Чи відповідатиме Філатов за брудні руки підприємців у їдальнях дитсадків

Розмови про передачу дитсадівських їдалень у розпорядження приватних підприємців поки ніяк не втіляться у життя. Але батьки дітей побоюються впровадження такого "аутсорсу"

Чи відповідатиме Філатов за брудні руки…

З минулого року дніпровські чиновники від освіти рапортують про масові ремонти харчоблоків дитячих садків міста. Процес визначення "щасливчиків", які в першу чергу отримують ремонт, залишається таким же незрозумілим для громадськості, як і визначення обсягів ремонтів і обладнання, які виділяються кожному окремо взятому садку. Таку підвищену "фінансову увагу" саме до дитсадівських харчоблоків у міськраді пояснюють тим, що перед передачею процесу харчування дошкільнят у приватні руки необхідно створити умови для якісного приготування їжі. Мовляв, раптом хтось збанкрутує або не виконає умов договорів, тоді укомплектовані кухні мають бути у розпорядженні комунальних закладів завжди.

Профільний заступник голови міськради Дніпра Олександр Шикуленко неодноразово пояснював доцільність переводу харчування дітей на аутсорс тим, що за нової системи якість харчування має тільки покращитися - нібито через те, що "підприємцю не вигідно красти продукти у себе самого" і через страх втратити роботу в умовах жорсткої конкуренції. Тож, на думку чиновників, якість приготованої їжі, дотримання працівниками харчоблоків санітарних норм, належних умов зберігання продуктів, миття посуду і навіть збереження обладнання у належному стані має і буде забезпечуватися сумлінним підприємцем.

Ще минулого року працівників їдалень, які раніше були у штаті садків, масово переведели на контрактну систему з "прицілом" на передачу харчоблоків у розпорядження підприємців. Адже гроші за приготування їжі малятам, за задумом, буде отримувати не штатний комунальний працівник їдальні, а фірма, яка виграє конкурс.

Браку бажаючих зайти на цей багатомільйонний ринок у Дніпрі не спостерігається, бо не секрет, що утримання дошкільних і освітніх закладів – одна з найвитратніших статей бюджету міста. І після оголошення про намір віддати харчування у дитсадках на аутсорс у Дніпрі почалася справжня "тендерна" битва, в якій одні постачальники через скарги до АМКУ блокують можливість виграшу іншим. Але попри всі процедурні перешкоди, не тільки у батьків, а й у керівників дитсадків досі немає повного розуміння, яким чином буде здійснюватися контроль над всіма етапами приготування, зберігання їжі та наглядом за безпекою багаторазового харчування малюків віком від 2 до 6 років у 177 дитячих садках Дніпра.

Якщо раніше всі працівники харчоблоків підпорядковувалися завідуючим дитячих садків, то тепер, коли вони будуть під керівництвом підприємця, чи матиме змогу завідувач контролювати увесь цикл приготування і зберігання їжі щонайменше тричі на день? У разі виникнення зауважень до якості їжі – яка процедура розірвання договору з "аутсорсером" і наскільки швидко на його місце зможе прийти інший, адже дітей треба годувати щодня?

В українських реаліях, коли переможцями багатомільйонних тендерів навряд чи можуть ставати бізнесмени, які не мають "лояльного" відношення до керівництва міста, чи будуть почуті претензії пересічного завідуючого садка у разі халатного відношення нових "хазяїв їдалень" до харчування малюків? Адже вимоги до утримання складських приміщень, термічної обробки, медичного стану працівників, їхньої кваліфікації дуже жорсткі. До того ж, якщо раніше штатні працівники комунальних закладів мали повний соцпакет, то тепер, працюючи "на фірму", навряд чи вони зможуть розраховувати на щось більше, ніж контрактні відносини. При мізерних зарплатах в цій галузі, за умови, що підприємцям необхідно отримувати прибуток, навряд чи слід сподіватися на більш високу мотивацію тих працівників, що залишаться, або ж більш високу кваліфікацію нових робітників, що прийдуть на їхнє місце.

У нинішніх реаліях, коли керівники дошкільних закладів змушені "викручуватися" в умовах жорсткої нестачі фінансування, зношеності будівель і комунікацій, перевантаження груп дітьми і нестачі кадрів, надія на справжній контроль за якістю харчування залишається тільки за батьками. Тож чи будуть представники батьківських комітетів вписані у договори з аутсорсерами у якості "контролерів" - тільки питання часу. Бо коли на території закладу його керівник не має повного контролю над всіма процесами, рано чи пізно обов'язково з'являться "брудні руки". І є побоювання, що тоді, як це буває, чиновники будуть кивати на завідуючого, той - на підприємця, і так - по колу.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Дніпро

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme