. І це лише початок.

Полтава

Полтава, яка раніше заманювала відпочивальників на свої пляжі, тепер вражає сумними новинами про віруси на них. Медики не радять купатися у річці Ворсклі, інакше можна підчепити гепатит А. Протягом тижня тут зафіксували 12 випадків гострого вірусного гепатиту, що більше середнього багаторічного показника. Значна частина захворілих купалась на міських пляжах Полтави. Так що, ламаючи голову у серпні над питанням "купатись чи не купатись", варто поставити на шальки терезів власне здоров'я.

Колишні заступники міського голови Полтави Андрій Лямін та Віталій Нікіпелов часу не гають. Чоловіки подали до Полтавського окружного адмінсуду позови і хочуть поновитись на своїх посадах. Відповідачами по справі виступають міська рада та виконавчий комітет. У свою чергу ексзаступниця з гуманітарних питань Людмила Бойченко судитися вона збирається, натомість вона бере участь у конкурсі на заміщення посади начальника управління освіти Полтави. Такі от "кадрові пристрасті" тривають у славному місті. Далі буде.

У Полтаві власника скандальної "Коффішки", яка викликала у багатьох людей обурення через те, що кіоск псував вигляд історичного центру міста, зобов’язали її прибрати. Якщо до 10 серпня кіоск-кав'ярню не демонтує власник, це за нього це зроблять комунальники. Що вціліє – тому і доведеться радіти.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme